İzmir
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

O SÖZLEŞME TBMM’YE TAŞINDI‏

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu bünyesinde çalışanlara imzalatılan “personel gizlilik sözleşmesini” TBMM’ye taşıdı.

O SÖZLEŞME TBMM’YE TAŞINDI‏

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu bünyesinde çalışanlara imzalatılan “personel gizlilik sözleşmesini” TBMM’ye taşıdı.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
09 Mayıs 2016 Pazartesi 10:16
O SÖZLEŞME TBMM’YE TAŞINDI‏

 ‘ANAYASAYA AYKIRI’

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede şu ifadelere yer verdi:

“Anayasa’nın 128. maddesi uyarınca “Memurların ve diğer kamu görevlilerinin nitelikleri, atanmaları, görev ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri, aylık ve ödenekleri ve diğer özlük işleri kanunla düzenlenir.” İdare, dayanağını anayasa ve yasalardan almayan hiçbir yetkiyi kullanamaz. Bu bakımdan “sözleşme” adı altında bir takım metinlerle kamu görevlilerine hukuki ve cezai sonuçlar doğuran yükümlülük getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Ancak, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu bünyesinde çalışanlara “personel gizlilik sözleşmesi” imzalatılmak istenmektedir. 657 sayılı Kanuna tabi çalışan personelinin görev ve sorumlulukları bu kanun ve ilgili mevzuat ile düzenlenmektedir.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Bilgi Güvenliği Politikaları Yönergesi ve Kılavuzu, Yönerge kapsamında Bakanlık sitesinde yayınlanmış, Bakanlık Merkez ve bağlı kuruluşlarına konu ile ilgili bilgi verilmiştir. İlgili yönerge ve kılavuzda 657 sayılı Kanuna tabi personele “gizlilik sözleşmesi” imzalatılacağına dair bir hüküm de bulunmamaktadır.

663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de de personele gizlilik sözleşmesi imzalatılacağına dair bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu çerçevede;

1- Yasal dayanağı olmayan bu sözleşmelerin imzalatılmak istenmesinin gerekçesi nedir?
2- İdarenin, kişilerle idari sözleşmeler imzalamak suretiyle yeni kurallar koyması hukuki midir?
3- Halihazırda var olan kurallara uyulması için ayrıca “taahhüt” alınmasının sebebi nedir?
4- Kanun kapsamındaki tüm çalışanların suç teşkil eden eylemlerinin eylemlerine karşılık gelen cezalar hüküm altına alınmışken, personele “Personel Gizlilik Sözleşmesi” imzalattırılması keyfi bir uygulama  değil midir?
5- Bu uygulama Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı değil midir?
6- Uygulamanın iptali ya da işlemden kaldırılması düşünülmekte midir?”

Son Güncelleme: 09.05.2016 10:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.