G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu AYM'ye çağrı yaptı

G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu: “AYM, siyaseti değil anayasayı esas almalı, gazeteciler serbest bırakılmalı” G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) çağrı yaparak tutuklu gazetecilerin tahliye edilmesini istedi ve “AYM, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde evrensel hukuk ilkelerine uygun bir karar alarak ülkeyi bu utançtan kurtarmalıdır” dedi

20 Mayıs 2020 Çarşamba 14:33
G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu AYM'ye çağrı yaptı

G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu, tutuklu gazetecilerin bir an önce tahliye edilmesi talebiyle yazılı açıklama yaptı.

Aralarında Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası (Haber-Sen), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK Basın-İş), Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) bulunduğu G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu, Meclis’te kabul edilen infaz yasasında gazetecilerin kapsam dışı bırakılmasına tepki gösterdi.

“Gazeteciler adeta özel kasıt güdülerek dışarıda tutuldu”

İlgili düzenlemenin Anayasa’nın “Kanun önünde eşitlik” başlıklı 10’uncu maddesine aykırı olduğunun hem teklifin yasalaşma sürecinde hem de yürürlüğe girmesinin ardından çok sayıda anayasa hukukçusu tarafından gündeme getirildiğini belirten G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu, şöyle devam etti:

Kanunu, gazetecilik mesleğini ilgilendiren boyutuyla değerlendirdiğimizde, düşünce ve ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğü hakkını kullanan gazeteci ve yazarların, adeta özel kasıt güdülerek dışarıda tutulduğu görülmektedir. Meslektaşlarımızın mesleklerini yaparken yargılandıkları Türk Ceza Kanunu’nun örgüt üyeliği ve propagandası, Terörle Mücadele Kanunu ya da MİT Kanunu’na muhalefet gibi suçlamalar kapsam dışına çıkartılırken, ölümcül COVID-19 riski gerekçesiyle cezaevlerinden çıkmaları da engellenmiştir. Buna karşın hırsızlık, gasp, rüşvet, yaralama, kadına şiddet, cinsel dokunulmazlıklara karşı işlenen suçlar ve çeşitli uyuşturucu suçlarından ceza alanlar ya affedilmiş ya da geçici olarak cezaevinden salıverilmiştir.
 

AYM “eşitlik ilkesi”ni esas almalı

G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu, düzenlemenin af niteliğinde olduğu gerekçesiyle iptal istemli usul yönünden AYM’ye sunulmuş bir dilekçenin olduğunu belirterek “Kanuna ilişkin esas yönünden bir başvurunun yapılması da gündemdedir. Hazırlanışı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki safhalarında ilgili taraflarla kamuoyunun hassasiyetleri göz önüne alınmaksızın yasalaştırılan düzenlemende, Anayasa’ya uygunluk denetimi aşamasına gelinmiştir. Bu kararının verileceği yer Anayasa Mahkemesi’dir” dedi.

AYM’nin, bu haliyle toplumsal vicdanda ciddi yaralar açan düzenlemeyi; sadece haber yazdığı, halkın haber alma hakkı doğrultusunda görev yaptığı için cezaevinde bulunan meslektaşlarımız açısından ‘eşitlik ilkesi’ni esas alıp, tahliyelerin yolunu açmasını beklemekteyiz” diyen G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu, devamla şunları kaydetti:

Anayasa Mahkemesi’nin, gazete yazıları ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek yerel mahkemelerce verilen tutuklamalara ilişkin ‘ifade ve basın özgürlüğünün ihlali’ yönündeki önceki kararları da meslektaşlarımızın tahliyesini gerekli kılmaktadır.

Aşağıda imzası bulunan meslek örgütleri olarak, Anayasa Mahkemesi’nin kararının bu çerçevede olacağına inancımızı yitirmek istemiyoruz!

Zaten cezaevinde bulunmaması gereken; gazetecilik yapan, haber yazan düşünce insanlarının, bir de eşitlik ilkesi ihlal edilerek cezaevinde tutulmaya devam edilmesi, Türkiye demokrasisi ve hukuk devleti açısından yaşanan utancın katmerlenmesi anlamı taşıyacaktır. Anayasa Mahkemesi, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde evrensel hukuk ilkelerine uygun bir karar alarak ülkeyi bu utançtan kurtarmalıdır.
Kaynak: sendika.org

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.