‘… İçin Sanat’ Kolektifi ve Dayanışma İzmir'den Sanatçılar İçin Çağrı!

 ‘… İçin Sanat’ Kolektifi ve Dayanışma İzmir'den Sanatçılar İçin Çağrı!   ‘… İçin sanat ‘ Kolektifi  ve Dayanışma İzmir Pandemi sürecinde sanatçıların durumuna dikkat Çekerek Büyükşehir Belediyesi’ne bir proje ile başvurdu.

14 Mayıs 2020 Perşembe 18:57
‘… İçin Sanat’ Kolektifi ve Dayanışma İzmir'den Sanatçılar İçin Çağrı!
 ‘… İçin Sanat’ Kolektifi ve Dayanışma İzmir'den Sanatçılar İçin Çağrı!
 
‘… İçin sanat ‘ Kolektifi  ve Dayanışma İzmir Pandemi sürecinde sanatçıların durumuna dikkat Çekerek Büyükşehir Belediyesi’ne bir proje ile başvurdu.
 
‘VİRÜSE KARŞI YAŞASIN SANAT!’ sloganıyla sunulan projeyi şu şekilde açıklandı:
 
Pandemi süreciyle birlikte içinde yaşadığımız toplumsal sistem bütün kurumlarıyla birlikte değişime, dönüşüme uğradı. Özellikle çalışma hayatı ve buna bağlı olarak emeğiyle geçimini sağlayan insanların ekonomik durumu gün geçtikçe daha da kötüleşiyor.
Bu meslek gruplarının içinde yaşanan ekonomik süreçte en savunmasız ve yalnız kalanlar geçimini eğlence sektörü, sahne sanatları ve müzik piyasasından sağlayan sanat emekçileridir. Savunmasız ve yalnız kaldılar zira, pandemi öncesinde de icra ettikleri  meslekleriyle ilgili ciddi problemleri mevcuttu. Mesleki tanımları olmayan, çoğunluğu sigortasız, iş güvencesiz, günlük yövmiyelerle çalışan sanat emekçileri (çoğunluğunu müzisyenler oluşturmakta) bu süreçte diğer meslek gruplarının faydalandığı 'Kısa Çalışma Ödeneği' ya da 'Ücretsiz İzin Ödeneği' gibi sosyal desteklerden yararlanamadılar.
 
DAYANIŞMA, HEP DAYANIŞMA, SANATLA DAYANIŞMA!
Bu projenin amacı, toplumsal ve ekonomik yaşamın kısıtlandığı bu günlerde başta müzik emekçileri olmak üzere sahne sanatları üst başlığında topladığımız bu meslek grubuyla dayanışma içinde hem mesleklerini icra edecekleri bir mecra yaratmak, hem de tüm ihtiyaçları çözülmese de bir dayanışmanın ve aidiyetin duygusunu yaşatmak...
Temel amacımız başta büyükşehirler olmak üzere tüm ülkede sanat emekçilerinin yaşadığı bu sorun kapsamında İzmir olarak bir dayanışma ve farklı bir üslup geliştirebilmektir. Bu yüzden adına yardım değil dayanışma demeyi uygun buluyoruz; Sanatçılar sanatlarını icra ederek kent yaşamına, İzmir'lilere sanatlarıyla ulaşacak ve ekonomik bir karşılık alacak. Yaratılan karşılıklı değer, tüm İzmir için çok kıymetli olsa gerek...
 
 
SONUÇ
Yaşadığımız bu süreç mutlaka geçecektir. Belki kimi geleneksel alışkanlıklarımızı bir daha dönmemek üzere terk edeceğiz. Yeni alışkanlıklar, üsluplar, davranışlar edineceğiz. Fakat mutlaka bu sürecin üstesinden geleceğiz, geçmişte olduğu gibi...
İzmir'de yeni bir anlayışın her alanda inşa edilmeye çalışıldığı böyle bir zamanda dayanışma kültürünü bütün İzmir'lilere yaymak, tüm yurttaşları bu kültürün bir parçası hissettirmek bu yeni anlayışın hep yaşayacağının göstergesi olacaktır. Başta müzik olmak üzere sanat bu yeni kültürün, bakışın en önemli parçası, rengi ve sesidir.
 
