Tahir Çalguner yazdi: HUKUKİLİK Mİ ? YERİNDELİK Mİ ? VE IMAR YARGISI

Son günlerde gündeme gelen, "Yerindelik" tartışması yerinde bir tartışma mıdır? Yoksa ; Yerinde bir tartışmayı, "yermeye" mi yöneliktir? Yersizlik mi yoksa Yerindelik midir ? "Demokrasi" açısından durumu değerlendirdiğimizde; Yürütme gücü ve kamu kurumlarının her türlü kararları, toplumsal yarar ilkesi çerçevesinde yargı(hukuki) denetimine konudur. Bu hukukun ve demokrasinin temelidir. Bu altın kuralı bilmeyen, demokrat! olsa bile ,aklı başındalığı şüphelidir. "Hukukilik" b) "Yerindelik" uygunluğu; olmazsa olmaz ve biri, birinin yerine tercih edilemez iki temel unsurdur. Yürütme; yasa ve yönetmelikleri uygulamakla sorumludur.

03 Haziran 2017 Cumartesi 15:20
Tahir Çalguner yazdi:  HUKUKİLİK Mİ ? YERİNDELİK Mİ ?  VE IMAR YARGISI

Yasa ve yönetmeliklerdeki, hukuki uygunluk; her ne kadar bağımsız yargı denetimine sahip ise de, "yerindelik" denetimini, hukuksal açıdan azad eden bir yargı gücü oluşturmanın, yerinde bir karar olduğu söylenebilir mi ? Velevki ; Melik Gökçek, A.O.Ç alanını ; 1/25.ooo ölçekli planda, Stol tipi bir havaalanı yapmaya karar verse, Belediye meclisinde bu karar onanır. Karar hukukidir. Ancak bu hukuki kararının bizatihi kendisi, "yerindelik kararı" ile eşitlenebilir mi? Karar, yerinde olabilir mi? Bu fiili durum aslında; demokrasinin yerine başka "bir şey" koymak ve ikame etmek demektir. 


Demokrasi dediğimiz durumsallık olgusu, kültür, yaşam biçimi... Adına ne derseniz deyin, salt hukuka uygunluk prensibini kapsamakla birlikte, idari kararların "yerindeliğinin", yerli yerinde olup olmadığını da kapsar. Bu durum; Sivil toplum örgütlerinin, meslek odaların, siyasi partilerin ve üniversitelerinin vb... görüşlerini ihmal edici, katılımcı demokrasiyi de dışlayan abartılı bir temsili demokrasidir. 


Eğer, salt hukukilik ilkesi, bu noktada geçerli olursa, o zaman mahkemelerde ki, "bilirkişilik" müessesesi de kalkacaktır demektir. Öyle yaa! Hâkimler, salt hukuki denetim için bile, "bilirkişilerden" akıl Alacaksa... Vay. O mahkemenin ve bağımsız hâkiminin haline! Vay. Kurum ve kuruluşları ile, mikro sultanlıklar ülkesi olmaya giden Türkiye' de çok hukukluluk; "yerindelik" kriteri açısından, yerinde bir karar kabul edilebilir mi? "Hukukilik mi"? 


"Yerindelik" mi ? "Hukuki" bir karar! Bir de buna "özerklik" eklediniz mi? Oldu mu size... "federatif yerindelik", Yerinden ve derinden!! .. "Yerel yönetim", "derindelik". Hukuki... ancak, "yersiz"! bir karar.


Yazımıza başlığımızla uyumlu  olarak ; USÜL MÜ ESAS MI ?  bağlamında güncel bir konuya değinerek bitirelim.


DİKKAT !!!!!!!


Son zamanlarda idari yargıya yansıyan dava dosyalarının,  davalı idare bürokratları    tarafından kasten şekil hataları ile dolu olarak mahkemeye iletilmesi ve haliyle davaların davalı lehine kararlar çıkartılması mahkemelere işin esasına girdirmeme amaçlı, Kamu bürokrasisinin bi  kurnazlık  içinde oldukları görülmektedir.


Bu gibi durumlarda ilgili bürokrat hakkında  adli yargıda hukuk  tazminat davası açılması ve idari mahkemeleri hakimlerine  de başvurarak bu kurnazlığı bilerek yapanlar için görev ihmali ve görevi kötüye kullanma suçundan savcılık suç duyurularında bulunulması gerekir.

Çünkü şekil hatası ve usulsuz  ve eksik soruşturma açmak bir maddi kusur değil alenen yapılan bir suçtur.Özellikle FETÖ ile yapılan mücadele  ; idari işlemlerde bu konu özenle araştırılmalı ve koruma kollamayı yapan idariciler hakkında gereken  cezai işlemler başlatılmalı ve kendini bilmez bürokratizmin tuzağına düşülmemelidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemil 2017-06-04 23:33:25

Sonuna kadar hukuk...