ÖZEL HABER : Ankara Yapı Kooperatifleri Konut Borsası 2038" Yargımıza CEMAAT tuzağı mı?

Bilindiği üzere; Gazi Üniversitesi cemaatten tutuklu olan Rektör Süleyman Büyükberber ve Gökçek arasında yapılan 2014 yılı bir hizmet alım projesi olan ve Gülen cemaati uzantılı bir yönetim ekibine hazırlatılan, Ankara ulaşım ana planı 2038 ve yeni çevre düzeni planı kapsamında; ODTÜ ve AOÇ bölgelerinden geçecek olan yeni ana yollar güzergahlarında, arsa el değiştirme ve kooperatifleşme hızında son 3-4 seneden beri bir hareketlenme yaşandığını söyleyen bazı küçük sermayeli bölge Emlak yetkilileri bu durumdan oldukça dertli.

22 Ocak 2018 Pazartesi 19:33
ÖZEL HABER  : Ankara Yapı Kooperatifleri Konut Borsası 2038"  Yargımıza CEMAAT tuzağı mı?
Özellikle  Etlik,Bilkent,İncek bölgelerinde; Dam,Prestij, Gündoğumu ve Güzelevler ve Yenişehir Ankara  gibi  konut yapı kooperatifleri üyelerinin üst yargı mensubu ve bürokratlardan oluşması, (Yök bürokratları da dahil.)  manidar  bir durumdur.Bu tür kooperatiflerin  ise üye kayıtlarının  ise; Çınar bey olarak bilinen bir kişi eliyle,  merkez bir emlak bürosu üzerinden bağlantılı ve organik ilişki içinde idare edildiği de yerel emlakcılar tarafından  iddia edilmektedir.Konut fiyatlarında aşırı artış, yerel hisse sahiplerine ikinci sınıf üyelik ve ödeme bedeli  ve haklar verilmesi bir yana, haksız rant artışına paralel  haksız rekabete neden olduğunu söyleyen yerel Emlakcılar bu  monopol  durumdan rahatsız.


Bu kooperatiflerden birinin başkanı Özcan Turan ile yardımcısı Hamdullah Paksoy, Orhan Yalmancı, Mahmut  Çoskun, Tülay (Orhan) Bulgurcu ve Süleyman Caner  gibi , 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında 25 Temmuz 2016 tarihinde Hakimler ve  Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) 417 sayılı kararı ile Yargıtay üyeliğine seçilen hakimler arasında yer alıyor. Kooperatifin Denetim Kurulu Üyesi Hüsamettin Makas da eski Yargıtay üyeleri olduğu gibi 15 temmuz öncesi ve sonrası Danıştay ve Yargıtay üyelerininde bir kısmı üye listesinde görünüyor.Emlakçı ve aynı zamanda hukuk fakultesi eskı dekanı Hüseyin Altaş'ın da adı geçiyor.


Yeni Hakim adaylarından tutun,Yök üyesi Yavuz Atar 'a, Cumhurbaşkanı'nın doktorundan, Melih Gökçek'in eski yeni avukatlarına,  Açığa alınan Yargıtay hakimi Rıfat Sarı'ya, Ergun Torlak'a kadar, Gökcek'in ulaşım planı danışmanı Mahmut Ozbay'a kadar  Hakim , Milletvekili ve Bürokratları da içeren bir yelpaze de üye listeleri özenle oluşturulmuş.


Eski ve Yeni Danıştay ve Yargıtay Hakimlerinin bazıları  üye listesinde var. HSYK'dan ve hakimlikten ihraç edilen alınan kişiler de; yakınları üzerine hisse almışlar. 15 Temmuz 2016 Sonrasında  ise;  yoğun hisse devirleri olduğu bilinmekte.


Bölgede eskiden beri  Emlakcılık yapan ekspertizlerin bize gönderdikleri bazı sorular ve  şikayetleri ise aşağıda özetlenmiştir.Kanal İstanbul projesınde yaşanan cemaatif  arazi rant oyunları Ankara'da da 2. kez  yaşanmasın  diyorlar:Sürumden kazanan bu kooperatiflerde yüksek yargı üyeleri 290 milyar tek odeme ile uye yapiliyor ve 2 sene sonra 2 trilyonluk  5 oda 2 salon 450 m2 ultraluks  konut sahibi oluyorlar.Bazi üyelerin ise 3 veya daha fazla hisseleri de var.1.    Ankara'da  özellikle  ODTÜ  yol projeleri güzergahları ,yakın çevresinde;  2013  - 2017 yılları arasında Etlik ,İncek, Beytepe ve Çayyolu semtlerinde yerseçen;  1000 birim ve üstü  bazı önemli ultra lüks  konut yapı  kooperatifleri  üyelerinin "düşük peşin ödemeli" hisselerinin çoğunluğunun; Danıştay, Yargıtay, Savcı, YÖK bürokratları ve yakınlarının olduğu iddiası doğru mudur?2.    Bu yapı kooperatiflerinin üyelik işlemleri ;  merkez bir emlak bürosunun  kurucu yöneticilerinin kontrolü altında mı idare edilmektedir.Bu kişiler Gülen cemaatiyle  bağlantılı  kişiler midir?3.    Bu bölgede yerseçen  Kooperatiflere araziler hangi yolla verilmiş ve sonrasında Ankara Belediyesi tarafından emsal artırımı yoluyla defalarca imar hakkı almışlar  mıdır? Açılan karşı davaların ise;  Danıştay nezlinde istisnasız red edildiği doğru mudur?4.    Yargı  bağımsızlığı ve tarafsızlığı bağllamında ; Bizzatihi yargı üyelerinin elini bağlayıcı bu tür korunaklı örgütlenmeler acaba cemaatif faaliyetlerin, rant ekonomisi çerçevesinde,  yapı  kooperatifleri olarak , alt seviyelerde  örgütlenmesi ve devamı  olarak da  yorumlanabilir mi? 5.    Bu konuda özellikle 2013- 2017 yılları arasını kapsayan yapılmış bir araştırma, inceleme  ve adli soruşturma var mıdır?

Birden çok hisse ile konut edinme amacını aşan,  Konut borsasına katılım;  hakim tarafsızlığına olumsuz sonuçlar doğurması yanında, cemaaatif konut örgütlenmelerine de, zımmen yargı kalkanı altına almasının yanında, ileriye dönük  cemaatle hukuki mücadelede zaafiyete neden olabilecek  fiili durumlar  yaratması mümkün müdür?6.  Bu şahibeli  ve rantsal kirlilik durumu önlemeye yönelik; Adalet Bakanlığı'nın özellikle yargı mensublarını  "konut sahibi" yapmaya yönelik resmi  bir kooperatif projesi var mıdır?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.