MESLEK ODALARI NE YAPMAK İSTİYOR ? ( 3)

Bu gün itibariyle yapılan Ankara Ana plan hakkındaki basın açıklaması aşağıdadır:

26 Mayıs 2017 Cuma 09:57
MESLEK ODALARI NE YAPMAK İSTİYOR ? ( 3)

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Ankara Çevre Düzeni Planı’nın teknik bilgiden yoksun olduğunu ifade ederek, geri çekilmesini istedi. TMMOB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında proje, “hukuksuzluğun tescillendiği” Çevre Düzeni Planı şeklinde tanımlandı. TMMOB Ankara İKK Dönem Sözcüsü Özgür Topçu, Ankara’nın bugüne kadar herhangi bir Çevre Düzeni Planı olmadığını hatırlatarak, “Başkentin Çevre Düzeni Planı’na sahip olmaması büyük eksikliktir. Ankara, Kilis ile birlikte İl Çevre Düzeni Planı bulunmayan iki ilden biridir” ifadelerini kullandı.


“Katılımcı süreç işletilmedi”


Basın toplantısında, planın yapım süresinin 3 yıl sürdüğü belirtilerek, bu süreçte hiçbir meslek odasının planlama sürecine dahil edilmediği vurgulandı. Topçu, Çevre Düzeni Planlama sürecine ilgili kuruluşların katılımının sağlanmasının temel esaslardan biri olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:


“Ankara’nın geleceğini doğrudan etkileyecek bu ölçekte bir çalışmada meslek odaları, demokratik kitle örgütleri, üniversiteler katılımcı olarak fikirlerini iletme imkanı bulamamıştır. İlgili kurum ve kuruluşlarla bilgi ve veri akışının sağlanabileceği katılımcı süreç işletilememiştir.”


“Usulüne uygun şekilde paylaşılmadı”


16-17 Şubat tarihleri arasında askıya çıkarılan Ankara İli 2038 Çevre Düzeni Planı’nın askı sürecinde de usulsüzlükler olduğunu söyleyen Topçu, “Planın aleniyetini sağlamak üzere, planı bir bütün olarak herkesin görebileceği şekilde askı panosunda ve eş zamanlı olarak idarelerin internet sayfasında bir bütün olarak yayınlamak ilgili idarelerin yükümlülüğündedir” diyerek, planın sorumlusu Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin raporu kamuoyuyla paylaşmadığını hatırlattı.


“Planın çizim teknikleri hatalıdır”


Askıda olan planın paftasının incelendiğinde, yapım tekniklerine uyulmadığını tespit ettiklerini ifade eden Topçu, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nce belirlenmiş ‘EK-1c Çevre Düzeni Planı Gösterimleri’ne aykırı gösterim teknikleri kullanılmış. Bununla birlikte plan üzerinde kullanılan renklerin ‘Gösterim’de kullanılan renklerle uyumsuzluk gösterdiği tespit edilmiştir.”


Hiyerarşik planlama ilişkisine göre, bir planın, bir üst ölçekli plan tarafından yönlendirilmesi ve ona uyumu konusunda desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Topçu, “Bu süreç Ankara açısından zamansal olarak ve ölçek olarak sağlıklı işletilmemiştir” diye konuştu.


Proje yargıya taşındı


TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da planın yargıya taşındığını hatırlatarak, bilirkişi raporunun lehlerine olduğunu söyledi. Çevre Düzeni Planı’nı “hukuksuzluğun tescillendiği plan” ifadeleriyle özetleyen Candan, “AOÇ arazisindeki saray, Ankapark ve Ulaşım Ana Planı gibi projeleri de yasallaştıran bir plandır” dedi.


Bu basın açıklamasına Şehir Plancısı Tahir Çalgüner'den cevap geldi: 


Kuru Gürültü Manifestosu:


Çalgüner; Oda açıklamasından bahsi geçen kent içi alanlardaki alt ölçek projelerde, ana planın bağlayıcı olduğuna dair yapılan beyan yanıltıcıdır.-116 sayılı belediye meclisi kararı metninde  belirtilen durum bilindiği halde aksi yönde yapılan açıklama manidardır.116 sayılı meclis kararı 2. sayfa 2. paragrafın son cümlesine dava açmayanların kamuoyu önünde basın açıklaması yapma hakkı yoktur.


Planı yargıya götürduk diyorlar..Hangi mahkeme söylenmiyor.İdare mahkemesine verildiğine dair net bir açıklama yok.Şekil hukuku birşeydir ama herşey değildir.Meslek odaları kanımca şekil hukukuna  bilerek sığınıyorlar  diyerek; Mahkemeye sunduklarını iddia ettikleri dava dilekçelerinin bir örneğini meslek odalarınında herkezin görebileceği yerde askıya çıkarsınlar, üyeler incelesin, sonra dava dilekçesine  en son hali verilerek mahkemeye dilekçenin iletilmesi gerekir diyerek;  şekil ve esas açısından, odaların yaptığı davranışın, Gökçek ile pek fazlada farklı  bir tarafı olmadığını  vurguladı.Plana iptal davası açılır da, " Plan geri çekilsin " diye birşey meslek hayatım boyunca duymamıştım. TMMOB 'u sözde arkalarına alan bir basın açıklamasıda düşündürücü. Siyasi rüşvet ittifakı yapan siyasi  üst grupların deşifre edilmesi gerekir dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
engin uç 2017-05-28 10:58:29

Alper taşdelen'e sormak gerek

Avatar
hüsamettin 2017-05-26 16:39:37

al takke ver külah

Misafir Avatar
nuri 2017-06-01 09:23:01 @hüsamettin

http://www.hekimpostasi.org.tr/2015/09/14/gazideki-agaclara-kurdeleli-koruma/

Beğenmedim! (0)
Avatar
veli 2017-05-28 11:14:16

tebrikler Duruş.

Avatar
övül 2017-05-26 18:59:17

Turuncu odalar oluşuyor.

Avatar
ömer bal 2017-05-26 19:23:45

Tüm davaların yürürlükteki ana plan 2038'e göre yenilenmesi gerekir.Eski çevre düzeni nazım planı yürürlükte değil.

Avatar
Oguz 2017-05-26 22:19:12

Universitenin yaptigi bir calismaya universiteden gorus alinmadi demek de ne demek oluyor?

Avatar
Seyit 2017-05-27 01:16:50

http://www.halkinhabercisi.com/sehir-plancilari-odasinin-parsel-parsel-gostermelik-dilekcesinin-analizi

Avatar
şule 2017-05-26 10:59:12

Tmmob basın açıklamasını geri çekmelidir.

Misafir Avatar
zehra 2017-05-29 19:39:21 @şule

katılıyorum

Beğenmedim! (0)