'Öfkeyle siyaset yapanların ne durumda olduğunu Erdoğan’dan görüyoruz'

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoglu, iktidarı kadınların değiştireceğini savundu.

'Öfkeyle siyaset yapanların ne durumda olduğunu Erdoğan’dan görüyoruz'

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoglu, iktidarı kadınların değiştireceğini savundu.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
26 Şubat 2018 Pazartesi 09:27
'Öfkeyle siyaset yapanların ne durumda olduğunu Erdoğan’dan görüyoruz'

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoglu, seçimi kazandıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisinin kendisini öfkelendirip öfkelendirmediği ile ilgili soruyu yanıtladı. 

Kaftancıoglu, "Hiç öfkelendirmedi. Öfkeyle siyaset yapanların ne durumda olduğunu Erdoğan’dan görüyoruz. Ben kendisini AKP’nin genel başkanı zannediyordum. AKP’nin İstanbul İl Başkanı da kendisiymiş herhalde" dedi. 

İktidarın kadınlardan korktuğunu savunan CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoglu, "Şu bir gerçek. AKP iktidarı döneminde kadınlar daha fazla kaybettiler. Böyle giderse daha da fazla kaybedecekler. İşimiz çok zor ama hep birlikte iktidarı değiştireceğiz. Bunu inanın kadınlar yapacak. O yüzden iktidar kadınlardan korkuyor" ifadesini kullandı. 

Hilal Köse ve Hazal Ocak'ın sorularını yanıtlayan Kaftancıoglu'nun Cumhuriyet'te yer alan söyleşisinin bir bölümü şöyle: 

- İl başkanlığı koltuğuna oturmak hayaliniz miydi?

Bugüne kadar hiçbir koltuğa oturmak ya da oturmamak üzerine hayalim olmadı. İstanbul İl Kongresi’ne yaklaşılan dönemde de adaylık gibi bir düşüncem yoktu. Yaşamım boyunca çok az yere talep açmışımdır. Bir işi benden daha iyi yapacağını düşündüğüm insanların talep açtığı yerde de hiç talep açmışlığım yoktur. Kongre sürecinde, örgütten birlikte siyaset yaptığımız, birbirimizi tanıdığımız, mücadelelerimizi ortaklaştırdığımız arkadaşlarımız beni ikna ettiler.“Bu bir görev ve sen bu görevden kaçamazsın” demeleri üzerine, açıkçası kongreye kısa bir süre kala karar verdim.

'ERDOĞAN'IN BANA DA ÖFKELENMİŞ OLMASINA GÜLÜYORUM'

- Ya seçimi kazandıktan sonra olanlar?

Türkiye’de hak mücadelesi veren insanların geçmişte de bugün de saldırıya uğradıkları, katledildikleri gerçeği karşısında bana yapılan saldırılar da beni şaşırtmadı. Bu saldırılar, ne yazık ki bir takım yalanlar üzerinden üretildi. Giderek seviyesizleşti.

O tweetler olmasa ben eminim ve inanıyorum ki saldıracak başka şeyler bulunacaktı. Bir kadının, yeni bir kadın siyasetçinin çıkıp iddia ortaya koyması, ‘Ben de varım’ demesi, erkek egemen bakışı rahatsız edecekti. O nedenle gürültülü geldim ama her yerde söylediğim gibi çevreye verdiğim rahatsızlıktan dolayı son derece mutluyum.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan en büyük tepkiyi verdi… Bu sizi öfkelendirdi mi?

Ben kendisini AKP’nin genel başkanı zannediyordum. AKP’nin İstanbul İl Başkanı da kendisiymiş herhalde. Kendileri bilir. Hiç öfkelendirmedi. Çok açık söyleyeyim. Öfkeyle siyaset yapanların ne durumda olduğunu Erdoğan’dan görüyoruz. Ben öfkeyle siyaset yapmıyorum. Herkese her şekilde öfkelendiği için, bana da öfkelenmiş olmasından dolayı sadece gülüyorum.

Kuşkusuz. İktidarın diliyle, iktidarın silahşörlüğünü, kalemşörlüğünü yapan, sizlere hakaret olur diye gazeteci diyemeyeceğim kimi tetikçiler de eksik olmasınlar bunları irdeleyip bulma konusunda oldukça mahirler.

