15 Temmuz Meydanına Dava Aç...Ana Plana Dava açıyormuş gibi yap..!

Şehir plancıları odasının 1 ve 3 nisan 2017 tarihli basın açklamasında;"Ankara İli 2038 Çevre Düzeni Planı Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin 13.01.2017 tarih ve 116 sayılı kararıyla onaylanarak 16.02.2017-17.03.2017 tarihleri arasında askıya çıkarılmıştır. Planın üretim sürecindeki eksikliklerinin yanında plana ilişkin teknik değerlendirmelerimizi yapabilmek adına askıdaki planı ve eklerini incelemek için gerekli adımları attığımızda ise usulsüz askı süreciyle karşı karşıya kaldığımızı fark ettik.

15 Aralık 2017 Cuma 02:05
15 Temmuz Meydanına Dava Aç...Ana Plana Dava açıyormuş gibi yap..!

Bu açıklamada plan yapım tekniklerine aykırı bir biçimde hazırlanmış planı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin Ankaralılarla bu planı mevzuata aykırı şekilde paylaşma(ma) biçimini sizlerle paylaşmak isteriz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak söz konusu usulsüzlüğü  23.02.2017 tarihinde Sulh Hukuk Mahkemesi'ne taşıdık.  Bu kapsamda gerekli tespit bilirkişi tarafından yapılmış ve usulsüzlüğü net bir şekilde  açıklar nitelikte bir rapor oluşturulmuştur." diyen oda açıklamasına Çalgüner'den tepki geldi.


ANKARA ULAŞIM  YENİ KENT BÜTÜNÜ  ANA PLAN 2038 PLANI BUHARLAŞTI MI?


Şehir plancısı Tahir Çalgünerin  görüşü şu; Ana planın kesinleşme tarihi: 13 ocak 2017 tarihidir.1 ay gecikmeli askıya çıkarıldı. Yani 13 mart  2017 tarihi, idare mahkemesine planın iptal davası açılması için son tarihti. Bu süre içinde plana belediye nezlinde odalar tarafından yapılan bir "itiraz  olmadığı, odanın basın  açıklaması ile sabittir. Odanın sulh hukuk mahkemesine gitmesi zaman kaybı ve çok gereksiz şekilci bir davranış olmuştur. Bile bile yapılan bu ortak  " plan raporı talep"  mizanseninde; iki aktör vardır.

Birisi  meslekodaları, diğeri ise; belediyedir.Keza, oda tarafından yapılan 3 nisan 2017 tarihli basın açıklamasında; planın, esastan  iptali yönünde idare mahkemesi  süreci ile ilgili bir ek  açıklamaya bilerek yer vermemesi manidardır.  Planın ulaşım ana aksları ve güzergahları incelendiğinde;  ODTÜ 3. transit dikey yol  ve AOÇ'ye önerilen yeni anayolların ise  ana planda gözle görülür ve  net bir şekilde işlendiği görülecektir diyerek, Ankara Ana plana dava açma süresinin idare mahkemesinde  zaman aşımına uğratılması tehlikesine dikkat çekti.


UNUTTURULAN 13 OCAK 2017 116 SAYILI BELEDİYE MECLİSİ KARARI NE DİYOR? 2023 ANKARA ÇEVRE DÜZENİ NAZIM  PLANI YÜRÜRLÜKTE DEĞİL.


Odalar ana plana dava açarsa, yarısına dava açar.Diğer yarısına dava açması, kent içi alanlarda devam eden projelerinin konusuz kalması endişesi, odaları düşündürüyor dedi.Meslek odalarının açtığı imar davalarının önemli bir bölümü kent içi alanlarda .....AOÇ, ODTÜ , ULUS vb.


Dolayısıyla, Gökçek;  kent dışı, kentsel saçak alanlardaki  benim projelerime dava açmazssanız, bende sizi kent içindeki alt ölçekli devam eden davalarınızda, ANA PLAN ' kılıcını başınızda tutmam demiş olabilir.


Meslek odaları, bu konuda top çevirdiklerini ve bazı akademisyenlerle odalarda sözde söyleşiler düzenleyerek, konunun hararetini almaya yönelik algı yönetimi ile işi götürmeye çalışsalarda artık mızrak çuvala sığmıyor diyen Çalgüner; odaları cesaretli davranmaya davet etti. Bu kurnazlığın fikir babası olan, Gazi Ulaşım ana planı ofisi yöneticisi Metin Şenbil'i de açıklama yapmaya davet etti . Meslek odalarınında vakit geçirmeden ana plan  üzerinden  yaşanan ali cengiz oyunları hakkında  bilgilendirici basın açıklaması yapması gerektiğini tekrarladı.


Son olarak Tahir Çalgüner meslek odaları  başkanlarına seslenerek; hiçbir Ankara'lı, Ankara kentini aranızda Gökçek ile ikiye ayırmanıza izin vermez.Gelin,  yol yakınken Ana planın tümünün iptali  ve 13 ocak tarihli  3 sayfalık mecls kararının kendisini  yargıya götürün.Gökçek'ten korkmayın. demişti. Bu şekilde,  parekende dava açma sürecine bir son verelim diyerek odaları hukukun şehircilik meslek etiğinin  gereği neyse, fazla düşünmeden onun  gereğini yapmaya davet etmişti.


Ana plan  bir kentin  anayasasıdır.Dolayısıyla Ankara kenti il sınırları içinde uygulama biçimi olarak, cografi bir alan  ayrıcalığı gözetmeden, bu bağlamda yapılacak tüm üst plan ve alt ölçekli projeler ve olası dava süreçlerinde de bağlayıcıdır. dedi.Kentin toplamını içi ve dışı diye ayırmak bir kent ayırmcılığı sucu ve  bütüncü planlama ilkelerine teknik ve hukuki açıdan  ters bir durumdur diye  de eklemişti.


Şehir plancıları odasına yapılan çağrıda ise;  116 sayılı belediye meclis kararı ile; yeni ulaşım ana planı 2038'in Ankara çevre düzeni planı 2038 ile onaylandığı belirtilmesine rağmen; Davanın meslek odalarınca hangi mahkemeye hangi tarih  sayı numarası ile açıldığı ve davanın red gerekçesi ve 116 sayılı belediye meclis kararının bizzatihi  kendisi hakkında  açılan bir dava var mıdır?  konusu hakkında şuana kadar  bir açıklama yapılmaması ise manidar karşılandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.