Şehir Plancıları Odası Ne Demek İstiyor ? (2)

Aşağıdaki alıntıladığımız açıklama yazısı 3 Nİsan 2017 tarhlidir.

03 Nisan 2017 Pazartesi 12:36
Şehir Plancıları Odası Ne  Demek İstiyor ?  (2)

Ankara ilinin genelini ve geleceğini ilgilendiren son derece mühim bir çalışma olan Çevre Düzeni Planı sürecini TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak titizlikle takip edeceğimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. İlk olarak 05.01.2017 tarihinde planın hazırlanması sürecinde yöntem ve usul açısından izlenen yolla ilgili eleştirilerimizi paylaşmış, plana ilişkin teknik değerlendirmelerimizi ise plan verilerine ulaştığımız takdirde sunabileceğimizi söylemiştik.

(Bknz: 

Ankara İli 2038 Çevre Düzeni Planı Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin 13.01.2017 tarih ve 116 sayılı kararıyla onaylanarak 16.02.2017 – 17.03.2017 tarihleri arasında askıya çıkarılmıştır. Planın üretim sürecindeki eksikliklerinin yanında plana ilişkin teknik değerlendirmelerimizi yapabilmek adına askıdaki planı ve eklerini incelemek için gerekli adımları attığımızda ise usulsüz askı süreciyle karşı karşıya kaldığımızı fark ettik. Bu açıklamada plan yapım tekniklerine aykırı bir biçimde hazırlanmış planı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin Ankaralılarla bu planı mevzuata aykırı şekilde paylaşma(ma) biçimini sizlerle paylaşmak isteriz. TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak söz konusu usulsüzlüğü 23.02.2017 tarihinde Sulh Hukuk Mahkemesi`ne taşıdık.  Bu kapsamda gerekli tespit bilirkişi tarafından yapılmış ve usulsüzlüğü net bir şekilde açıklar nitelikte bir rapor oluşturulmuştur.

Mekâna ilişkin her ölçekte hazırlanan planlar, başta planın hazırlandığı sınırlar içerisinde ve çevresinde yaşayanlar ve mülk sahipleri olmak üzere, söz konusu planları incelemekle, denetlemekle ve uygulama usul ve esaslarını kontrol etmekle yükümlü çeşitli idareler, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları tarafından ulaşılabilir olması gereklidir. 3194 sayılı İmar Kanunu`nun 8. maddesinde ve Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği`nin 12. bölümünde açıkça belirtildiği üzere her türlü ölçekte mekansal plan aleni olmak zorundadır ve bu aleniyeti sağlamak ilgili idarelerin sorumluluğundadır. Bu kapsamda çevre düzeni planları 1/50.000 veya 1/100.000 ölçekteki haritalar üzerinde, plan notları ve raporuyla bir bütün olarak yapılan planlardır. Planın aleniyetini sağlamak üzere, planı bir bütün olarak (uygun ölçekli harita üzerine, plan notları ve ayrıntılı raporuyla birlikte) herkesin görebileceği şekilde askı panosunda ve eş zamanlı olarak idarelerin internet sayfasına yine bir bütün olarak yayınlamak ilgili idarelerin yükümlülüğündedir. Ankara Çevre Düzeni Planının sorumlusu Ankara Büyükşehir Belediyesi ise plan raporunu kamuoyuyla paylaşmamış ve tüm ısrarlarımıza rağmen planın henüz kesinleşmediği bahanesiyle raporu göstermekten imtina etmiştir.

Her türlü mekânsal plan, kendi kademesinin ve yapılış amacının gerektirdiği çizim ve gösterim tekniğine göre hazırlanmaktadır. Askıda olan plan paftasını incelediğimizde ise plan yapım tekniklerine uyulmadığı tespit edilmiştir. ‘Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği`nce belirlenmiş "EK-1c Çevre Düzeni Planı Gösterimleri"ne aykırı gösterim teknikleri (renk ve tarama) kullanılmış, bununla birlikte plan üzerinde kullanılan renklerin "Gösterim"de kullanılan renklerle uyumsuzluk gösterdiği tespit edilmiştir.

Bunun yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin askı panosunda ilana çıkarılan plan ile resmi internet sitesinde ilan edilen plan arasında ciddi farklar olduğu görülmüştür. Resmi internet sitesinde ilan edilen planın kimi katmanlarının ölçeksiz olduğu, kullanılan gösterim dili (özellikle yolları ifade etmek için kullanılan gösterim) nedeniyle planın okunabilirliğinin çok düşük olduğu, görüntü kalitesinin planın anlaşılabilirliğini düşürdüğü ve planda hâlihazır altlık harita bulunmadığı tespit edilmiştir.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mehkemesi`ne 20.03.2017 tarihinde sunulan bilirkişi raporunda da özetle; Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin ilan panosunda ve resmi internet sitesinde plan açıklama raporunun ilan edilmediği ve paylaşılmadığı, resmi internet sitesinde yayımlanan planda hâlihazır altlık harita bulunmadığı ve gösterim tekniklerinin mevzuata aykırı olduğu tespitlerine yer verilmiştir.

