Barış güvercini uçsun dünyada

1 Eylül Dünya Barış Günü'nde barışın sesi dört bir yanda olacak

01 Eylül 2021 Çarşamba 08:14
Barış güvercini uçsun dünyada

Dünya ve bölge halkları bir Dünya Barış Günü’ne daha savaşların kuşatmasında, barışa susamış olarak giriyor. Yurdun dört bir yanında emek, barış ve demokrasi güçleri tarafından çeşitli eylem ve etkinliklerle bu yıl da 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlanacak.

Etkinliklerde barış, demokrasi ve özgürlük talepleriyle mücadelenin büyütülmesi yönünde çağrılar da yapılacak. İstanbul’da 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi 5 Eylül Pazar günü yapılacak.

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından gerçekleştirilecek olan miting, Bakırköy pazar alanında olacak. Mitingin sloganı ise, “Ayrımcılığa karşı eşitlik, savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı kardeşlik” olarak belirlendi. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik konuşmacı olarak katılacak. Ayrıca müzik grupları da miting alanında konser verecek. 1 Eylül de saat 19.00’da Kadıköy Eminönü İskelesinde bir basın açıklaması yapılacak ve 5 Eylül çağrısı için merkezi yerlerde bildiriler dağıtılacak.

Ankara’da da Emek ve Demokrasi güçlerinin çağrısıyla Anıtpark’da 1 Eylül saat 17.30’da kitlesel bir basın açıklaması yapılacak.

İZMİR DE 1 EYLÜL’E HAZIRLANIYOR

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde “Savaşlara karşı barışa ses ver” sloganı ile kitlesel basın açılaması yapacak. Sendikalar, meslek örgütleri, siyasi partiler ve derneklerin katılacağı açıklama 1 Eylül saat 19.00’da Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleşecek. Konuyla ilgili görüştüğümüz İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri birleşenlerinden DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Dünyadaki savaşlardan dolayı yaşanan göçler ve mülteciler üzerinden yaratılmaya çalışılan tüm kargaşaya karşı barışın zeytin dallarıyla bir gökkuşağı oluşturmanın derdine düştük” dedi.  Emperyalistlerin rant hırsından dolayı yaşanan savaşlarda yoksul ve masum insanların yaşamlarını yitirdiğini söyleyen Sarı, “Binlerce çocuk, genç, insan başta Afganistan, Irak, İran, Libya, Filistin gibi birçok ülkede savaşın getirdiği zorluklarla baş etmeye çalışıyor. Yaşamlarına devam etmek için ülkelerinden ayrılarak mülteci hayatı yaşayan birçok insanın hayatı değişmiş durumdadır. Biz de işçi sınıfı olarak her insanın yaşama hakkı olduğu gibi çalışma hakkının da olduğunu savunuyoruz. Bu yüzden sınırların ortadan kaldırılması ve yepyeni bir dünya kurulması için zeytin dalları eşliğinde Gündoğdu’da barışın gökkuşağını oluşturacağız. Tüm İzmir halkını barışa ses vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

ÇUKUROVA ‘BARIŞ’ DİYECEK

Adana’da 1 Eylül Dünya Barış Günü Adana’da mitingle karşılanacak. Adana Emek ve Demokrasi Güçlerinin düzenlediği, partiler, sendikalar, meslek odaları ve derneklerin katılacağı 1 Eylül Barış Mitingi saat 17.30’da Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleşecek. Hatay’da da emek ve demokrasi güçlerinin çağrısı ile Köprübaşı’nda 17.30’da sendikalar ve siyasi partiler tarafından kitlesel bir basın açıklaması yapılacak. Mersin Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısı ile gerçekleştirilecek “Barışa ses ver” konulu basın açıklaması da 18.00’de Özgecan (Barış) Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Antalya’da emekçiler 18.00’de Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısı ile Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek etkinlikle barışın sesini yükseltecek. Karadeniz bölgesinde de 1 Eylül çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

DİYARBAKIR'DA BARIŞ MİTİNGİ İSTASYON MEYDANI'NDA

Diyarbakır’da ise 4 Eylül Cumartesi günü saat 16.00’da İstasyon Meydanı’nda Amed Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Barış Mitingi düzenlenecek.

Miting Tertip Komitesi üyesi Süleyman Bozkurt, “Geleceğe umutla bakmak isteyen tüm kesimleri, İstasyon Meydanı’na bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Miting için Diyarbakır Valiliğine başvuru yaptıklarını ve sonucunu beklediklerini kaydeden Bozkurt, “Sokak sokak, kahve kahve, kafe kafe gezip barışın ne kadar önemli olduğunu insanlara anlatacağız” dedi.

BÖLGEDE YAYGIN ETKİNLİKLER

Bölge illerinde de 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlanacak. Dersim’de 1 Eylül saat 18.00’de Seyit Rıza Meydanı’nda kitlesel bir basın açıklaması yapılacak. Elazığ’da 17.30’da Hozat Garajında, Malatya’da 18.00’de Merkez Postane önünde, Van’da 15.00’te Musa Anter Parkı’nda, Urfa’da saat 17.30’da Ali Şelli Parkı’nda açıklamalar yapılacak. Antep’te de 18.00’de Kırkayak Parkı’ndan Yeşilsu Parkı’na yürüyüş düzenlenecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.