Tahir Çalgüner yazdı: Olmayan Ankara Ana Planına; Olmaya (görsün) Ulaşım Analiz Ergi Yöntemi:

Tahir Çalgüner yazdı: Olmayan Ankara Ana Planına; Olmaya (görsün) Ulaşım Analiz Ergi Yöntemi: Ortada bir Plan altlığı yok.Kafanızdaki önceden sipariş edilen, yanlış ulaşım şemanızı doğrulatmaya yönelik, analiz çalışmalarından yola çıkarak önce kentin iskelet yapısını ortaya çıkarıyorsunuz sonrada aralarını arazi kullanım kararları yani kaslarla donatıyorsunuz.Sonuçta ortaya bir yapı çıkıyor.Adına da; Ana plan diyorsunuz.Toplumsal sinir uçlarından arındırılmış Protez planlama kent planlama yaklaşımları; Kentlerin canlı bir organizma olduğu ve bütüne ait bir sistem içinde geliştiği anlaşıldığı tarihten itibaren geçersiz bir şehircilik önermesi olarak görülmüştü.

24 Nisan 2017 Pazartesi 09:21
Tahir Çalgüner yazdı:  Olmayan Ankara Ana Planına; Olmaya  (görsün)  Ulaşım Analiz Ergi Yöntemi:

"Kentlerin ana planı yapılamaz. Makro ölçekli planlama moderniteden sonra rafa kalkmıştır"  diyen bazı ayağı yere basmayan akademisyenlerin prematüre post  modernist söylemlerine de sığınan ve kendilerini bu yolla  akladığını zanneden,  taşeron plancıların durumu ise içler acısı.


Bİr Ana plan yaparız...işimize geldiği yerde alt ölçekli projelerimizde  bunun bağlayıcılığı olmaz işimize geldiği yerde bağlayıcılığı vardır demek ve hele hele  bunu bir belediye meclis kararı içine sıkıştırarak , "ne şiş yansın ne kebab yansın" demenin ve bu duruma bilerek sessiz kalıp üç maymunu oynamanın  bilimsel ve ahlaki bir yanı olduğunu söylemek çok zor.


Öldürülmeye çalışılan bütüncü planlama kuramına kendi bedenlerine uygun gömlek giydirmeye çalışanlar unutmasınlar ki; olmayan "Plana" sözde "ulaşım kılıfı"  geçiren müelliflerden bir farkı olmadığı gibi, ( benzetmek gibi olmasın ama) " Gökçek şehirciliğinden"  arta  kalır yanlarının olmadığının ve planlama disiplinine bilerek yaptıkları bu  mesleke ihanetin de  bilincinde olmaları  gerek ! 


Hadi  Bütüncü Planlama diisiplinini öldürdünüz. Anladık. Analizleri de mi aklınıza gelmedi hiç? 


Bu Olmaya ergi yönteminiz ve parekende  taktiklerinizle daha çok şapkadan tavşan çıkarırsınız siz...


Olmayan "analizlerin"  altında;  4 aydır sözde olmaya  "Plan raporunu " arayan,  Sulh- Hukukcusu Şehir plancılarımıza ithaf olunur.!!

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cem 2017-04-24 10:42:05

Günün Sözü: Toplumlar yetişmiş yönetici ve aydınlarıyla sağlıklı yaşar.

Avatar
Şule 2017-04-24 23:52:14

Plan çalışmaları ile doçent olan arkadaşların şimdi nasıl kıvırırım diye düşünüyormuş. Bir ara istersen şu sıralar aranız tekrar düzelir.

Misafir Avatar
perihan 2017-04-26 16:04:35 @Şule

https://youtu.be/DwbQMTG9_20

Beğenmedim! (2)
Avatar
kerim 2017-04-24 14:17:46

kenti bölerek farklı alanlarda veya aynı alan içinde çok hukuklu bir imar düzeni getirmeyi amaçlayan bir sisteme kayışa meslek odaları planlamanın bütünlüğü,şehircilik ilkeleri ve planlama kademelerinin birlikteliği ilkesi açısından sessiz kalmamalıdırlar.

Avatar
çetin 2017-04-25 12:09:16

planlama kadmelenmesinin ilçekler arası birlikteliği ve uyumu ilkesinin varlık nedenini ve ruhunu dinamitleyecek bir karar alınıyor şpo ayakta uyuyor!

Avatar
sadi 2017-04-24 16:44:24

AUAP 2038' e ait tüm belgeler odaların elinde yalan söylüyorlar kamuoyuna.

Avatar
cumali 2017-04-27 22:28:23

http://www.egitimhaberci.com/mobil/haber-30863-chpli-tanrikulu-basbakana-ankara-ana-ulasim-planini-sordu.html

Avatar
Tahir Kapak 2017-04-29 21:40:07

http://www.ulasimanaplani.gazi.edu.tr/ankara-ulasim-ana-planinda-sona-dogru/
Millet bıktı senin yalanlarından tç

Misafir Avatar
ahmet erol 2017-05-01 15:32:20 @Tahir Kapak

kardeş biraz ciddi ol.resmin altına da açıklamanı koy.tencere kapak dibi boyladınız.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
cemal meriç 2017-04-30 18:53:18 @Tahir Kapak

http://www.ulasimanaplani.gazi.edu.tr/ankara-ulasim-ani-tamamlandi/

bu neyin planı olmayan planın plansız ulaşımı lan.

Beğenmedim! (2)
Avatar
feridun 2017-04-30 16:00:31

Bilime değer vermesi gereken üniversitelerin bu işe bulaşması açıklanabilir ve savunulabilir bir durum değil.Amacın bilim değil para kazanma olduğu bir yerde itibarsızlık ve yozlaşma başlamış demektir