Gelinen noktada ise Ankara Büyükşehir Belediyesi planın askıda olması nedeniyle henüz kesinleşmediği bahanesiyle paylaşmadığı plan açıklama raporunu askı süreci bitmiş ve plan kesinleşmiş olmasına rağmen plana yönelik itirazların değerlendirildiği gerekçesiyle hala bizlerle paylaşmamakta ısrarcıdır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi mesleğimizin icrası, kentleşmeye ilişkin mevzuatın uygulanması ve Türkiye kentleşmesi yönlerinden Cumhuriyet boyunca diğer kentlere örnek olmuş ve öncü bir rol üstlenmiş olan başkentimize ait bir planı usulüne uygun bir biçimde hazırlamayı ve kamuoyuna duyurmayı başar(a)mamıştır.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi *********


Odanın yaptığı bu bilgilendirme yazısı hakkında Tahir Çalgüner'e  ikinci kez görüşlerini sorduk.


Çalgüner özetle aşağıdaki açıklamayı yaptı ve bazı sorular sordu:


ŞPO tarafından yapılan açıklama şekli bir gerekçedir.Odanın;  Planın kabül edildiğine dair 13 ocak 2017 tarihli belediye meclisi kararı ve  İÇERİĞİNDEN özellikle bahsetmediği ve açıklama yapmaktan imtina ettiği anlaşılmakta olup,  açıklamalarını planın askı sürecinden sonraki sürece  indirgediği görülmektedir.


Askı süreci içinde, şu yada bu sebebten ana planın geri çekildiği anlaşılmaktadır. 


1. İlgili meslek odalarının, ilgili ana plana temel teşkil eden eldeki analiz kitaplarını inceleyip açıklama yapacağı yerde;  plan raporuna aşırı hassasiyet göstermesi ve bunu kamuoyuna  bir mazeret olarak göstermesi kaçamak bir gerekçedir.Analiz çalışmaları  Final Planın ayrılmaz bir parçası değil midir?


2. Şehir plancıları odası Ankara şube Başkanı Emre Sevim,  Ana Planı  ve analiz ve etüd çalışmalarını  yüklenen Gazi üniversitesi Planlama süreci  ve ekibinden  neden bahsetmemektedir.?


3. Ulaşım planlarını; Kent bütünü çevre düzeni planlarından bağımsız olarak görmek, teknik ve hukuki açıdan ne kadar  doğrudur?


4. Kentsel ulaşım ve arazi kullanım kararlarını içeren tek elden çıkarılması gereken bir üniversite ana  planının;  "Ulaştırma bakanlığında,  "onay aşamasında"  olduğunu söyleyen, Gazi üniversitesi rektörünün basına verdiği demeç ile ilgili ne düşünmektedirler?  Yoksa, iki farklı paralel  ana plan varda,  birbirine mi karıştırılıyor yada karıştırılmaması mı isteniyor?

Son Güncelleme: 03.04.2017 12:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sena 2017-04-03 21:02:12

Lejandın rengini beğenmediler diye trafik mahkemesine de dava açabililerdi.buna da şükür.bitirimsiniz valla.

Avatar
Serkan 2017-04-03 23:09:34

Plana esastan idare mahkesinde dava etmemek icin golceki bilerek urkutmeye yonelik manevra yapmis odalar gokcek'in isine gelmistir bu durum.

Avatar
Hakki 2017-04-03 23:23:24

Siyasi rusvet odalarin elini Kolunu baglar

Avatar
Hilmi 2017-04-03 22:23:28

Ankara ulasim ana plani 2038 desenize?

Avatar
fehim 2017-04-04 00:04:11

Esası usüle boğarak davayı idare mahkemesine götürmemek amaçlanmış.Çok akıllıca değil.2 ay kadar zaman kazandırır.Sonrasında ne olacak?

Misafir Avatar
sena 2017-04-04 10:54:21 @fehim

aile mahkemesinde boşanma davası da açabilirlerdi.

Beğenmedim! (1)
Avatar
canan sucu 2017-04-04 01:05:52

Açılan sözde dava bir mizansen ve oyunun bir parçası.Bİrşey yapıyormuş gibi gözükerek aslında birşey yapmıyorlar.Plan geri çekilmiş...sulh hukuk davası ( o da neyse) düştü.Bu arada idare mahkemesine de gitmediler.Sonuç koca bir sıfır.Evinsiz ve luzumsuz işler yerine Ana plan hakkında kamuyunu üyelerini bilgilendirsinler.

Avatar
ömer 2017-04-04 08:58:06

odaların zamanı bol galiba. seneyede idare mahkemesine iptal davası açarlar.geç oldu ama güç olmadı da derler.bırakınız beyler....danışıklı dövüş var burada.

Avatar
hakan demir 2017-04-04 09:59:52

idare mahkemesine dava açma süresi de böylellikle doldu.teşekkürler şpo iyi işti.

Misafir Avatar
şükrü 2017-04-04 12:18:36 @hakan demir

odanın yaptığı şey çok ayıp.

Beğenmedim! (1)