ŞANSLI REKTÖRLERİN OLAGAN ÜSTÜ HALLERİ.

Politik yol haber sitesinin haberine göre; Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in Cumhuriyet Savcısı Alparslan Karabay’ın akrabası Doç. Dr. Zeynep Karabay’ı mevzuata aykırı olarak öğretim üyesi kadrosuna aldığı ortaya çıktı.

07 Haziran 2017 Çarşamba 08:32
ŞANSLI  REKTÖRLERİN OLAGAN ÜSTÜ HALLERİ.

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş hakkında açılan ancak altı günde üzeri örtülen soruşturmanın detayları ortaya çıktı.

Soruşturmada İbiş’e, “yargı görevini yapanları  etkileme” suçlaması yöneltilirken Cumhuriyet Savcısı Alparslan Karabay’ın akrabası Doç. Dr. Zeynep

Karabay’ı mevzuata aykırı olarak öğretim üyesi kadrosuna aldırdığı ortaya çıktı. İbiş, 2016 yılında yapılan rektörlük seçimleri öncesinde Alparslan Karabay ile defalarca görüşerek, üniversitedeki diğer akademisyenler ve idari personel hakkında soruşturma açtırmıştı.


İBİŞ, YARGIYI VE YÖK’Ü KENDİNE

BAĞLAMAKLA SUÇLANMIŞ


Yargının lehine işlem yapması için üniversite olanaklarını yargı görevlilerinin hizmetine sunmakla suçlanan Ankara Üniversitesi’nin Rektörü

Erkan İbiş’in soruşturmasının üstü “somut delil yok” gerekçesiyle, altı günde örtüldü.


Sendika.Org‘da yer alan habere göre soruşturmada, Rektör İbiş’in YÖK görevlileriyle yakın ilişki kurarak hakkındaki şikayetleri işleme koydurtmadığı, rektörlük seçimlerinde de “Saray benim arkamda” dediği ifade ediliyor.


KHK’lerin ihraç listelerine kişisel sürtüşmeler yaşadığı akademisyenleri de ekleyen İbiş hakkında skandal iddiaların yer aldığı soruşturma dosyası ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosuna 23 Haziran 2016 tarihinde, kimliği meçhul kişi tarafından, Rektör İbiş hakkında 11 ayrı suçlamayla ihbarda bulunuldu. İhbarı değerlendiren savcılık, “Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele

Kanunu’na muhalefet, hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma, hileli iflas, yargı görevini yapanı etkileme” suçlarından soruşturma başlattı.


Savcılığa yapılan ihbarda Rektör İbiş’in “yargı görevini yapanı etkilediği”ne dikkat çekilirken, üniversitenin hukuk müşavirliğini tamamen kişisel husumet beslediği kişiler hakkında soruşturma açtırmak için kullandığı vurgulandı.İhbarda şöyle denildi:


Erkan İbiş, kendi lehine kararlar çıkması için yargı görevini yapanları etkilemeye çalıştı. Hukuk Müşavirliğine getirdiği (Hukuk  Fakültesi Dekanı) Muharrem Özen’in Ankara Ali Yargı  İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı olan Ramazan Aksan ile komisyon üyesi olan İsmail Aysal’ı

tanıyor ve Rektörün bütün dosyaları bu adli görevliler vasıtasıyla takip edildi. İbiş, Ankara Üniversitesi’nin bütün imkanlarını Ramazan Aksan ve diğer yargı mensuplarının önüne serdi. Bunun karşılığında mahkeme başkanları, hakim ve cumhuriyet savcılarına baskı uyguladı. Rektörlük seçimlerine az bir zaman kala lehine algı yaratmak için 4 yıldır bekleyen dosyaları Cumhuriyet Savcısı Alparslan Karabay ile defalarca görüşerek işleme aldırıp, üniversiteni  idari ve akademik çalışanlarını gözaltına aldırdı. Bu suretle yargı görevi yapanı etkileme suçunu işledi.


KADROLAR İBİŞ’İN EMRİNDE


İhbarda, Erkan İbiş’in 2012 yılında rektörlük görevine geldikten sonra Savcı Alparslan Karabay’ın akrabası Arzu Zeynep Karabay’ı üniversitenin Eczacılık Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’na mevzuata aykırı olarak öğretim üyesi olarak  aldığı belirtildi. Söz konusu olayla ilgili Rektör İbiş, savcılığa verdiği yazılı savunmasında suçlamayı reddetti. İbiş, Zeynep Karabay’ı öğretim üyesi olarak aldığına dair suçlamayı “gerçek dışı” diye savundu. Savunma üzerine savcılık, üniversiteden Zeynep Karabay hakkındaki hizmet belgesini temin etti. Bu belgede Zeynep Karabay’ın 6 Şubat 2003 tarihinde açıktan atama yoluyla üniversitede göreve başladığı, 15 Haziran 2009 tarihinde araştırma görevlisi olarak atandığı, 15 Kasım 2011 tarihinde üniversitede doktora değerlendirmesi yapıldı ve en son  15 Aralık 2014 tarihinde yardımcı doçent olarak atandığı belirlendi.


