‘Sandık kurullarında çoğunluk AKP-MHP ittifakının olacak’

AKP-MHP ittifakının sandık kurulu ve müşahit konusuna ilişkin yeni yasa düzenlemesine dönük çalışmaları HDP, CHP ve İYİ Partili milletvekilleriyle konuştuk. MHP'den ise yanıt alamadık. Aynur TEKİN

14 Aralık 2017 Perşembe 09:46
‘Sandık kurullarında çoğunluk AKP-MHP ittifakının olacak’

ARTI GERÇEK - Geçtiğimiz günlerde Meclis gündemine gelen Yüksek Seçim Kurulu Yasası’yla, sandık başkanlarının ve müşahitlerin belirlenmesine dair değişiklik yapılmak istenmişti. Yasa teklifinde “Sandık başkanının devlet memuru olması” ve “sandık sayısının iki katına kadar müşahit adına düzenlenmiş fotoğraflı müşahit kartının ilçe seçim kuruluna teslim edilmesi” maddeleri yer almıştı. Muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri, düzenlemeye iktidar partisi dışındaki siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin sandık denetimini engelleyeceği sebebiyle tepki göstermişti. Gelen tepkiler sebebiyle yasa teklifinden çıkarılan bu maddeler, uyum yasasına aynı şekilde konuldu.

Söz konusu düzenlemeye göre, ilçe seçim kurulu başkanı, ilçede görev yapan ve sandık kurulu başkanlığıyla ilgili bir engeli bulunmayan kamu görevlilerinin listesini yapacak ve sandık kurulu başkanlarını bu listeden seçecek. Siyasi partiler ve bağımsız adaylar, ilçede bulunan sandık sayısının iki katına kadar müşahit bulundurabilecek ve bu müşahitlerin adına düzenlenmiş fotoğraflı müşahit kartını ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim edecek. İlçe seçim kurulu başkanlığınca kontrol edilip mühürlenen müşahit kartları, oy verme gününden önce ilgili siyasi parti temsilcisi veya bağımsız adaya teslim edilecek. Müşahit kartı yanında bulunmayan veya istenildiğinde göstermeyen kişiler sandık başı işlemlerini izleyemeyecek.

Seçimin adil ve güvenli bir ortamda yapılacağını engellediği ve sandıkları AKP’nin denetimine bıraktığı için eleştirilen düzenlemeyi siyasi partilere sorduk. 

FİLİZ KERESTECİOĞLU: EŞİTLİK İLKESİNE AÇIKÇA AYKIRI

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, yeni düzenleme için “AKP iktidarını büyük bir korku sarmış durumda. AKP bu korku nedeniyle seçim mevzuatında eşitlik ilkesine açıkça aykırı düzenlemeleri gündeme taşıyor” diye konuştu.

AKP tarafından komisyona getirilen düzenlemenin, sandık kurullarında çoğunluğu ele geçirmeye hizmet edeceğini ifade eden Kerestecioğlu, söz konusu maddelerin yasalaşması durumunda nasıl bir süreç öngördüğünü şöyle anlattı: “Sandık kurulu başkanlığı ve memur üyeler için seçim kurulu başkanı aday listelerini AKP’nin birer il/ilçe temsilcisine dönüşmüş mülki amirlerden istiyor. Mülki amirler ise yandaş sendikadan... 7 kişiden oluşan kurulun başkan ve memur üyesi doğrudan AKP’nin dolaylı yolla belirlediği isimler olacak. AKP’nin bir de kendi üyesi olacak, MHP’nin de üyesini eklediğimiz zaman Türkiye’de ki tüm sandık kurullarında AKP MHP ittifakı 3/4 çoğunluğu elinde bulunduracak.”

“OY ve ÖTESİ GİBİ ORGANİZASYONLARIN ÖNÜ KESİLECEK”

Kerestecioğlu, müşahit düzenlemesinin sandık kurulu tasarısını tamamlamak için yapıldığını belirtti: “Kürt illeri ve kırsal bölgeler başta olmak üzere manipülasyon planlanan sandıklara muhalefetin müşahit görevlendirmesi sudan gerekçelerle engellenecek, zorlaştırılacak. Yeni müşahit düzenlemesi ile Oy ve Ötesi gibi bağımsız tarafsız seçim gözlemi yapan organizasyonların da önü kesilecek. Böylelikle AKP ve MHP sandıklarda istedikleri gibi at koşturabilecekler. Açık oy kullandırmadan, oy sayım ve döküm işlemlerinde muhalefet partilerinin oylarının geçersiz sayılmasına kadar birçok müdahaleye, şaibeye sandıklar açık hale gelecek. Eşitlik ortadan kalktığı gibi şeffaflık artık söz konusu olmayacak. Fakat AKP ne yaparsa yapsın yurttaşların oylarına yurttaşlarla birlikte sahip çıkacağız. Adil ve şeffaf seçimler, demokrasilerin asgari şartıdır. Halkın iradesinin sandıklara olduğu gibi yansıması için seçimin her adımını takip edeceğiz.”

SELİNA DOĞAN: KAMUOYU DENETİMİNİ AZALTIR

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, teklifin komisyona AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş tarafından getirildiğini ve komisyon görüşmeleri sırasında Elitaş’ın bile Meclis’te bulunmadığını söyledi: “Tek bir kişinin imzasıyla komisyona böyle bir teklif getirildi. Danıştay’dan, akademiden, anayasa hukukçularından kimse davet edilmediği gibi teklifi veren kişi de orada değildi. Kanun yapma tekniği açısından bile demokratik ve adil değil.”
Toplumun daha adil, daha güvenli ve kapsayıcı bir seçim hukuku beklediğini belirten Doğan, şöyle devam etti: “Saray rejiminin olduğu bir düzende atanan kişilerin tarafsız olmayacağını düşündüğümüz için o maddeye de karşı çıktık. Daha güvenli bir seçim ortamı yaratmanın aksine mevcut iktidara hizmet eden bir düzenlemeyle karşı karşıyayız. Zaten şaibeli ve hukuksuz bir referandum geçirmişiz. Kamuoyunun denetiminin daha fazla olacağı bir sistem üzerine değişiklik yapılması gerekirken, bunun tersi bir düzenleme söz konusu.”

MUSTAFA ERDEM: SİYASİ İKTİDAR TESİRİ ETKİN HALE GELİR

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Erdem, düzenlemeyi “Seçimlerin icra usulünde siyasi iktidar tesirinin etkin hale getirilmesidir” şeklinde yorumladı. Erdem, düzenlenmenin bu haliyle eşit, serbest, şeffaf ve güvenilir bir seçim icra etmek için gerekli altyapıyı temin etmekten uzak olduğunu söyledi. Kanunun alelacele çıkartılmak istenmesine dikkat çeken Erdem, bunun Türkiye gündeminde bir öncelik olmadığını belirtti.

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk ise programlarının yoğun olduğu gerekçesiyle sorularımıza yanıt vermedi.

Son Güncelleme: 14.12.2017 09:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.