7 Alevi kurumundan Cumhurbaşkanı’na, Adalet ve İçişleri Bakanlarına çağrı: Vicdanlar Susmasın İbrahim Yaşasın

7 Alevi kurum ortak bir yazılı açıklama yaparak, ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in taleplerinin kabul edilmesi için Cumhurbaşkanı’na, Adalet ve İçişleri Bakanlarına çağrı yaptılar:

02 Mayıs 2020 Cumartesi 01:54
7 Alevi kurumundan Cumhurbaşkanı’na, Adalet ve İçişleri Bakanlarına çağrı: Vicdanlar Susmasın İbrahim Yaşasın

” Bugün Alevi kurum temsiliyetleri, yaşam savunucuları, Demokratik İslam Kongresi açlık grevinde olan Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’i ziyaret ettik. İnsan tokluğundan utanır mı evet utanır. 319 gündür Açlık Grevin’de olan İbrahim can’ı görünce utanır. Durumu çok ağır ve acil çözüm bulunmaz ise Helin Bölek gibi oda yaşamını yitirecek hepimizin gözlerine bakarak ve büyük yaşam arzusuyla”  ifadelerinin yer aldığı Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Dernekleri, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin imzasıyla yayınlanan ‘‘Birlikte adil yaşam çağrısı”  başlıklı ortak açıklamanın davamında, şunlar kaydedildi:

”Yaşam doğum hakkı ile cümle varlığın koruması gereken vicdani bir sorumluluktur. Bu sorumluluk insanların birlikte yaşam gayretini güçlendirir. İnsani değerler ahlaki, vicdani değerlere dayanarak yaşam kültürünü anlamlandırmıştır.

Bu hakikat tüm toplumsal düşün, inanç süreklerinde de şiraze olmuştur.

Devletler ahlaki ve vicdani hakikati Yurttaş ilişkisinde Adalet Yasası üzerine oturtmuştur. Yurttaşlık yaşadığı mekanda Devleti var eden ona Yurttaş vicdanı ile birlikte yaşam yetkisi veren ve onu imkanları ile toplumsal hizmet üretmesini sağlayan temel gerçektir. Bu gerçek hakkın 100 yılların birikimi ile oluşması bir bağlılık ilişkisi geliştirir. Devletin Yurttaşına karşı inançsal, kültürel, ekonomik, ideolojik ön yargısı olamaz.

Çünkü Devletler de doğar, büyür, yaşar, ölür ve miras bırakır bu miras vicdan mirasıdır. Bu miras olmaz ise mirası devir alacak kimse de kalmaz.

Bu nedenle Devlet tüm Yurttaşlarına karşı Adil olmak zorundadır.

Adalet Devlet’in şirazesidir. Politika üretenler de Yurttaşlar arasında Adil yaklaşımı korumalıdır.

Çünkü politikalar değişebilir zamanla ve yaptıklarınız içerisinde vicdan, adalet barındırmaz ise bırakacağınız miras kin ve öfke olur.

Bizler geleceği birlikte yaşayabiliriz. Yaşadığımız Yurt bu hakikati gerçekleştirmiş ve adını bu hakikatle Anadolu olarak tarihe nakşetmiştir. 72 milletin, inancın, kültürün ve dilin yaşadığı Anadolu Yurttaş mirası ve Yurt bilinci korunmak zorundadır.

Bugün Alevi kurum temsiliyetleri, yaşam savunucuları, Demokratik İslam Kongresi açlık grevinde olan Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’i ziyaret ettik. İnsan tokluğundan utanır mı evet utanır. 319 gündür Açlık Grevin’de olan İbrahim can’ı görünce utanır. Durumu çok ağır ve acil çözüm bulunmaz ise Helin Bölek gibi oda yaşamını yitirecek hepimizin gözlerine bakarak ve büyük yaşam arzusu ile.

Temel talepleri.

Grup Yoruma konser yapması için bir tarih ve yer verilmesi. İçeride tutuklu iki Grup Yorum üyesinin serbest bırakılması.

Grup Yorum üyelerinin terör listesinden çıkarılması. Türkiye Halklarının müzikleri ile tanıdıkları Grup Yorum yine müziği ile ifade etmelidir kendini.

Diğer yandan Adil yargılanma talepleri nedeniyle Avukatlar Ebru Timtik 119, Aytaç Ünsal 88, Didem Akman 64, Özgür Karakaya 64 gündür açlık grevindeler ve grevlerini ölüm orucuna çevirdiler. Mustafa Koçak adil yargılanma talebi ile açlık grevinde yaşamını yitirdi.

Ayrıca İnfaz yasası Yurttaşların eşitliği ilkesine uygun olmayan bir yöntemle devreye konulmuş, aynı zamanda Anayasal olarak eşitlik ilkesi de gözetilmemiştir. Kamuoyu açısından yaralayıcı olmuştur. İçeride kalanların Pandemi koşulları nedeni ile can güvenlikleri yoktur.

Bu minvalde tüm Siyasi Parti ve kurumları, Belediye Başkanlarını, Demokratik Kamuoyunu, Yaşam Savunucularını birlikte Demokratik bir ülkede olmaz ise olmaz Adalet duygusunu ve yaşam hakkını güçlendirmeye çağırıyoruz.

Yurttaşlara karşı ahlaki ve vicdani olarak Adil olma sorumluluğu beklediğimiz Sayın Cumhurbaşkanı, Adalet ve İçişleri Bakanlıklarından, Meclis çatısı altında Yurttaş iradesini temsil eden Siyasi Parti ve Milletvekilerinden zor dönemden geçtiğimiz bu günlerde çözüm üretme yaklaşımı bekliyoruz. Devlet olarak adil yaklaşım duygusunu görünür kılacaktır. Demokratik Türkiye arzumuz birlikte mümkündür.

Vicdanlar Susmasın İbrahim Yaşasın

Her kes için Adalet”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.