Tahir Calgüner'den "CHP için Tüzük" önerisi

KURULUŞ VE İLKELER

Tahir Calgüner'den "CHP için Tüzük" önerisi

KURULUŞ VE İLKELER

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
05 Mart 2018 Pazartesi 19:38
Tahir Calgüner'den "CHP için Tüzük" önerisi

Madde 1. (ek) CHP Attatütk tarafınadan kurulmuştur.İlk genel başkanı Atatürk'tür........Partinin  kuruluş  değerleri olan 6 oka ve  "Güçlü Parlemanter rejime"  bağlı bir partidir. 


Madde 4/2 Üyelik: " üye" ve  destekçi üye olarak olarak ikiye ayrılır. Ancak; Destekçi üyelerin partiye katkıları ve performansları sonucunda, ilçe başkanlıkları kararı ile "üye" olarak partiye kazandırılır.Her şekilde, üye hukukunun korunarak seçme ve seçilme hakkına halel getirilmemesi esastır.


Parti içi secimlerinde mazeretsiz olarak; bir yılı aşkın aidat ödemeyen ve üst üste 2 kez ve aralıklı olarak 4 kez seçimlerde oy kullanmayan "üye" nin statüsü parti il yönetim kurulu kararı ile, " destekçi üye" satatüsüne dönüştürülür.


Madde 22/2 Parti Genel sekreteri olmak üzere yönetim ekibinin tümü Genel Başkan tarafından Paarti meclisi üyeleri arasından seçilir. Ancak İl  ve ilçe delegeleri seçiminde;Genel Başkan'ın desteklediği ve listesine giren adaylar için en fazla % 70  kotası getirilmes; yönerimin denetlenmesi, parti içi demokrasi için ve merkeziyetçiliğin kırılması için çok yararlı olacaktır.


Madde 25 . Gençlik kollarına üye alınma  yaş sınırının sınırının 30 'a indirilmesi, gençlik kolunun daha etkin ve  orta vadede üyenin performansının sürdürülmesinde yararlı olacaktır.iz ( evli- bekar ?)


Madde 52 /2 Partiye üye olmayan hiçkimse TBMM üyeliği için aday olamaz.


Maade 53. Cumhurbaşkanı Adayının saptanması ve şeçim yönteminin PM tarafından belirlenmesi olumlu bir yaklaşımdır.


Madde 54. Büyükşehir belediyesi statüsünde olan olan belediye başkanlarının ve o ilin milletvekili seçimlerinde  önseçim yapılması zorunludur.Bunun dışındaki yerlerdeki milletvekili ve belediye başkanı seçimlerinde, hangi yöntemin kullanılacağına Parti meclisi karar verir.


Madde 55. Merkez yoklaması yolu ile; belirlenecek Milletvekili, belediye meclisi adaylıklarında, il ve ilçe yönetim krullarının seçiminde cinsiyet ve Gençlik kotalarının kullanımında aktif "üye" şartı aranır.


Delegelik, Kongre üyeliği ve Süresi


Madde 35 / 7-8 İl ve ilçe delege seçimleri çarşaf liste ile YADA; En fazla Genel başkanlığın desteklediği adaylarda, o yerin çıkaracağı toplam delege sayında % 70 kota sınırlaması getirilmesi gerekir.Buna göre delegeler aldıkları oy sıralamasına göre, belirlenir.PARTİ SUÇLARI 


Madde 67/1 Kesin Çıkarma Cezası verilen Parti suçları


Bazı madde hükümleri tanımsız ve son derece muğlak anlatıma sahiptir. Bu ceza ve fiillleri, önseçimle gelmiş bir Milletvekili için uygulanamaz.Alt düzeyde ceza önerilir.Yaptırım getirilir.Parti içi görevlnedirme ve  TBMM komisyonu üyeliklerine atanamaz ve öncesinde  atanmiş ise üyeliklerine son verilir.


*  il ve ilçe displin kurulunun parti üyeliklerinden çıkardığı delege ve kurul üyesi kişilerin 1 ay içinde partinin yüksek disiplin kuruluna itiraz etme hakkı vardır.YDK bu itirazları 4 ay içinde kesin karara bağlar hükmünün eklenmesi  de,  hukukilik açısından  olumlu  bir yaklaşım olur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.