Belçika Parlamentosu da Ezidi soykırımını tanıdı

Belçika Parlamentosu, IŞİD’in Ezidilere yönelik 3 Ağustos 2014 tarihinde başlattığı saldırı ve devamında gerçekleştirdiği katliamları soykırım olarak tanıdı.

16 Temmuz 2021 Cuma 08:54
Belçika Parlamentosu da Ezidi soykırımını tanıdı

Belçika Parlamentosu, IŞİD’in Ezidilere yönelik 3 Ağustos 2014 tarihinde başlayan saldırısı ve onu takip eden katliamları soykırım olarak tanıdı.  Karar tasarısı 14 Temmuz’da Belçika Temsilciler Meclisi’nin gündemine geldi. Yürütülen tartışmalardan bir gün sonra, 15 Temmuz akşamı oylama yapıldı.

Tasarı, Milletvekili Georges Dallemagne öncülüğünde Koen Metsu, François De Smet, Malik Ben Achour, Michel De Maegd et Samuel Cogolati, Mmes Els Van Hoof, Goedele Liekens et Vicky Reynaert ve Wouter De Vriendt tarafından sunuldu.Oylama sonucunda tüm grupların desteğiyle soykırımı tanıyan tasarı kabul edildi.

İşlenen suçlar

Fransızca ve Flamanca hazırlanan on sayfalık karar tasarısında Ezidilere yönelik suçlar sıralandı.

Tasarıda şu ifadeler yer aldı: “2014’ten itibaren IŞİD'in katliamları, başta Ezidiler, Asuriler, Süryaniler, Keldaniler, Şabaklar, Türkmenler, Kürtler, Aleviler, eşcinseller, İslam Devleti yasasına aykırı olarak değerlendirilen davranışlara sahip Sünni Müslümanlar olmak üzere farklı halk gruplarını hedefledi.Tüm bu zulümler arasında, özel olarak Ezidileri hedefleyenler sistematik ve aşırı bir karaktere büründü: Pogromlar, sistematik erkek cinayetleri, şeflere veya askerlere satılan, ardından kendi ailelerine karış büyük fidyelerle rehin tutulan bakire kadınların cinsel köleliği, başka kadınların başının kesilmesi veya işkence edilmesi, erkek, kadın ve çocukların canlı canlı gömülmesi, çocuklara uyuşturucu verilmesi, zorla Müslümanlaştırılması ve savaşçılara dönüştürülmesi. Bu nüfusun meyve bahçeleri yakıldı, çiftlik hayvanları çalındı ​​ve ekim alanlarına mayın döşendi.”

HÜKÜMETTEN TALEPLER

Karar tasarısında IŞİD'in Irak ve Suriye'de Ezidilere karşı 2014'ten beri işlediği soykırım suçunu kabul edildi ve mahkum edildi.

Federal hükümet ayrıca şu taleplerde bulundu:

“1. İslam Devleti (IŞİD) tarafından Irak ve Suriye'de Ezidilere karşı işlenen soykırım suçunun cezasız kalmaması için ulusal ve uluslararası hukukun tüm imkanlarını kullanması;

2. Belçika adaletinin, Ezidi topluluğuna karşı işlenen suçların potansiyel Belçikalı failleri tespit etme ve kovuşturma çabalarının teşvik etmesi ve desteklemesi;

3. Özellikle Irak Kürdistanı hükümeti ile Bağdat merkezi hükümeti arasındaki anlaşmanın uygulanmasını talep ederek ve bu anlaşmanın uluslararası denetimini teklif ederek, dileyen Ezidilerin kasaba ve köylerine dönüşlerine katkıda bulunması;

4. Harap olmuş kasaba ve köylerin yeniden inşasına katkıda bulunulması;

5. Cinsel şiddete, köleliğe veya diğer insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz kalmış gruplara özel insani yardım sağlanması.”

Soykırım olarak niteleyenler

Ezidi soykırımı henüz Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi veya uluslararası bir mahkeme tarafından kabul edilmedi. Ancak BM’nin bir soruşturma ekibi, soykırım olduğu sonucuna vardı.

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve ABD Temsilciler Meclisi, IŞİD'in Ezidilere karşı vahşetini soykırım olarak niteledi.

6 Temmuz günü Hollanda Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) Milletvekili Anne Kuik’in, IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliamların soykırım olarak tanınmasını öngören karar tasarısı Hollanda parlamentosu tarafından kabul edildi.

Belçika Temsilciler Meclisi’nin de soykırım tasarısını kabulüyle, uluslararası baskının arttırılması amaçlanıyor.

(Mezopotamya Ajansı)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.