Tanrıkulu'ndan Mustafa Tuna'ya zor sorular

26 Kasım 2017 Pazar, 10:00 Tam HTML görüntülemek için tıklayın TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Tanrıkulu'ndan Mustafa Tuna'ya zor sorular

26 Kasım 2017 Pazar, 10:00 Tam HTML görüntülemek için tıklayın TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
26 Kasım 2017 Pazar 11:45
Tanrıkulu'ndan Mustafa Tuna'ya zor sorular

Dr. M. Sezgin TANRIKULU 

İstanbul Milletvekili 


1)      Ankara Ulaşım Ana Planı(AUAP) adıyla anılan çalışma kim tarafından yapılmıştır?

2)      Böyle bir çalışmanın tarafları, katılımcıları kimlerdir? Proje koordinatörünün,  makina mühendisi olduğu halde, "mimarlık" ve "çevre uzmanı" "ulaşım uzmanı" olduğu yönünde unvan kullandığı iddiaları doğru mudur? Proje yürütücüsü yardımcısı hakkında "şehir  planlamacısı" lisans diploması olmadığı yönünde bir dava açılmış mıdır?

3)      AUAP 2038 Ankara Ana Ulaşım Planı yapılması için Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında 2013 yılında yapılan protokolün bir yıl süreli olduğu  doğru mudur?

4)      Doğru ise protokolün süresi ne  zaman dolmaktadır, Ankara Ulaşım Ana Planı tamamlanmış mıdır? Tamamlanmadıysa akıbeti nedir?

5)      Protokol hükümlerine göre;  üst ölçekli Ankara kentinin yeni nazım imar planı  yapılması öngörülürken; Haziran ayında çıkarılan “Mekânsal planlar yönetmeliği” ile “nazım  plan”  yerine “strateji planı” kisvesi altında şema ve krokilere dayalı bir üst planlama sürecinin  getirilmesini,  başta protokol hükümlerine , “planlama disiplini” ve imar kanunu ile bağdaşır buluyor musunuz?

6)      Basına yansıyan meslek odaları ve uzman görüşlerinde; AUAP 2038 analiz kitapçıklarından, sonuç ürün olan bir kentsel ulaşım ve nazım imar planına gidilemeyeceği ve yetersiz olduğu belirtildiği halde aksine ısrarın dayanağı nedir?

7)      AUAP 2038 Ankara Ana  Ulaşım Planı çalışması üniversitenin döner sermaye çalışması mıdır? İlgili Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanlığı ve Kurulunun onayı var mıdır?

8)      Çalışma Döner Sermaye çalışması ise üniversitenin zan altına girmemesi ve etik açıdan çalışmaya ait orijinal rapor ve plan paftalarının Belediyeye(işverene) tesliminden önce “Üniversite Çalışmasıdır” şeklinde “noterlikçe belgelenmesi düşünülmüş müdür?

9)      AUAP 2038 Üniversite Proje Ofisi yürütücü yardımcısının yazılı basına yansıyan haberlerinde;  ODTÜ yollarının geçmesini istemezdim "  ifadesinin yolla ilgili olarak proje ruhuna ve öngörülerine aykırı bir gelişme sayıldığı biçiminde iddialara yol açması  karşısında duruma netlik kazandırmak üzere bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

10)  Üniversite web sayfasında çalışmanın 70 günde hazırlanarak belediyeye sunulduğu  duyurusu yapıldığında, meslek odalarının “mevcut üst ölçek plan ulaşım kararlarına” göre dava konusu edilen çeşitli  "alt ölçek ulaşım proje"  sahalarında ve yol çalışması ile kapatılan güzergâhlardan etkilenen ana ulaşım koridorlarında anket çalışmalarının ve araç sayımlarının yoğunlaşarak devam ettirilmiş olması yani yollar kapalı iken yoğunlaşmayla yapılan sayım ve anketlerin geçersiz sayılması gerektiği açık değil midir? Bu durumda sayım ve anketlerden sağlıklı sonuçlar elde edilmesi mümkün müdür?  

