AUAP 2038: 'F tipi plan ittifakı' bozuldu

24-08-2015 Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ve Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber arasında gerilim yaşanıyor.

23 Mayıs 2017 Salı 15:29
AUAP 2038: 'F tipi plan ittifakı' bozuldu

Toplumsalses/HABER MERKEZİ-Artık sonuçlanması ve kamuoyuna deklarasyonu yılan hikayesine dönen, 2013 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Rektörü Süleyman Büyükberber arasında imzalanan bir yıllık protokol ile yapımına başlanan “Ankara Ulaşım Anaplanı 2038” üniversite çalışması; geçen süre içinde ön etüt analiz çalışmalarının ve hazırlanan kitapların çok genel ve bir plana özel derinlikte olmadığı yönünde uzmanlar tarafından yetersiz olarak eleştiriler almıştı.
 
Çalışma sonrasında (2014 yılında) bir kırılma yaşandı. Müellif imza sorunu gündeme geldi. 
Şehir plancılar odası bir temsilci ile projeye dahil edildi. 2015 yılında ise sessizlik bozuldu. Analiz çalışmasının kapsamlı bir ulaşım / nazım planından istenen kapsamda ve nitelikte olmadığı ve yöntem sorunu eleştirileri yapılmıştı.
 
Konu ile ilgili yaptığımız haberler sonucunda Gökçek ve Gazi Rektörü Büyükberber arasında yaşanan gerilimlerle ilgili bazı sıcak gelişmeler yaşandı.
 
Ankara'da Söğütözün'de cemaate çok yakın büyük bir yapı firmasının ortaklığında süren 33 katlı 2 binaya dava açıldı. Gökçek; mimarlar odası başkanı Tezcan Candan Karakuş’a hitaben “Hadi bu kadar kente karşı duyarlıysan, açılan bu davada yanımda müdahil olur musun çağrısında bulundu.”
 
Bilindiği üzere; sözde AOÇ elden gidiyor diye bir algı yönetimi yapıp Gazi Hastanesi bahçesinin içindeki alana otopark yapılması konusunu Gazi Rektörü ve Mimarlar Odası Başkanını Gökçek’ e karşı mahkemeye götürmüşler ve Gökçek'den davacı olmuşlardır. Dava temyizde.
 
Gazi Üniversitesi Kız öğrenci yurduna sözde “depreme dayanıksız” raporu alıp, alanı TOKİ'ye devretmek isteyen, Rektör Süleyman Büyükberber’e dava açan Gazi Kooperatifinin yürüttüğü hukuk mücadelesinde, ne Şehir Plancılar Odası ne Mimarlar Odası davaya müdahil olmadığı gibi destekte vermemişlerdi. Şimdi Gazili öğrenciler ve akademisyenler meslek odalarına çağrıda bulunarak ranta kurban edilmek istenen kız öğrenci yurdunu da gündemlerine almalarını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorlar.
 
GİZLİ SAVAŞ VE İHANET ARAYIŞLARI
 
Gazi Üniversitesi Rektörü bilindiği üzere cemaat kontenjanından Rektör olarak atanmıştı. Haberlerimizden sonra planları bozulan rektörün YÖK yetkililerince kulağının çekildiği ve hocaların üzerinde baskı yapmaması noktasında telkinlerde bulunulduğu da haber merkezimize ulaşan bilgiler arasında.
 
PLANA VE KOZMİK ANALİZLERE NE OLMUŞ?
 
Planın akıbetinin son durumunu öğrenemedik ancak teknik eşiği ve etiği düşük analiz ve etüt çalışmalarını içeren kitapların milli kütüphanedeki Ankara Kent Almanağı ünitesine bağışlandığı raflardaki yerini aldığı ve okuyucu ile buluştuğunu öğrendik.
Ulaşım Ana Planının Belediyece onaylanmasından sonra meslek odalarınca açılacak davada planın yapımcısı olan Gazi Üniversitesi’nin Gökçek’in yanında davaya “müdahil” olup olmayacağını ise zaman gösterecek. Meslek odalarının gelişmeler sonucu alacak ortak karar ise şu anda belirsizliğini koruyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.