Bir mahkeme daha zorunlu din dersi zorbalığına 'dur' dedi: Din dersi istemeyen aileyi haklı buldu

İstanbul 2. İdare Mahkemesi, çocuklarının zorunlu din dersinden muaf tutulmasını isteyen bir aileyi daha haklı buldu. Mahkeme, Kadıköy Milli Eğitim Müdürlüğünün aileye verdiği ret cevabının hukuka uygun olmadığını karara bağladı.

23 Haziran 2017 Cuma 16:49
Bir mahkeme daha zorunlu din dersi zorbalığına 'dur' dedi: Din dersi istemeyen aileyi haklı buldu

Zorunlu din dersi zorbalığına karşı bir hukuki kazanım haberi de İstanbul'dan geldi. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, çocuklarının din dersinden muaf tutulmasını isteyen Koç ailesinin talebini haklı buldu. Koç ailesinin "çocuğumuz din dersinden muaf olsun" talebini reddeden Kadıköy Milli Eğitim Müdürlüğünün ret işleminin hukuka aykırı olduğuna hükmedildi. 

Kadıköy Nihat Işık İlkokulu 4. sınıfta okuyan oğullarının din dersinden muaf tutulmasını isteyen Özlem-Tonguç Koç çifti, 24 Haziran 2016'da Kadıköy Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçeyle başvurdu. Milli Eğitim Müdürlüğü ise Milli Eğitim Temel Kanununun 12. maddesine göre din dersinin zorunlu olduğunu belirterek, Koç ailesinin talebini reddeti.

Bunun üzerine Koç ailesi, konuyu idare mahkemesine taşıdı. Koç ailesi, avukatları aracılığıya mahkemeye verdikleri dilekçede "Kişilerin, çocuklarının alacağı eğitimi kendi felsefi ve dini inançları doğrultusunda yönlendirilmesine saygı duyulması gerektiğini, herhangi bir dine mensup olmayan ailelerin çocuklarının da, tıpkı hristiyan ve musevi dinlerine mensup öğenciler gibi din dersinde muaf tutulması gerektiğini" savundu. 

İstanbul 2. İdare Mahkemesi davayı karara bağladı ve Koç ailesini haklı buldu. 

Mahkemenin kararında şöyle denildi: İŞTE O KARAR

 

"Eğitim ve Öğretim Yüksek Kurulu, 9 Temmuz 1990 tarihli ve 1 sayılı kararıyla ilk ve orta öğretim okullarında islam dini öğretimine yönelik olarak okutulan din dersinden bu dine mensup olmayanların muaf tutulmasını amaçlamıştır. Herhangi bir dine mensup olmayan velilerin çocuklarının da bu muafiyet kapsamında değerlendirilmesinin, bu düzenlemelerin amacına uygun olacağı açıktır. 

Bu durumda din eğitim ve öğretiminin ancaak kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlı olduğu anlaşılmakla birlikte, okulda zorunlu olarak okutulan din dersinin, kendi dinsel ve felsefi inançlarına uygun olmadığını belirten davacının herhangi bir din mensubu ya da ateist olup olmadıklarına bakılmaksızın, temel hak ve hürriyetlerden olan dini inanç özgürlüğünün uygulanması kapsamında davacının zorunlu sayılan din dersinden muaf tutulması gerektiği sonucuna varıldığından, bu talebin reddine ilişkin işlem hukuka uygun değildir.

Nitekim Danıştay 8. Dairesinin 21 Kasım 2014 tarihli ve E: 2013/4877, K: 2014/9019 sayılı kararı da bu yöndedir.

Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin (Kadıköy Milli Eğitim Müdürlüğünün ret işleminin) iptaline oybirliğiyle karar verilmiştir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.