Atilla Kart da, Bakan Güler’e AUAP 2038'i sormuş: Şişirme Trafik etüdleri, ODTÜ yolları için miydi?

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Eski İçişleri İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle, Auap 2038 çalışmasının, veri toplama aşaması olan 2013 yılı başlarında soru önergesi vermişti.

09 Temmuz 2017 Pazar 12:26
Atilla Kart da, Bakan Güler’e AUAP 2038'i  sormuş:   Şişirme Trafik etüdleri, ODTÜ yolları  için miydi?

Kart,  önergesinde şu görüşlere yer verdi:  “Tarafımıza ulaşan bilgilere göre; Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan Hizmet Alımı Protokolü gereğince; Üniversitenin sorumluluğunda “Ankara Ulaşım Ana Planı Çalışması (AUAP)” devam etmektedir. Üniversitenin , ulaşım final planı ve trafik etudleri devam etmektedir. Plan çalışmaları bitmediği halde, Büyükşehir Belediyesinin, Kent genelinde projeleri açıkladığı, yeni yollar ve kavşakları projelendirmekten öte inşa ettiği görülmektedir. Bir başka deyimle; istim arkadan gelsin denilerek, yollar ve kavşaklar yapılmakta, ancak bu yollara ilişkin projelendirme çalışmaları ise devam etmektedir. Takdir olunur ki; bu nitelikte bir çalışma varsa, böyle bir çalışma gayri ciddi olmanın ötesinde , bilimsel dayanakları olmadığından, Kamu kaynaklarının kullanılması ve toplum güvenliği bakımından da telafisi mümkün olmayacak “genel tehlikelerin” doğması kaçınılmazdır.  Hem kişisel , hem toplumsal anlamda telafisi mümkün olmayacak mağduriyetler doğacaktır. Bu sürecin; mesleki kurallar , bu kuralların ihlali ve disiplin boyutu YÖK nezdinde ayrıca takip edilecektir.


Buna göre ; 

(1) Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında Ankara Ulaşım Ana Planı Çalışması kapsamında yapılan hizmet alımı sözleşmesi mevcut mudur? Bu sözleşme gereğince , Gazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından , yol ve kavşaklara vesair işlere yönelik olarak yapılan çalışmalar hangi aşamadadır? Bu çalışmalar bitmiş midir? 


(2) Yukarıda sözü edilen projelendirme çalışmaları bitmeden; Belediye tarafından kapatılan yol güzergahlarında, Üniversitenin “Ulaşım hane anket uygulaması” yapması ve “Yolculuk güzergahlarını” belirleme çalışmalarını yapması halinde ,  sağlıklı bir sonuç çıkması mümkün olabilir mi? Bu nitelikte yapılacak bir çalışma “farazi  ve dayanaksız bir çalışma” niteliğinde olmaz mı?


(3) Gazi Üniversitesi Rektörlüğünün “AUAP” planlama ofisinin, üst teknik kadrosu hangi meslek mensuplarından oluşmaktadır?Bu kişiler Şehir Plancısı mıdır? Üyeleri Rektör tarafından mı atanmıştır?Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanlığının , bu görevlendirme ve çalışmalardan bilgisi var mıdır?  Anabilim Dalı Başkanının ve  Bölüm Kurulu’nun onayı var mıdır,  görüşü alınmış mıdır?


NEDEN ESKİŞEHİR YOLU , NEDEN YANLIŞ ZAMANLAMA? 


Dönemin Bakanı Muharrem Güler' den gelen cevap ise;  idari maslahat türünden de olsa; Bakan, 2013 yılında Eskişehir yolunu dik kesen ara yollarda asfalt yenilemesi çalışması yapıldığı VE TRAFİĞE 15 gün kapatılan ara yolların, Eskişehir yolundan  geçen taşıt sayımını, bekleme sürelerini,  trafik hacmini ve modelleme işini  anlık etkileyemeyeceği yönünde cevap  vermesi, uzmanlarca manidar bulundu.


ANKARA''nın aort damarı olan, Eskişehir yolunun tıkanıklığını bahane eden Gökçek'in Eskişehir yoluna paralel ODTÜ'den geçireceği ikinci yol güzergahının gerekçesini oluşturmak için yaptığı bir  hesap denkleştirmesi formülü olarak görüldü.Yanlış analiz ve hesaplar ile yapılacak Ana plan, sadece Gökçek'in ulaşım planının, kendi içinde sağlamasına hizmet eder ."Çalışma alanının kaybedilmesi" olarak tanımladıkları bu durumu; teknik açıdan, veri analizleri, model kalibrasyon çıktılarını ve dolayısıyla öneri ana planı yok hükmüne sokar.dediler.


Milliyet Gazetesi Ankara eki 16 Ocak ve  17 Ocak 2014 tarihli sayılarında Güvenpark altı otopark  yerine, Güvenpark'ta bulunan tüm otobüs ve minibüs hareket nokta ve duraklarının kent merkezi çeperinde Güvenpark yakınında planlanarak, projelendirilecek bir  ''aktarma alanı''na taşınması önerisi geliştirilmiştir. Güvenpark kent merkezinde herkesin yararlanabileceği bir park olarak yeniden düzenlenmelidir. diyen proje  ekibinden Hülagü Kaplan'ın  basına yansıyan sözleri: Analiz çaışması aşamasındayken; ODTÜ'den yol geçemesini istemezdim  gibi beyanları da, bunun bir itirafı  ve  öncesinde  kendini vicdanen  aklaması ve ön savunması  olara yorumlanmış ve proje onaylandıktan sonrasında da konuşmamayı tercih etmesi ise,  samimiyetsizlik olarak görülmüştü.

Son Güncelleme: 10.07.2017 20:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fahri 2017-07-09 19:25:42

VAH VAH VAH TUUUH TUUH.

Avatar
Özden 100. yıl mah. dayanısma 2017-07-10 13:59:07

AUAP 2038 planının garnitür yani işin detayları "güzelleme" yapılarak basına ön servis ediliyor....asıl acı reçeteyi asıl yollaştırma ağı içine saklanmış imar oyunlarını bakalım hangi görevli sözcüleri hokkanın altına girmeden sihirli sözcüklerle çıkıp açıklayacak. ve topu kime atacak ben asıl onu merak ediyorum Ankara ulaşımı yeni nazım ana planının esasına ve temel konulara dair bir üniversite açılımı ve açıklaması , danışıklı dövüş ve paslaşmalar

Avatar
Suna 2017-07-09 16:10:47

Sap doner keser doner...kurnazluklar bir bir ortaya çıkar.