Nazlıakadan; Gazi Rektörünü Terleten, Cemaat-i Ulaşım, Cevapsız Ankara Ana Soruları !!

Yılan hikayesine dönen Başkentin ana ulaşım ve arazi kullanımı planı 2038 hakkında; Gazi ulaşım plan ofisi tarafından resmi web sitelerine, 28 Nisan 2017 tarihinde yüklenen Ulaştırma Bakanlığında çekilen bir resmin altında , "ulaşım ana planında sona gelindi yazısının dışında hiçbir açıklama yapılmamakla beraber, durum sanıldığının aksine çok vahim görünüyo

02 Mayıs 2017 Salı 23:08
Nazlıakadan; Gazi Rektörünü Terleten, Cemaat-i Ulaşım, Cevapsız Ankara Ana Soruları !!

Metro ve hafif raylı sistem güzergahlarının sadece  yatırım programın alınmayacağı/ alınacağı, ( onay makamı olmayan)  bir  yatırım bakanlığı olan Ulaştırma Bakanlığı üzerinden; ulaşım ana planının  meşruiyetini  kotarmaya çalışan müellif ekibin; Kent bütünü yeni  Ana planın 2017 ocak ayında  Belediye meclis kararı  ile "onaylanmış" olduğundan  hiç bahsetmemesi  ise,  akademik çevreler tarafından manidar karşılanarak, ulaştırma ile  ulaşım arasındaki fark bilinmiyor mu acaba dedirtti.
  
Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka'nın  Şubat  2017 tarihinde Meclise verdiği soru önergesine ise cevap verilmedi ve kayıtlara girdi.

Özetle soru önergesi şöyleydi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

Aylin NAZLIAKA
Ankara Milletvekili

Başkentin ulaşım planlanın hazırlanması için Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi arasında bir protokol imzalanmış ve Ankara Ulaşım Ana Planı (AUAP 2038) gecikmeli olarak Aralık 2014 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilmiştir.
Bugün Ankara’nın ulaşım sorunlarının çözülmemesinin ana nedenlerinden biri, ilgili tarafların, meslek odalarının, üniversitelerin görüşü alınmadan bir ana ulaşım planı hazırlanmasından kaynaklanmaktadır. Ankara’nın ulaşımı ve trafiği her geçen yıl daha da karmaşık bir hal almakta, içinden çıkılmaz bir duruma sürüklenmektedir. Özellikle toplu taşımda ciddi sorunlar yaşanmaktadır. 
Ankara ulaşım ana planı 2038 çalışmasının, Ocak 2017 tarihinde Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandığı, yasa gereği zorunlu olan süre içinde askıya çıkartılmadığı ve yasanın belirtilen süre boyunca askıda kalmadığı iddiaları medyaya yansımıştır. Bu iddialar arasında 100.000 ölçekli ana planın alt ölçekli planlara temel teşkil edecek bir üst ölçekli planmış gibi sunulduğu bilgisi de yer almaktadır. 
Bu bağlamda; 
Özellikle İncek ve Yakupabdal, Tuluntaş, Doğramacızade yolu ve İmrahor yerleşimlerinin çevresindeki imarsız arazilerin son üç yılda mülkiyet el değiştirme hızı nedir? Normalin üzerinde satış işlemi olmasının nedenleri nedir? Bu bölgede büyükşehir belediyesi eliyle özel bir rant mı yaratılmaktadır?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi koruma amaçlı nazım imar planının son durumu nedir? Bu plan Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kesinleştirilmiş ve askıya çıkarılmış mıdır?

ODTÜ'nün Ahlatlıbel mevkiinden (güney ormanlarından) geçecek 3. yol ve AOÇ'yi de dikeyde ikiye bölecek 18 km'lik yeni 2. ana yol önerisi, bahsedilen ulaşım ana planında var mıdır? 

Bu güzergâhın kestirme çıkışlara olanak verecek şekilde bir ucunun Pozantı-Ankara otobanı ile bağlantılı olduğu takdirde; bahsedilen alanların doğrudan şehirlerarası trafik yüküne maruz kalabileceği iddiası doğru mudur? Bu durum Ankara trafiğinde ne gibi yeni sorunlara neden olacaktır?