11)  Çalışmanın analizleri ve kullandığı yöntemin sonucundan bir nazım kent ve ulaşım planı çıkmayacağı açık olan ve yapılan analizler bir trafik etüdü çalışması ile boyutlu iken bu analiz kitapçıkları bir nazım planın gerektirdiği analitik etüt ve analizler içermediğine göre çalışmayı sil baştan ele almayı düşünüyor  musunuz?

12)  Bu çerçevede, bahse konu haberlerin AOÇ, teleferik ve benzeri belediye uygulamalarının da talimat ve sipariş yolu ile üst plana uygunluğu sorgulanmadan ve fizilibilite raporlar hazırlanmadan yeni Plana işleneceği, derpiş edileceği yolundaki yaygın endişe ve iddialara karşı zevahiri kurtarma girişimlerinden olduğu, bu kapsamda belediye ile danışıklı döğüş içinde bulunulduğu yorumlarından sakınılmasını kolaylaştıracak somut bir açıklamayı ne zaman yapacaksınız?

13)  Basına yansıyan haberlerde proje yürütücüsü,  müellif üst kadrosunun; meslek formasyonları itibariyle  "şehir planlamacısı"  dışında, mesleki açıdan ehil olmayan akademisyenlerden oluştuğu doğru mudur? Bu kişiler kim tarafından atanmıştır? "Projeye Dönemsel Katkı Verenler" isim listesine, çalışma bittikten sonra  eklenen şehir plancıları, proje yürütücülerinin hatır gönül arkadaşları mıdır? Ne amaçla kim tarafından eklenmiştir?

14)  Koruma planlaması konusunda uzman olmadığı ve yayınları olmadığı halde AUAP Proje çalışanlarından bir öğretim üyesi, ilgili yönetmelik  hükümlerine aykırı bir şekilde rektör tarafından koruma kurulu üyeliklerinde görevlendirilmiş midir? 

15)  Ankara kent genelinde yapılan  üniversite çalışmalarının;  sağlıklı  işlemesi, kamusal kaynakların ve kamu parasının boşa gitmemesi için,  “teknik  ve bilimsel etik açısından”  bu haliyle devam etmesi konusundaki  ısrardan vazgeçilmesini sağlayarak proje yürütücülüğü ekibine  Şehir Planlama Bölüm  Kurulu ve Başkanının onayı olmaksızın meslekten olmayan kişileri atayan Gazi üniversitesi Rektörü hakkında bir soruşturma var mıdır?

16)  ANKARA Belediye başkanının istifasından bir hafta önce; başta Kanal Ankara, Anka Park ve ODTU yol bağlantıları proje ihaleleri acele hangi firmalara ve hangi şartlarla verilmiştir?

17)  ODTÜ  Tünel yolun finansman ayağının; yapımcı firmayla  ortaklandırılan ODTÜ konut  kooperatifi olarak yakın çevreye devredilen bir düzenleme ortaklık payı arazisinin, imar rantının bir kısım hisseleriyle  ile  trampa yapılacağı iddiaları doğru mudur? ODTÜ 3. yol güzergahının İncek yolu üzerinden  yapım halinde olan Pozantı-Adana yoluna bağlanması Şehirler arası trafiği kent içine sokmak  amaçlı mıdır?

18)  Belediye  ihale süreçlerinin Sayıştay  denetim raporları kamuoyuyla paylaşılacak  mıdır?

19)  Gazi üniversitesi Rektörlüğüne; Ankara ulaşım ana planı 2038 hizmet alım sözleşmesi gereği  2014 yılında toplamda  Ankara. BŞB tarafından  kaç TL ödeme yapılmıştır?

20)    Bu  döner sermaye proje çalışması hakkında Teknik ve bilimsel tutarlığı açısından bir soruşturma var mıdır? Varsa güncel akıbeti nedir?

21)  Ankara Çevre düzeni Yeni ana planı 2038 'inü13 Ocak  2017 tarihinde belediye meclisinde onaylandığına göre  ve bu ana planda  ana ulaşım yolları ve  hafif rayli  sistem güzergahları da belirlendiğine göre; Ankara ulaşım ana planı 2038 adındaki, 50000 ölçekli bir planın yapımına neden gereksinim duyulmuştur. Bu  ulaşım planının akıbeti ve amacı  nedir?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.