İhbarda, Yükseköğrenim Kurulu Başkanlığı’ndaki (YÖK) kişilerle Rektör İbiş’in yakın ilişkiler kurarak, kendisiyle ilgili yapılan şikayetleri işleme koydurtmadığı da ifade edilerek  “Karşılığında YÖK Başkanvekili Safa Kapıcıoğlu’nun kızını yeni kurulan ancak faaliyete geçmemiş olan fakültede işe başlattı. Kapıcıoğlu’nun kızı üniversitenin Arazi Geliştirme ve Proje Yönetimi Ana Bilim Dalı’na mevzuata aykırı şekilde  uzman olarak atandı. Erkan İbiş, YÖK  Denetim Kurulunun görev süresi biten başkanı İlyas Doğan, şimdiki başkanı Ömer Anayurt ve Özdal Özeren ile işbirliği halinde bütün dosyalara müdahale etti. Ayrıca ‘YÖK benim yanımda. Saray benim arkamda’ diyerek seçim propagandası yaptı. Kişisel menfaatini gözeterek seçim propagandası yapmak amacıyla üniversitenin kaynaklarını ve imkanlarını kullanmak suretiyle görevini kötüye kullandı” denildi.


Savcılık, sadece 6 günlük soruşturma yürüterek, ihbarda yer alan 11 su  duyurusundan 7’sini “görevsilik” gerekçesiyle, YÖK’e gönderirken, İbiş hakkındaki 3 suçlamaya “somut delil yok” bahanesiyle, 29 Haziran 2016 tarihinde dosyaya takipsizlik verdi.


BİLİMSEL ÇALIŞMALARLA İLGİLİ USULSÜZLÜK


Rektör İbiş’in, 4 yıldır beklediği söylenilen dosya ise 12 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen rektörlük seçimleri öncesinde 8 Mart 2016  tarihinde işleme konulmuştu. YÖK Hukuk Müşavirliği, 2010-2012 yılları arasında üniversitede yapılan  bilimsel araştırmaları inceledikten sonra yapılan çalışmalarla ilgili işlemlerin kanunsuz olduğu gerekçesiyle, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılığın yaptığı soruşturmada eski Ankaraya Üniversitesi Rektör Yardımcısı N.H. ile 14’ü üniversite görevlisi toplam 34 kişinin, üniversite  bütçesinden bilimsel araştırma projelerine sağlanan fonları usulüne uygun kullanmamakla suçlanmıştı.


Sezai bey ve  Reşat beyin  araya girmesi ve talimatıyla talebe  mükabil mahkeme öncesi Cemaat zanlılarının dilekcelerine hızla cevap veren aynı savcının, Gazi üniversitesi PDY dosyasına baktığı da orataya çıktı.


Görüşlerine başvurduğumuz müşteki Gazi'li hocalar; 11 aydır iddianamesini tamamlayıp müştekilere geri dönmeyen, dosyayı hakime

iletmeyen tembel  savcının heran Gazi PDY davasının hem sanığı hemde tanığı olma yolunda ilerlediğini gözlemliyoruz dediler.Gazi üniversitesi Rekrörü İbrahim  Uslan hakkındaki iddia ve belgelerin kalabalığı, savcının iddanameyi hazırlamada elinin  kolunun bağlamasına neden olmuş olabilir

dediler.


Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ'ın Yakın zamanlı haberine görede;

Gazi üniversitesi dosyasına bakan başarılı TEM polislerinin dosyadan alındığı başka görevlere verilmesi ile başlayan süreçte;

"Anayasal Büro’da görevli Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman’ın da görevden alınması süpriz olarak karşılandı. 2010 yılında yapılan KPSS’deki kopya soruşturmasını yürüten Erkman, bugüne kadar bin şüpheli hakkında 7 ayrı dava açtı. Erkman’ın KPSS soruşturmasında kritik aşamaya geldiği öğrenildi. Özellikle kopya çekilen KPSS’ye giren 70 kaymakam, arasında Ankara Adliyesi’nde görev yapan bir savcının bulunduğu yargı mensuplarını soruşturmaya dahil eden Erkman’ın 10’a yakın üst düzey bürokratların birinci derecede yakınını da şüpheli yaptığı belirtildi. Erkman’ın görevden alınmasının perde arkasında üst düzey bürokratlarının yakınlarının soruşturmaya dahil edilmesinin yattığı konuşuluyor.ayasal Büro’da görevli Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman’ın da görevden alınması süpriz olarak karşılandı. 2010 yılında yapılan KPSS’deki kopya soruşturmasını yürüten Erkman, bugüne kadar bin şüpheli hakkında 7 ayrı dava açtı. Erkman’ın KPSS soruşturmasında kritik aşamaya geldiği öğrenildi. Özellikle kopya çekilen KPSS’ye giren 70 kaymakam, arasında Ankara Adliyesi’nde görev yapan bir savcının bulunduğu yargı mensuplarını soruşturmaya dahil eden Erkman’ın 10’a yakın üst düzey bürokratların birinci derecede yakınını da şüpheli yaptığı belirtildi. Erkman’ın görevden alınmasının perde arkasında üst düzey bürokratlarının yakınlarının soruşturmaya dahil edilmesinin yattığı konuşuluyor"

Son Güncelleme: 07.06.2017 08:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sinan 2017-06-10 23:56:49

Tuz kokmuş.Ben bu anlara rektör olamazsınız demedim....adam olamadınız dediydim.