Uzmanlar, ana planların hukuki ve teknik açıdan üst ölçekli planların yerine ikame edilemeyeceğini belirtmektedir. Ankara ana ulaşım planında böyle bir durumun söz konusu olduğu iddiası doğru mudur? 

"Kent içi alanlar ve kent dışı alanlardaki alt ölçek projelerin belirlenmesinde ana planın farklı uygulamaları olacaktır." 13 Ocak 2017 tarihli belediye meclis kararı; planın bütünselliği,  şehircilik ilkeleri ve hukuki zemin açısından uygun bir karar mıdır?

2013 yılı Şubat ayında dönemin Gazi Üniversitesi rektörü tarafından Ankara ulaşım ana planı 2038 döner sermaye projesi için atanan kaç yönetici ve çalışan PDY/FETO bağlantısı iddiasıyla adli ve idari açıdan kovuşturulmuş ve açığa alınmıştır? Söz konusu personellerin görevleri nedir?

Ankara Ana Ulaşım Planı neden öngörülen sürede teslim edilmemiştir? 

Bu plan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından ne zaman kabul edilmiştir? Hangi tarihte askıya çıkmıştır? Ne kadar askıda kalmıştır? Planın onayından sonra askıya çıkış ve askı süresi konusunda ilgili mevzuatlara aykırılık bulunuyorsa bu konuda açılan adli ve idari soruşturma var mıdır?

Konuyla ilgili her hangi bir kurum ya da kuruluş plana ulaşmak istediğinde planın bir örneği Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilebilmekte midir? Verilemiyorsa bunun nedenleri nelerdir? 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili, vatandaşlarımızın sorunlarının ve hak kayıplarının yer aldığı önemli ve hayati konularla ilgili olan soru önergelerinin tamamına yakını yanıtlanmamaktadır. Bunun gerekçesi nedir? Ankara Büyükşehir Belediyesi bakanlığınız tarafından koruma altına mı alınmıştır?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Ali Ayhan 2017-05-03 23:46:15

Evlâdım bu adamlalar seninle alay ediyor farkında mısın? Her yazına bir cevap veriyorlar. Hatta bir fotoğraf yetiyor.  Sana orantısız zeka kullanıyorlar . Çdp ile Auap arasındaki farkı bile bilmiyorsun diplomanı nereden aldın demezler mi?  Ölçek çalış biraz. Git kendine bir iş bul çalış. Aklını almış bu adamlar. Bak meslek odalarında meslektaşlarının arasında itibarın yok. Sadece Chp li bir kaç vekil inanıyor sana o zavallılar da komik duruma düşüyor. Ailenin hatrı var diye bu kadar da hadsiz olma. Hesabını sorarlar sana iftiralarına bir son ver. Öpüyorum gözlerinden.

Misafir Avatar
tülay 2017-05-06 13:56:49 @Mehmet Ali Ayhan

mehmet ali ayhan hocam,
Size saygımız var.Keşke konuyla ilgili bir cümle yorum yapsaydınız derim.Babamız gibi sevdiğimiz insanların konuya taraf olması camiayı derinden yaralıyor.

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
şinasi aydemir 2017-05-05 02:04:00 @Mehmet Ali Ayhan

Ayhan hoca,
Dokuzuncu Kalkınma Planı’nın “Kentiçi Ulaşım” başlığı altında; “444. Toplumun tüm kesimlerine eşit fırsatlar sunan, katılımcı, kamu yararını gözeten, yurtiçi kaynakların kullanımına özen göstererek dışa bağımlılığı en aza indiren, çevreye duyarlı, ekonomik açıdan verimli, güvenli ve sürekli yaya hareketinin sağlanmasını esas alan kentiçi ulaşım planlaması yapılacaktır. Arazi kullanım kararlarının her ölçekte ulaşım etkileri ile birlikte değerlendirilmesi ve her ölçeğin gerektirdiği kentiçi ulaşım planlarının hazırlanması sağlanacaktır.”

