Tahlr Çalgüner yazdı: "Solun Ortası, Anadolu'nun Merkezi Devrimci Vatanseverleri Oluşumu" ve CHP

Üçüncü Dünya ülkeleri üzerinde esen Emperyal Neo liberalizm fırtınasıı, başta siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri üzerinde zamana dayalı bir dönüşüm hatta başkalaşım süreci başlatmıştır.Türkiye toplumsal ve sosyal yaşamı ise, bu dönüşümden nasibini almıştır almaya da devam ediyor.

11 Şubat 2018 Pazar 16:05
Tahlr Çalgüner yazdı:  "Solun Ortası, Anadolu'nun Merkezi  Devrimci Vatanseverleri Oluşumu"  ve CHP

Atomize ve ben merkezli düşünsel model üzerine kurgulanan insan tipi ile kurumlar ve örgütler; toplumcu ve toplum yararı özelliklerinden bu yolla uzaklaştırılmış ve halka yapancılaştırılmış, zaman zamanda günah keçisi haline getirilerek topluma hedef gösterilerek  siyasi linçler yine aynı kurumlara ve siyasetcilere yaptırılmakta ve toplumu sıtmaya razı etmeye yönelik bilinçli çalışmalar sürdürülmektedir.


Dolayısıyla, Sol'un  ve muhalefetin bu yeni düzene uyumlu ve/veya karşı duruşu tekrar kurgulanmaktadır.Özetle, küresel senarist  kendi "sol" unu yaratmakta ve bunu topluma reçete olarak sunmaktadır.


Neo-liberal düzen, kendi solunu yaratmak üzere, yerli temsilcileri ile bu dönüşümü yaratma yoluna gitmiş ve bundan sonra da gidecektir.


Atatürk’ ün ölümünden sonra, CHP misyonu  için geliştirilen sağından solundan çekilmiş hizaya getirilmeye çalışılan bazı kavram ve söylemler şunlardır:


a)  Atatürk’ ün yolu (Kemalizm;Sağ-Atatürkçülük olarak indirgenmiştir)


b)  Ortanın Solu


c)  Sosyal Demokrasi


d)  Demokratik sol


e)  Türk solu(sosyalizmi)


f) Anadolu Solu 


g) Ulusal sol


h) Milliyetci sol 


I) ..................Yukarıda geliştirilen bazı kavramlar, tarihsel süreç içinde incelendiğinde, kalıcı söylemler olamamıştır.


Tüm mesele,  Dış merkezli bir dönüşüme  alternatif oluşturacak,  iç merkezli  ve toplumun  içsel dinamiklerine yönelik doğal bir dönüşümü ve taleplerini ortaya koymaktır.


Günümüzde bu  2.eğilimin önüne de bazı engeller ve setler çekilerek, marjinalleştirmesi ve özellikle toplum nezninde itibarsızlaştırılması  durumu da sözkonusudur.


Günümüzde, vatansever demokratların saflarını ve  dağınık siyasi yelpazeyi toplamaya yönelik bir içsesin ve hareketin, CHP 'den başlaması ve bu farkındalık düzeyinin dalga dalga topluma yansıtılması ise; CHP'ye düşen tarihi bir görev ve kadim misyonu ve vizyonu olmalıdır.


Öncelikle kırsal alanlar ve köyler ve orta Kentleşme'nin yoğun ahribatlarından nasibini almamış  orta ölçekli şehirlerimizden başlayarak, toplumumuzun üzerinden ölü toprağını atıcı bir heyecanın somut politikalara indirgenmesi ile zihinler berraklaştırılmalı ve düşündürülmelidir.

Düşündüren söylemler ile; toplumun  yaratıcılık ve yapabilirlik kapasitesi uyandırılmalıdır.


Bu bağlamda; içinde yaşadığımız siyasi ve politik konjektürde değerlendirilebilecek, "Solun Ortası, Anadolu'n merkezi Devrimcileri" konseptinin tanımlamasının yapılarak, toplumun ve siyasi partilerin gündemine sunulmasını öneriyoruz


Bu niyetin, parti programlarına girmesi ve kadro harekatının ise;  toplumun refleksleri üzerinden an ve an süreç içinde olgunlaştırılacak dinamik bir karekteri olmalıdır.


Doğa, Toplum ve siyaset  boşluk kaldırmaz ilkesi ile; Toplumun değerler manzumesinde içinin boşaltılmasından rahatsız olan büyük bir  toplum kesimin, içini bizzatihi toplumun kendisinin  doldurmasına yönelik olarak sağlam bir siyasi duruş ve ruh hali ; Türkiye için önemli ve birleştirici bir Siyasa olarak üzerinde düşünülmeli ve CHP'nin gündemine girerek tartışılmalıdır.


Kavramların içinin boşaltıldığı ve dil oyunları ile sahte ithal  söylemlerini, Emperyal bir  senariste sipariş ettiği mönüye; toplumun gerçek gündemi ile karşı çıkabilmek için öncelikli şartın, yine toplumun özünü yansıtan değer,  kavram ve söylemlerimize inadına sahip çıkmak niyeti ve azminin bile çok önemli bir çıkış yolu ve  başlangıç noktası olduğu gerçeğinin topluma hatırlatılmasının bile; toplumda kalıcı karşılık bulacağına inancımız tamdır.


Ümmetci ve biatcı bir eksene ancak  ve ancak  isterlerse ufkun da ötesini, görebileceğine inanan bir  Millet ile karşılık verilebilir.

Atatürk gibi büyük düşünmeliyiz.Büyük resimde; millet şuuruna ve bilinç düzlemine ulaşmış, Milletin gücününün  bizzatihi  kendisinin asıl kurtarıcı olduğundan başka gerçek ve  sivil dayanak yoktur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.