Ankara Ulaşım Ana Planı 2038 Müellifleri Fire Verdi.

Ankara ulaşım ana planı 2038 yönetici ekibinden üç akademisyen müellif imzasını çekti.Proje müellifi olarak 2 kişi görülüyor.Bunlardan biri Hayri Ulvi Diğeri ise Metin Şenbil.

13 Haziran 2017 Salı 08:22
Ankara Ulaşım Ana Planı 2038 Müellifleri Fire Verdi.

AUAP 2038 plan çalışmasına Gazi bölüm kurulu sahip çıkmamış ve ilgileri olmadığını açıkladıktan sonra, çalışma ekibine kendilerine sorulmadan bazı plancıların  isimlerinin  eklendiği de basına yansımıştı.


17 Aralık  2014 tarihinde ABB' ye teslim edilen ulaşım planı rapor ve plan paftalarının orjinallerini notere belgeletmeyen plan yöneticilerinin;  Gökçek'e hitaben,  plana  ve analiz kitaplarına saygı göstermesi ve acil olarak onaylaması gerektiği yönündeki basında yer alan haberlerin ise ne anlama geldiği de anlaşılamamıştı.


Cemaatin yayın organı olan Haber vaktime verdiği demeçlede ise; ODTÜ kampüs ve AOÇ alanı için takoz alanı benzetmesi yapmış ancak ODTÜ'nün değerli bir takoz  arazi olduğunu belirtmişti.


Metin Şenbil'in mesleki  uygulama deneyimi yok.Bu ilk plan müellifliği.Tarihi çevre ve koruma konusunda da uzmanlığı olmayan Şenbil ; Şikayetler üzetine Muğla Koruma kurulu üyeliğinden alınmıştı.Şehir plancıları odasınıın açtığı mesleki denetim  soruşturması nedeniyle,  şehir plancıları odası üyeliğinden ise kendisi ayrıldı.


Hakkında Cemaatcilik ile ilgili  emniyette dosyası olan Şenbil, halen daha Gazi üniversitesinde Şehir Planlama Bölüm Başkanı.


Oda tv haberine göre, bilirkişilik yapmaya başlayan Şenbil en son Gaziantepte yaptığı Pankomart  bilirkişi incelemesinde de hakimi kızdırdı.


Oda tv haberinde aşağıdaki değerlendirmeler dikkat çekici;


"Heyetten bir isim dikkat çekiyordu; Metin Şenbil. Taksim'deki Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılması ile ilgili kararın altında imzası bulunan Şenbil, 11 Ağustos 2014’te FETÖ’nün yayın organı Zaman’da Kışla’nın yapımını "Taksim Kışlası yerine ya Taksim Modern olsa idi?" başlıklı yazıyla savunmuştu.


“YETERLİ DEĞİLLER”


Bilirkişi heyeti hazırladığı raporu, davaya bakan Gaziantep 2. İdare Mahkemesi’ne verdi. Mahkeme ise verdiği ara kararında bilirkişilerin yeterli olmadığını vurgulayarak şu kararı verdi:“Bilirkişi raporlarında keşif alanı ile ilgili yeterli teknik bilgiye yer verilmediği, işin esasına girilmeyerek hukuki değerlendirmede bulunulduğu, raporun dava konusu uyuşmazlığı çözümlemeye yeterli olmadığı dikkate alındığında bilirkişi heyetinin dava konusu uyuşmazlık ve bilirkişilik müessesesi hakkında yetersiz olduğuna, Mahkememizce keşif ve bilirkişi incelemesi kararının alındığı 22.04.2016 tarihinden iş bu kararımızın alındığı 10.11.2016 tarihine kadar yargılamanın gecikmesinin bilirkişi heyetinden kaynaklandığı göz önünde bulundurularak bilirkişi heyetine bilirkişi ücreti takdir edilmemesine...”


BİLİRKİŞİLİKLERİ İPTAL EDİLSİN


Uğur Kalkan ve Mesut Karavelioğlu avukatları İbrahim Gören aracılığıyla Ankara Adalet Komisyonu’na başvurdu. Başvuruda Metin Şenbil ve diğer bilirkişilerin, bilirkişilik yetki belgelerinin iptali istenerek “Gaziantep 2.İdare Mahkemesi’nin de kararında belirtildiği üzere Metin Şenbil bilirkişilik konusunda yetersizdir. Yine mahkemenin de belirttiği üzere davamızın 7 ay kadar gecikmesine sebep olarak, mağduriyetimize sebep olmuşlardır. Yukarıda belirttiğimiz gerekçelerden dolayı isimleri geçen kişilerin bilirkişilik yapabilmesi hususunda verilen yetki belgelerinin iptal edilmesi hususunda bildirim ve başvuruda bulunma zaruretimiz hasıl olmuştur” denildi"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Saner 2017-06-13 09:14:56

Resat kasap'ın manevi oglu degil mi bu?

Avatar
Atar Y. 2017-06-13 13:40:23

Ankara'nın planına bak...gözlerimin yaşına bak.Şu felegin işine bak

Avatar
emine 2017-06-13 17:01:50

O adam müellif olamaz ki; A sınıfı karne gerektirir.Cezai sorumluluk var.

Misafir Avatar
sülü 2017-06-18 22:50:47 @emine

Şehir plancısı olan hocalar için geçerlidir.Hügo senin davan sürüyor hala. otur oturduğun yerde.Senin lisans diploman şpo tarafından işlemde değil.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Yeliz 2017-06-18 15:12:22 @emine

Oda üyeliğinden neden ayrıldığı şimdi anlaşılıyor..:-) odaya biran önce dönmesi gerekir.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
A sınıfı plancı 2017-06-16 11:43:51 @emine

1. Daha önce bir ulaşım ana planında müellif uygulaması olamamıştır. Bu ilk oluyor.
2. yirmi yıllık şehir planlama hocalarının A sınıfı karnesi vardır..
3. Ulaşım ana planlarını içine sızan mimar ve inşaat mühendislerinin karşısın da bu dik duruşu tebrik ediyorum. Plan işi plancınındır.

Beğenmedim! (5)
Avatar
Reşat 2017-06-13 18:00:43

Valla ben bişi yapmadım.

Avatar
Oya küçümen 2017-06-13 18:17:29

bu bilgileri nereden alıyorsunuz siz.sustuklarina göre içeriden olmalı

Avatar
Kemo 2017-06-14 10:51:24

Imzalarına sahip çıkamaz bunlar

Avatar
Zehra 2017-06-14 14:08:50

Akademisyenlik böyle olmamalı.Universiteler adina utanılacak bir durum.

Avatar
tsrık 2017-06-16 20:43:42

2012-2017 yılları arası İstanbul ve Ankara kentsel bölgelerde, arazi el değiştirme hızı ve

emlak hareketliliğinin yoğunlaştığı alanların incelenesi gerekir.Ayrıca bu yıllar arası kurulan ve el değişttiren veya yönetim değişikliği yapan Konut kooperatiflerinin nerelerde yerseçtiği ve alansal dağılımı eşleşmesinin yapılarak; konut kooperatiflerinin, eski -yeni başkanları ile üst düzey yargı ve bürokratlarının hissedarlık bağlantıları üzerinden, "Kooperatif - kooperatf " takipe alınmalıdır.