Kayıtlı işsiz sayısı her gün 2 bin artıyor, işsizlik kronikleşiyor

İŞKUR'un kasım ayı raporunda bir yıldan uzun süredir işsiz olanların sayısı geçen yılın 4,5 katı olarak kaydedildi. Bir yıldan uzun süredir iş arayan üniversite mezunu sayısı ise geçen yıldan yüzde 470 fazla.

11 Aralık 2019 Çarşamba 10:33
Kayıtlı işsiz sayısı her gün 2 bin artıyor, işsizlik kronikleşiyor

İŞKUR verilerinde kayıtlı işsiz sayısının her gün 2 bin kişi arttığı belirtilirken, uzun süreli işsiz sayısı ise yüzde 341 artış gösterdi.

BirGün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kasım ayına ilişkin kayıtlı işsiz sayılarını açıkladı. Buna göre kasım ayı itibariyle kayıtlı işsiz sayısı 1 yıl öncesine göre 730 bin kişi artarak 4 milyon 26 bin kişiye yükseldi. Böylece kayıtlı işsiz sayısı her gün ortalama 2 bin kişi artmış oldu.

Diğer yandan İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı özellikle geçen yıl yaşanan kur şoku ve ardından yükselen faizlerin etkisiyle sert şekilde yükselmişti. Ancak yaz aylarının gelmesiyle beraber tarımda, turizmde ve inşaatta yaşanan mevsimsel hareketliliğin etkisiyle işsiz sayısındaki artış durdu. Bu nedenle İŞKUR’daki kayıtlı işsiz sayısı yaklaşık 5 aydır 4 milyonun hemen üzerinde seyrediyor. Ancak işsiz sayısında artış hızı düşmekle beraber sayı düşmüyor.

KRONİK İŞSİZLİK

İŞKUR’un geçen yılın kasım ayına ilişkin raporuna göre toplam 3 milyon 296 bin kayıtlı işsiz bulunuyordu. Bu işsizlerin 157 bin 137’si uzun süreli işsiz olarak tanımlanan 1 yıl ve daha uzun süredir iş arayanlardan oluşuyordu. Geçen yıl işsizlerin yüzde 4,7’si ise uzun süreliydi.

Buna karşılık bu yıl kasım ayına gelindiğinde toplam kayıtlı işsiz sayısı yüzde 22 artmasına rağmen bu işsizlerin içindeki uzun süreli işsizlerin sayısı yüzde 341 artış gösterdi. Böylece 2018’in kasım ayında 157 bin 137 olan sayı bu yılın kasım ayında 694 bin 282’ye yükselmiş oldu. Bu durumun altında istihdam yaratma yeteneğini kaybetmiş ekonomik yapı bulunuyor. Zira özellikle sanayi istihdamını gerçekleştiren küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) borç batağında. Durum böyle olunca KOBİ’ler yeni istihdam yaratamıyor.

Bu yıl itibariyle 694 bin 282 kişi olan uzun süreli işsizler içinde gençlerin sayısı göze çarpıyor. İŞKUR verilerinden yaptığımız hesaplara göre uzun süreli işsizlerin yüzde 67’sini 15 ile 34 yaş arasındaki yurttaşlar oluşturuyor. Böylece büyüyen genç nüfusun istihdama dahil olma umudu giderek azalıyor.

GENÇLERDE DURUM DAHA VAHİM

15 ile 34 yaş arasında 1 yıldır uzun süredir işsiz olanların sayısı bu kasım ayı itibariyle 463 bin 563 kişi. Öte yandan bu sayı geçen yıl kasım ayında sadece 97 bin 100 kişiydi. Ortaya çıkan resmi veriler işsizliğin özellikle gençlerde kronik hale geldiğinin de kanıtı niteliğinde. Zira uzun süreli işsiz sayısı 1 yılda yüzde 341’lik artış gösterirken, yaş aralığı 15-34 ile sınırlandırıldığında artış oranı yüzde 377 olarak gerçekleşmiş durumda.

ÜNİVERSİTE MEZUNU KRONİK İŞSİZLER…

694 bin 282 kişilik uzun süreli işsizlerin eğitim durumuna bakıldığında, ülkenin üniversite mezunlarının içinde bulunduğu karanlık da gözler önüne seriliyor. İŞKUR verilerine göre bu kişilerin yüzde 17’si yani 119 bin 565 kişi en az 1 lisans bölümünü bitirmesine rağmen 1 yıldan uzun süredir İŞKUR’a kayıtlı. Geçen yıl kasım ayında bu sayı sadece 20 bin 940’tı. Böylece geçen 12 ay içinde uzun süreli üniversite mezunu işsiz sayısındaki artış oranı yüzde 470 oldu. Diğer yandan uzun süredir kayıtlı işsizler içinde başı sayısı 247 bin 48 olan ilkokul mezunu işsizler çekiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.