Tahir Çalgüner Yazdı: İLERİ DANGALAKİZM ! Ve " İmzacılar Tarikatı"

Demokrasimizin ve Bİlimin önündeki engel: İleri “DANGALAKİZM”

05 Haziran 2017 Pazartesi 01:06
Tahir Çalgüner Yazdı: İLERİ DANGALAKİZM !  Ve " İmzacılar Tarikatı"

"Muhafazakar bir dinci sofu ile muhafazkar  dogmatik bir akademisyen arasında çok büyük bir yapısal farklılık yoktur.Biri Modernizm öncesi, diğeri ise modernizm dönemi sonrasında varlık bulmuş,  masonik  engisizyonlar yolu ile  kendilerine bayrak teslimi yapılmış kişilerdir.Her iki kesimden de bu ülkeye büyük zararlar  verilmiştir. Allahsız Akademik müridler ve  çakma dinci tarikatlar; Fetö yapılanması gibi birok illegal oluşuma zemin teşkil ederek, yapının güçlenmesinde önemli  rol oynamışlardır.Her iki grubun tek ortak özellikleri, Atatürk kompleksi içinde yanıp tutuşmalarıdır.  "Genel adları, "İmzacılar" Grubudur.

××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××


Konumuz aslında “sahte” ile “gerçeği” arasındaki, samimiyet ile samimiyetsizlik arasındaki farklar gibi.“Sağ” ve “sol” parti fark etmeden son 10 yıl içinde seçmen kitlesi içinde sayıları azımsanmayacak “parti muhafazakârlığı” yapan bazı akademik !  tipler türedi.  Tavan taban farketmeden, AKP’ tabanında da, Y-CHP tabanında da bunları görüyoruz. Hatta bu iki zıt grup arasında, bazı temel benzerliklerin olduğu da söylenmekte.


Bilim dışı Akademik Müridler:


Kemalizm nedir bilmez. Okur okuduğunu anlamaz. Ke-mal’lerinin her söylemini kol kırılır yen içinde kalır düsturuyla savunur. Hatta Y-CHP yönetim ; rakı içilmesini engelleyen bir yasa teklifi bile verse, sesini çıkartmaz. Ama evde kapı aralığında içmeye devam eder. Her seçim aynı partiye oyunu verir. Vermezse demokratik vecibelerini yerine getirmediğine inanır. Tamahkardır. Haindir. Gündelik yaşar. Derinlemesine düşünmez. Çelişkileri kendilerine hatırlatıldığında rahatsız olur. Y-CHP , Kemalizm pusulasından çıktı dersiniz. Partinin takdiridir der geçer….Oy vermeye ya yürüyerek yada özel araçla giderler. Sabit fikirlidirler; kolaylıkla icazet altına girerler. Korkaktırlar. Ölümü gösterirler sıtmaya razı olurlar.


Çakma Dinciler: 


Kuran’ın Türkçesini okumadıkları için İslami bilgileri zayıftır. Parti başkanlarının her söylemini benimser.Tekkesindeki hocası;  Cuma namazını yasaklasan bir teklif verse, Cuma namazına gitmez; evde kılar. Her seçim partisine oy verir. Demokratik vecibelerini yerine getirir. Tamahkardır. Gündelik yaşar. Derinlemesine düşünmez. Çelişkileri kendilerine hatırlatıldığında rahatsız olurlar. “Müslüman Müslümanı öldürür mü? “diye sorgulamaz. Hocam  öyle buyurmuş der. Rey vermeye toplu olarak gider. Toplu olarak evlere bırakılırlar. Sabit fikirlidirler. Kolaylıkla icazet altına girerler . Korkaktırlar; ölümü gösterirler sıtmaya razı olurlar.


Yukarı da temel özelliklerini vermeye çalıştığımız ve belli bir kesimi özellikle tariflediğimi düşündüğüm kitlenin davranış modeli dangalaklık, benimsediği ideoloji ise; “dangalakizm” dir.


Bu dangalaklar varken toplum; ne İslam’ın güzelliğini ne de Kemalizm’in  ve bilimsel düşüncenin derinliğini gösterecek yeni açılımlara ve oluşumlara yelken açamazlar. Çünkü dangalak, toplumun, üniversitesinin  ve partisinin önünde bir engel ve tıkaç görevi görür. Sistem dangalağa ihtiyaç duyar. Dangalağında bir işlevi vardır…ama sayıları artarsa siyaset  ve toplum ekolojisinde sorunlar çıkar.


Siyaset;  ağırlıklı olarak  bu iki tip zıt kutuplu gibi görünen  dangalaklar arasında veriliyor.


Tek korkum ve endişem  deli gömleği ile dolaşan  bu iki dangalak kesimin,  bir dangalaklık yaparak koolisyon yapması.


İnançlı gerçek akademisyenler  ve dindar mütedeyinler  işte  bu durumu  ; "İLERİ DANGALAKIZM"  olarak adlandırıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.