- Birileri sadece sizi takip ediyor ve soruşturma mekanizmalarını harekete geçiriyor...

Kuşkusuz. İktidarın diliyle, iktidarın silahşörlüğünü, kalemşörlüğünü yapan, sizlere hakaret olur diye gazeteci diyemeyeceğim kimi tetikçiler de eksik olmasınlar bunları irdeleyip bulma konusunda oldukça mahirler.

'ZALİMLER KORKTUKÇA ZULÜMLERİ ARTAR'

- Twitter suç yaratma aracına dönüştü... İnsanlar 'barış' kelimesini yazmaktan çekiniyor.

Türk Tabipleri Birliği’ne yapılan operasyonlar, Halkevleri yöneticilerinin sırf bununla ilgili cümleler kurdukları için gözaltına alınması ne yazık ki öyle. İktidar ve Saray’daki ‘Benim ağzımdan çıkan her şey hukuk ve kanun’ diyor. Hukukun ve kanunun ne olduğunu belki onlar bilmiyor ama biz bildiğimiz için doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz.

- İnsanlar korkuyor mu?

Korku çok anlaşılır. Böyle bir ortamda korkmuyorum demek cengaverlik olur. Korkuyu yıkmak ya da korku ikliminde korkmamayı sağlamak hepimizin görevi ve sorumluluğu. Korkarak gerçekleri söylemezsek işte o zaman korkunun egemenliğini kurmuş oluruz. Tarih boyunca şu hep bilinen ve görülen bir gerçektir ki en çok zalimler korkar. Zalimler korktukça da zulümleri artar. Biz tüm bu baskı ve zulme rağmen korkmadığımızı göstererek, asıl korkanların korkularıyla yüzleşmelerini sağlamak ve korkuya karşı hep birlikte cesareti ve umudu artırmak zorundayız.

İKTİDARI KADINLAR DEĞİŞTİRECEK

- 8 Mart yaklaşıyor. Kadınlar ne durumda?

Şu bir gerçek. AKP iktidarı döneminde kadınlar daha fazla kaybettiler. Böyle giderse daha da fazla kaybedecekler. Tarihe bakacak olursak, dünyayı değiştirenler de kadınlar olmuşlardır. Benim bu kadar gürültü çıkarmamın sebeplerinden biri de bu. 

Kadın mücadelesinden korkan bir iktidar, erkek gegemen bir bakış var. Bu cinsiyetçi bakış bizlere de bir mücadela alanı açıyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü önemsiyorum. Bir kez daha kadın mücadelesini görünür kılacağız. Kadınların dönüştürücü olmadığı bir yerde erkek egemen bakış iktidar olur. Bunu yıkmanın yolu her türlü olumsuzluğa rağmen bu mücadeleyi büyütmekten geçiyor.

- Kadınlara bu kötülük neden yapılıyor?

İktidar bu kötülüğü tüm topluma yapıyor. Kendi ideolojik bakışını hakim kılmak için bunu yapıyor. Düşünsenize ‘kadının sokağa çıkması günahtır’ demese, Türkiye’deki işsizliği kadının çalışmasın bağlamasa, ‘Kadınlar kelebektir, annedir’ demese bugünün muktediri sizce muktedir olarak kalmaya devam edebilir miydi? Hayır. İktidar, iktidarını devam ettirmenin yolunun erkek egemen bakışın hakim kılınmasından geçtiğini biliyor. 

İdeolojik politikalarıyla örtüşen bir iş yapıyorlar. Kadınların güçlü olması demek erkek egemen bakışın yok olması demek. Erkek egemen bakışın yok olması demek dünyada çıkarlar uğuran savaşın olmaması demek, kadının emeği görünürken, üretimdeki herkesin hakça üleşmesi demek, eğitimde de ekonomide de hayatın her alanında eşit dağılım demek. Bunlar olduğunda muktedir orada olamayacağını biliyor. İşimiz çok zor ama hep birlikte iktidarı değiştireceğiz. Bunu inanın kadınlar yapacak. O yüzden iktidar kadınlardan korkuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.