TAHIR ÇALGÜNER YAZDI: MURRAY BOOKCHİN'İ ANARKEN...

(Çevreci sansürüne uğrayan Devrimci bir Ekolojist) “”Çevreci terimiyle ahlaki bakımdan yansız, ama somut pragmatik amaçlar açısından doğanın daha etkili teknik yönetimini kastediyorsak, böylesi bir yaklaşım pekala “çevreci” olarak betimlenebilir. Dolayısıyla çevrecilik; doğa! mühendisliğinin bir biçimi olarak görülebilir.

13 Mayıs 2017 Cumartesi 07:01
TAHIR ÇALGÜNER YAZDI:  MURRAY BOOKCHİN'İ ANARKEN...

Çevrecinin hedefleri; “ekolojik etik” in bir çok ifadesinde örtük olarak bulunan doğa ile insan arasındaki eşsiz iyi niyetli bir ilişkiyi; Özellikle biyosfere saygıyı, onun parametrelerine göre faaliyet yürütmek için bilinçli bir çabayı ve toplumla doğal denge arasında bir ahenk yaratma girişimini öngören bilimsel hedefler değildir..Aslında, doğa ve ahenk(uyumlaşma) gibi sözcüklerin çevreci ! için bir anlamının olup olmadığı da kuşkuludur. Doğa, doğal kaynaklarının bir keşfi, ahenk de uyum sağlamanın şiirsel bir metaforu olarak görülür.Bir çok araştırmacı, “Kent devleti” gibi salt yapısal terimlerin (polis) “şehir” gibi yurttaşça bir kardeşliğin anlamını tam olarak veremeyeceği konusunda uyarıda bulunur, aynı şekilde…”çevre”!! gibi ahlaki bakımından yansız sözcükler de,”Ekolojizm” gibi etik yüklü, içi dolu kavramların anlamını vermez.””


M.Bookchin, bir keresinde de…. “çevreci” Prof. Andre Gorz’ a yazdığı bir mektubunda da bakınız nelerden bahsetmiş;“”Ekoloji, aslında bilhassa Marksist düşünce ile çağımızın ekolojik konularını aldatıcı bir biçimde iç içe geçirmek için “çevreciliğe” indirgeniyor. Ekoloji’ yi yönetim odasından ve Gorz gibi yazarların elinden kurtarmak gerekir .Gorz ’ un kasdettiği şey; aslında büyük ölçüde doğayı manupile etmek için teknokratik dolaplar çevirmek yada doğru adıyla “Çevrecilik” tir.!!Kendini şirin bir çubuk krakere dönüştüren Gorz, durmaksızın tekrarlanan bir soru ortaya atar. Reform mu? Devrim mi? Doğayla aramızdaki dengesizliği, mühendislik teknolojisi aracılığı ile çözen reformist türde bir ekolojiyi mi? Yoksa doğayla aramızdaki dengesizliği devrimle çözen türden, başka bir “ekoloji” mi savunacağız? Ekoloji ile çevrecilik arasındaki semantik ve içeriksel ayırım da işte bu noktada dikkate değer bir önem kazanır…..Ekolojist” Gorz’ u kazıyın, altında çevreci Gorz’ u bulursunuz., onu da kazıyın altından liberal-reformist Gorz’u bulursunuz?..Örneğin, Küresel ısı değişikliği konusunda, biyosferin basitleştirilmesini ele almada, aynı naif ve tek yönlü -arıtma- zihniyeti hala yaygındır””.Yani, Murray Bookchin; (kısaca) Ekoloji kavramı üzerindeki “çevreci”! tahakkümün ve hiyerarşinin kalkmasının kuramsal bir zorunluluk olduğunu vurgulamaktadır.Aksi takdirde, Ekolojik doğruları, ideolojik çizerlerin elinden çıkmış radikal çizgi romanlarda boşuna arayacağız.Türkiye’ de Sosyal ve Doğa bilimleri alanındaki “Çevre”! yazınında, neden çevre-bilimci! çizerlerin; romanlarının kaynakçalarında, Prof. Murray Bookchin’ i -bilerek- görmezden geldiklerini şimdi daha iyi anlıyoruz.**Murray Bookchin “Ekolojik bir topluma doğru” kitabından, syf . 275 (1996) (Ayrt.yayın)alıntılanarak yararlanılmıştır

Son Güncelleme: 13.05.2017 07:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.