MHP'de tüzük kongresi: Neler oldu, sırada ne var?

"MHP 6. Olağanüstü Tüzük Kurultayı” dün yapıldı. Toplam 1186 delegenin 752’sinin imzasını toplayan muhaliflerin tüzük değişikliği önergelerinin hepsi kabul edildi. Kurultayda 10 Temmuz’da genel başkan seçimli kongre yapılması kararlaştırıldı.

MHP'de tüzük kongresi: Neler oldu, sırada ne var?

"MHP 6. Olağanüstü Tüzük Kurultayı” dün yapıldı. Toplam 1186 delegenin 752’sinin imzasını toplayan muhaliflerin tüzük değişikliği önergelerinin hepsi kabul edildi. Kurultayda 10 Temmuz’da genel başkan seçimli kongre yapılması kararlaştırıldı.

20 Haziran 2016 Pazartesi 10:07
MHP'de tüzük kongresi: Neler oldu, sırada ne var?

 MHP’de Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği “Olağanüstü kurultay yapılsın" yönündeki kararı Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin onamasının ardından, “MHP 6. Olağanüstü Tüzük Kurultayı” dün Büyük Anadolu Oteli’nde yapıldı. Muhalefet cephesindeki “Akşener’e karşı güçbirliği” kongrede kendisini gösterdi. Salonda diğer 4 adayın delegeleri ile Akşener’in delegeleri arasında “divan ve delege” krizi yaşandı.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre kurultayda oy kullanacak delegeler, salona noter eşliğinde kayıt yapılarak ve kamera kaydıyla alındı. Ayrıca üst kurul delegeleri noter eşliğinde hazirun cetveline imza attılar. Kurultayın başlaması için çağrı heyetinin açıkladığı toplam 1186 delegenin salt çoğunluğu arandı. Çağrı heyeti, saat 12.15’te yaptığı anonsta salt çoğunluk olan 595 delegenin sağlandığını ama psikolojik üstünlüğün elde edilmesi için 900 delegenin imzasını elde etmek istediklerini belirtti.

752 İMZAYLA AÇILDI

İmzanın toplanmasının ardından çağrı heyeti kurultayı açmak için saat 14.30 civarında, masadaki yerini aldı. Çağrı Heyeti Sözcüsü Ayhan Erel, bazı delegelerin hazirun cetveline imza atma süreçlerinin tamamlanmadığını ancak “salt çoğunluk” toplandığı için kurultayı açacağını söyledi. Çağrı Heyeti Başkanı Ali Sağar, “Burada toplanan kurultayımızın meşruiyeti Türk mahkemeleri tarafından tescil edilmiş ve onaylanmıştır” dedi.

Kurultayın başlamasının ardından partililer arasında “divan krizi” çıktı. Divan başkanlığı için iki aday önerildi. Genel başkan adayı Meral Akşener’e yakın Musavat Dervişoğlu, 456 imza alırken diğer genel başkan adayı Sinan Oğan’ın adayı Hasan Hüseyin Türkoğlu’na delegeler 170 imza verdi. Çağrı heyetinin delegelerden iki liste için oylama istemesi salonda tepkilere neden oldu. “Tek liste” sloganları atılmaya başlandı.

Genel başkan adayları da salondaki tepkiler üzerine, salondan kısa bir süreliğine ayrılarak, görüşmeler yaptı. Muhalif 4 adayın yaptığı görüşmelerde, Meral Akşener’e yakın Musavat Dervişoğlu tek başkına divan başkanlığı yarışına girdi. 4 aday da kürsüye çıkarak, “birlik” mesajı verdi.

Kurultay’ın ardından genel başkan adaylarından Oğan ve Aydın yaşananlara tepki gösterdi. Oğan, daha kısa bir tüzük değişikliğinin yapılması gerektiğini belirtirken, Aydın ise “Tüzük değişikliği ile ilgili önergelerden haberdar olamadık. Akşener ekibi her zaman yaptığını yaptı” ifadelerini kullandı.

GENEL MERKEZ YARGI YOLUNA GİTMİYOR

Kurultay devam ederken, MHP Genel Merkezi yetkililerinden de kurultaydaki delege sayısına ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada, hazirun cetveline 495 delegenin imza attığı belirtildi. Ankara 13. Noterliği kurultay devam ederken imza sayısının 657 olduğunu açıkladı. Çağrı Heyeti Sözcüsü Ayhan Erel de kendilerine noterden gelen son rakamın 662 olduğunu söyledi. Erel, “Hazirun cetveline 752 kişi imzaladı. Ancak delegeler notere imza vermeden gittikleri için sayı 662” dedi. MHP Genel Merkezi, kurultayda 7 usul hatası buldu. Bu hatalardan bazılarının “Kurultayın il merkezinde yapılmamış olması, tüzük değişikliği için 3’te 2 çoğunluğun sağlanmamış olması, gündeme başka maddelerin eklenmesi” olduğu öğrenildi. Avukat Yücel Bulut, genel merkezin yargıya başvurmayacağını açıkladı.

BİR ÖNERGEYLE 14 DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Divan başkanı Musavat Dervişoğlu, Divan’a gelen bir önergeyle tüzükteki 14 değişikliğin uygulanmasına yönelik önergeyi okudu. Söz konusu düzenlemeler, seçimli genel başkan kurultayının önünde engel oluşturan 63. maddesi başta olmak üzere, 7 Haziran ve 1 Kasım tarihleri arasında partisinden ihraç edilen adayların affına kadar pek çok değişikliği kapsıyor. Değişiklikle 7 Haziran sonrası partiden ihraç edilen Sinan Oğan’ın adaylık sürecindeki “disiplin” engeli ortadan kaldırıldı.

10 TEMMUZ’DA OLMAZSA 17 TEMMUZ’DA

Ayrıca kurultayda, seçimli genel başkanlık kurultayı için genel merkezin daha önce belirlediği 10 Temmuz tarihi belirlendi. Daha önce parti tüzüğünde, “Kurultaya katılacakları genel merkez ve genel başkan belirler” ifadesine dayanıyordu. Bu madde kurultayda değiştirildiği için 10 Temmuz’daki kurultaya kimlerin katılıp, kimlerin katılamayacağını bu kurultayda oluşturulan Divan karar verecek. Musavat Dervişoğlu, bu konuda yetkili kılındı. Eğer 10 Temmuz’da kurultay toplanamazsa, MHP’li muhalifler 17 Temmuz’da Büyük Anadolu Oteli’nde toplanacak.

Son Güncelleme: 20.06.2016 10:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.