Tahir ÇALGÜNER Yazdı: ANKARA KÖPEKLERİNİ ALGILAMAK VE FETÖ ILE MUCADELE ve cevabsız bir dilekçe..!!!

Son birkaç haftadır, Kuzgun sokak çevresine tanımadığımız sahipsiz köpekler, cinsiyetlerine bakılmaksızın birileri tarafından bırakılıyor. Bu köpeklerden bazılarının kulaklarında renkli belediye işaretlemesi var. Bazılarında ise yok.

25 Mayıs 2017 Perşembe 00:58
Tahir ÇALGÜNER Yazdı: ANKARA KÖPEKLERİNİ ALGILAMAK VE FETÖ ILE MUCADELE ve cevabsız bir dilekçe..!!!

Tahir ÇALGÜNER Yazdı:

ANKARA KÖPEKLERİNİ ALGILAMAK VE FETÖ ILE MUCADELE

ve cevabsız bir dilekçe..!!!Son birkaç haftadır, Kuzgun sokak çevresine tanımadığımız sahipsiz köpekler, cinsiyetlerine bakılmaksızın birileri tarafından bırakılıyor. Bu köpeklerden bazılarının kulaklarında renkli belediye işaretlemesi var. Bazılarında ise yok.


Belediye barınaklarında -çeşitli yerlerden toplanan bu yavrucaklar-, önce kısırlaştırılıyor sonrasında ise, bazıları evlatlık veriliyor. Verileyemeyenleri ise, rastgele bazı mahallelere bırakıyorlar.
Gerçi, bu hayvanların yaşama konforu ve beslenme şartları, belediye hayvan barınaklarındaki durumlarından çok daha iyi. Ancak çözüm de değil.“Köpekler Ekolojisi” aleminde , “sürü oluşturma” ve “lider seçilim süreci”, belediyelerin gündemine girmeyen bir konudur. Köpekler doğada sürü şeklinde gezerler. Ydrar kokusu ile işaretledikleri alan ise hakimiyet bölgeleridir Genellikle tek sayıdaki (3,5,7 gibi) sürülerde, eğer lider alfa erkek köpek ve alfa dişisi ve diğer alt statüdeki aday köpeklerin emir komuta zincir yapılanması tamamlanmışsa; sürü, içgüdüsel olarak saldırganlaşır. Evcil köpekler ve sahipleri de bundan nasibini alır.!Alternatif çözüm önerisi:Kent-içi mahallelerdeki köpek sürülerinin belediye ekiplerince düzenli olarak izlenerek, bu tür grupların çift sayılara indirilmesi (ya da tamamlanması) gerekir. Lider alfa köpeği ve baskın alfa dişisinin sürüden alınarak uzaklaştırılması; köpek topluluğunun saldırganlığını önleyecektir. Göreceksiniz… sürü adeta bir koyun sürüsü gibi sevimli hale gelecektir. Ynsanlardan da, bir kötülük görmedikleri sürece, sebepsiz yere saldırmayacaklardır.“Tek” Sayıdaki grupların daha kırsal veya kent çepheri alanlarına taşınması gerekir. Ancak, uzun süredir kent içi yaşama şartlarına alışmış, “kentli köpekler” bundan istisnadır.Evcil köpek severlerin, marka köpek özentilerinden kurtularak, sevgi ihtiyaçlarını yada gerçek sevgilerini, sokak köpeklerini evlat edinerek gidermeleri daha uygun bir yöntemdir. ”Pet shop” sektör çılgınlığına artık bir son verilmesi gerekir. Pet shop’ lar kaderimiz değildir.Mantar gibi çoğalan ve çoğu atıl durumda olan özel veteriner kliniklerinin, ve özel köpek çiftliklerinin artık ellerini lütfen taşın altına ve ceplerinin de içine sokarak; sahipsiz sokak hayvanlara yönelik, belli miktarda ve belli kotalarda, “geçici bakım” hizmetlerinin ve “evlat edindirme” işlerinin yasa gücü ile bu organizasyonlara, ücretsiz bir “zorunlu görev” olarak tanınması, acil önemde bir konudur.“Sokak köpekleri herkesindir ancak herkes köpek sahibi olamaz..Köpekler de zamanla sahiplerine çekerler” derler.Köpeklerin zehirli et ile öldürülmesi, taşlanması ve kovalanması son derce yanlış uygulamalardır. Köpekleri agresif hale getirir. Köpeklerden değil, bazı “itlerden” korkmak ve asıl onlara karşı önlem almak zorundaSon söz olarak; Sokak köpeklerine, sadece tek tek ve sözde bir “lütfen çevreciliği”! ile sahip çıkmanın yanında, “özde ekolojist” bir algılama ile köpeklerin ekolojisine de bir bütün olarak sahip çıkmamız gerekir.


Fetocü itlerle de buna benzer bir mucadale taktiği  işe yarayabilir.Köpeğimiz POTTER öyle diyoo…*****Bir Hayvan (insan)-severÇevre ve Orman Bakanlığına,(Ankara Yl Müdürlüğü), Hayvanları Koruma Kurulu tarafından bilgilendirme talebidir. 22.05.2008 NO.83585Ankara ilinde, hayvan koruma kanunu uygulamakla sorumlu ve yetkili bakanlık tarafından görevlendirilen elemanların performans kriterlerini , toplam kalite yönetimi kriterlerini saptamaya yönelik ve vatandaş duyarlılığını ölçmek için yaptığım ve yayınlanması düşünülen akademik bir çalışmada kullanılmak üzere; bakanlığınız tarafından düzenli(istatistiki) olarak tutulan ,ve bir zahmete katlanılmadan ulaşılabileceğinizi de düşündüğüm bazı rakam, data ve bilgilerin posta ile tarafıma bilgilendirilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.24.06.2004 tarihli 5199 sayılı hayvanları koruma kanununun ve ilgili 26166 sayılı R.G de yayınlanan uygulama yönetmeliği hükümleri gereği;1. ANKARA Yli Hayvan Koruma Ekip görevlileri tarafından; (evcil ve süs hayvanları kapsamında)A) Görevli elemanların bizzat mutat ya da anlık baskınlarında;Sadece, Vatandaş şikayeti ve ihbarı yolu ile;Ylgili kanunun, MADDE 4 (K), MADDE 14(a), MADDE 5 (6.fıkra) uygulaması sonucunda kaç İTL ceza kesilmiş ve Madde 24 gereği de, kaç adet ev ve süs hayvanı toplatılmıştır?.(A ve B şıkları için ayrı ayrı tablo landırılması yapılarak, 2 senelik)Toplatılan bu hayvanların kaç adeti hangi kurumlara teslim edilmiş ve sonrasında bunların ne kadarı sahiplendirilmiştir?Bu sayının, % kaçı, Madde 4(k) hükmü gereği belediye tarafından kayıt (register) altına alındırılmış evcil ve süs hayvanıdır 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.