HAYAT DAYANIŞMAYLA, DAYANIŞMA SANATLA GÜZEL!
 
CHP MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT SALGINDA İŞSİZ KALAN MÜZİSYENLERİN DURUMUNU GÜNDEME GETİRDİ
 
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’a  işsiz kalan müzisyenler için yazılı soru önergesi verdi. Karabat soru önergesinde Covit-19 salgını ile birlikte kapatılan lokanta, restoran, düğün salonu gibi mekânlarda çalışan müzisyenlerin ciddi bir mağduriyet yaşadığını, sosyal güvenceleri olmayan müzisyenlerin SGK’dan işsizlik ödeneği talep edemediklerini belirtti.
 
İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANAMIYORLAR
 
Milletvekili Karabat bu dönemde işsiz kalan müzisyenler için bakanlığın bir destek planının bulunup bulunmadığını sorarak “İsteğe bağlı sigorta şartları noktasında, SGK’ca belirlenen şartları yerine getirdikleri halde neden işsizlik ödeneğinden yararlanamamaktadır?” dedi.
 
GÖRÜNMEYEN EMEKÇİLER
 
Lokanta, restoran, düğün salonu gibi mekânların 19 Mart 2020 tarihi itibariyle kapatıldığını hatırlatan Karabat: “Herkes işletmelere odaklandı oysa burada kısmi zamanlı çalıştığı için görünmeyen bir emek var. Bu mekânlarda müzisyenlik yapan vatandaşlarımız hâlihazırda ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır. Özellikle büyükşehirlerimizde aileleri ile birlikte düşünüldüğünde hayatını kısmi zamanlı müzisyenlik yaparak geçinmeye çalışan yüzbinlerce insanımız mağdur durumdadır.” dedi.
 
“DEVLET MÜZİSYENLERE EL UZATMALI”
 
Açıklamasının devamında müzisyenlerin çalışma koşullarından dolayı kredi ya da kredi kartı başvurularının da olumsuz sonuçlandığını ifade eden Karabat: “Müzisyenler, hükümetin açıkladığı ve belediyelerin sundukları yardımlara ulaşmada ciddi sorunlar yaşıyor. Çoğu vatandaşımız bu yardımlardan yararlandırılmıyor.” dedi.
 
Karabat’ın önergesinde dile getirdiği sorular şöyle:
 
1) Lokanta, restoran, düğün salonu vb. işletmelerde müzisyen olarak çalışıp Covid-19 salgının ardından bu e işsiz kalan ya da ücretsiz izine çıkarılan kişi sayısı kaçtır?
 
2) Lokanta, restoran, düğün salonu vb. mekanlarda müzisyenlik yaptığı halde mevcut durumda işsiz ve gelirsiz kalan insanlarımız için bakanlığınızın herhangi bir destekleme planı bulunmakta mıdır?
 
3) Müzisyenlik yaparak hayatını idame ettiren vatandaşlarımızın bakanlık bünyesinde sunulan yardımlara başvurabilmesi mümkün müdür?
 
4) Kısmi zamanlı çalışan müzisyenlerin, hükümetin ya da yerel yönetimlerin sundukları yardımları edinebilmeleri için herhangi bir yasal düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?
 
5) Salgın öncesinde müzisyenlik yapan vatandaşlarımız, isteğe bağlı sigorta şartları noktasında, SGK’ca belirlenen şartları yerine getirdikleri halde neden işsizlik ödeneğinden yararlanamamaktadır? Bu konuda yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?
 
 
 DURUŞ GAZETESİ HABER MERKEZİ
 

Son Güncelleme: 14.05.2020 19:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.