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
erdinç 2017-05-04 22:15:20 @Mehmet Ali Ayhan

Ayhancım sana bir öğüt vereyim.Laf yetiştirmekte çok başarılı kişiler, kendini yetiştirmede çok başarısızdır.(Albert Camus)

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
özlem 2017-05-04 18:52:01 @Mehmet Ali Ayhan

Mehmet bey, zaten söylediğiniz üzere birbiriyle bağımsız ve eşleşmeyen iki plan varsa bu mahkemelerde birbirinin iptali yönünde içtihatı bir gerekçe olarak da kullanılabilir.

Beğenmedim! (5)
Misafir Avatar
Şule 2017-05-04 11:31:07 @Mehmet Ali Ayhan

Yatırım projelerini finansı ulaştırma bakanlığına ait olduğu için , örnek metro. Otoyol, köprü, Liman gibi büyük tekil yatırımları Proje ve hat bazında projelendirmek ve finans modelleri bakanlığın işidir.Ketsel ulaşım ana planları ve şehir planları ilgili BŞB tarafından onanır.Bkz.Mekansl planlar yönetmeliği.Plan ile proje arasındaki farkı bilipte burada laf ebeliği ve kelime oyunu yapılması hoş değil mehmet ali bey ! bilmem anlatabildim mi?

Beğenmedim! (6)
Avatar
ümit sayın 2017-05-03 00:34:50

Ptt gibi birşey olsa gerek bu ulaştırma işi.

Misafir Avatar
cevat 2017-05-08 22:10:38 @ümit sayın

http://ahmetdursunarsivi.blogspot.com.tr/2016/01/auap-2038-gokcekin-mi-cemaatin-plan-m.html

Beğenmedim! (2)
Avatar
neriman 2017-05-03 09:27:21

başvuru mektupla yapılıyor onlar inceliyor sonra size geri dönüş yapıyor.

Misafir Avatar
selin 2017-05-08 12:47:28 @neriman

http://www.ntv.com.tr/turkiye/fetonun-uyuyan-hucresi-hakim-karsisina-cikiyor,w82qPeOjbU-U7QPmnDvNyg

Beğenmedim! (1)
Avatar
saynur atasay 2017-05-04 09:51:49

İşte onaylı Ankara ulaşım ana planı....gerisi hikaye.
http://ankarazi.com/tr/show/postdetail/81/ankara-1-100000lik-2038-cevre-duzeni-plani-askida

Avatar
behice 2017-05-03 20:29:19

Ulaştırma bakanlığına gitmişken hazır, şu bisiklet ana yollarını da aradan bir onaylatın akideşler. :-)

Avatar
ŞPO 2017-05-04 15:46:18

Öte yandan yeni planda belirtilen kente ilişkin 2038 hedeflerini de değerlendiren Sevim, şöyle devam etti:
“Planda, doğrudan Ulaşım Ana Planı verileri kullanılmış. Ankara’da 55 kilometreden oluşan 4 metro hattımız var. Yeni plana göre 2038 yılında 11 hattan oluşan 157 kilometrelik bir metro hattı öngörülüyor. Tek hattan oluşan Ankaray, 3 hatta çıkıyor ve toplam 16 kilometre oluyor.

Avatar
alican 2017-05-04 10:15:27

https://www.google.com.tr/search?q=mhp+alim+%C4%B1%C5%9F%C4%B1k+auap+2038&client=tablet-android-samsung&prmd=niv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjD4dj819XTAhXG1hQKHU9uDKEQ_AUICigC&biw=962&bih=601#imgrc=u7IB3sQuQH0_PM:

Avatar
davut 2017-05-03 22:54:26

Metro ve bisiklet yollarını üniversite olarak biz önerdik deriz deriz planın diğer taraflarını da Gökçek yaptık deriz aradan kaynar gider diyen ve odalarla ittifak yapan siz değilmiydiniz? Ey Gazi plan yöneticileri.!