Başkan Kocaoğlu canlı yayında konuştu: CHP'nin problemi...

Kocaoğlu, Sağlar’ın disipline sevk edilmesiyle ilgili, “Parti içi disiplini en iyi bilmesi gereken birinin bunu yapması doğru değil. Değerlendirilmesi lazım. Ben Baykal zamanında da Kılıçdaroğlu zamanında da partiye zarar vereni cezalandırmazsanız partiden adam olmaz dedim” diye konuştu.

09 Mayıs 2017 Salı 00:31
Başkan Kocaoğlu canlı yayında konuştu: CHP'nin problemi...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ankara’da gerçekleşen belediye başkanları toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Halk TV’ye katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın disipline sevk edilmesi, parti içindeki kurultay ve genel başkanlık tartışmaları, referandum ile sonuçlarına ilişkin birçok konuda net mesajlar verdi.

BU PARTİDEN ADAM OLMAZ DEDİM!

Partideki muhalif kanadın önemli isimlerinden olan Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın disipline sevk edilmesi hakkında konuşan Kocaoğlu, “Öteden beri savunduğum bir şey var. Her kurumdan kurumun ilkelerine uymayan kuruma zarar veren insanların kurumla ilişkisinin verdiği zarara göre uyarılması ihracı vesaire gibi her yolun açık olması gerek. Buna da yetkili kurullar karar verir. Sağlar yıllar önce partinin devamı olan SHP’nin genel sekreterliğini yapmış bir isim. Çok deneyimli. Parti içi disiplini en iyi bilmesi gereken birinin bunu yapması doğru değil. Değerlendirilmesi lazım. Ben Baykal zamanında da Kılıçdaroğlu zamanında da partiye zarar vereni cezalandırmazsanız partiden adam olmaz dedim. Partiye zarar veren insanların partinin ve ülkenin geleceği açısından mutlaka disipline edilmesi gerek. Ama herkesin benim adamım buna ceza vermeyelim ona verelim demesiyle olmaz. Adil olacak. Adil işletilecek” dedi.

YÜZDE 49’UN YARISI CHP’NİN!

Kocaoğlu, “Şu anda CHP’nin problemi Genel Başkan problemi değil. Açık söylüyorum. Bugüne kadar siyasette hiç adamcı olmadım. Adamım da olmadı. Doğru yapıyorsam gelin destekleyin yanlış yapıyorsam karşıma geçin. Doğru yaparsanız desteklerim yanlış yaparsanız desteklemedim. Kimsenin adamı olmadım. Olmayacağım da… Referandum sonucu var. Beğenin beğenmeyin, Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP’nin etkisi büyük oldu. Herkesin katkısı var. Ortada bir başarı var. Bu başarı CHP’nin başarısı değil. Bunu herkesin bilmesi lazım. Yüzde 49’un üzerine hesap yapmak son derece yanlış ve hatalıdır. Ülkeye zarar verir. Burada kimlerin oylarının olduğu da bellidir. Üsten bakarsan yüzde 25 alttan bakarsan yüzde 22 oyu var. Yarısı CHP’nin. Diğer oyların da nereden geldiği belli.  Biz hayır cephesindeki siyasi partiler ve oluşumlarla beraber yol haritası belirlemeliyiz. Bunlarla beraber 2019’da Cumhurbaşkanını oylarken neyi oylayacağız? Biz anayasa değişikliği istiyor muyuz? Parlamenter sisteme geri dönmek istiyor muyuz? Parlamenterlerin gücünün olmasını istiyor muyuz? Hukuk devletinden yana mıyız? İnsan hak ve özgürlüklerinin gelişmesini istiyor muyuz? O zaman biz yeni bir anayasa, seçim yasası, siyasi partiler yasasını konuşmalıyız. Bu işin hukuki boyutu ve rejimin tekrar normale dönmesidir” diye konuştu.

SANDIKTAN HAYIR ÇIKTIĞINA İNANIYORUM!

Kocaoğlu referandum sonuçlarına ilişkin, “Sonuçlar 51’e 48.6’da takıldı. İspat edemem ama şahsi fikrim sandıktan ‘hayır’ çıktığına inanıyorum. İzmir’i 68 diye deklare ettim 15 gün kala, Türkiye, içinde 54 ‘hayır’ çıkar diyordum. Ben bunun olduğuna inanıyorum ama fiili durum var. CHP bu memlekete demokrasiyi getiren Cumhuriyeti getiren parti hukuki zeminde bunun peşini sonuna kadar takip etmek zorundadır. Ben CHP olarak görevimi yaptım her türlü girişimi yaptım diye tarihe not düşmeli. Belli yerlerde bütün seçimlerde köylerde mezralarda hepimiz biliyoruz ki bazı şeyler oluyor. Sıfır hayır veya evet çıkıyor. Oralara sandık görevlisi gönderdiniz göndermediniz önemli değil. O da çok bir şey yapamaz. Esas olan şu; sonuçları ıslak imzalı alıp YSK gibi toplayıp, YSK’yla mutabık kalıyorsanız seçimde hile olmaz” dedi.

BANA KALIRSA CHP’NİN EN ZAYIF NOKTASI…

Partisi için özeleştiri yapan Kocaoğlu, “Bana göre CHP’nin en zayıf noktası, biz ekonomiyi konuşmuyoruz. Sayın genel başkan bugün değindi; ekonominin üretmesi lazım ama biz Türkiye’nin ekonomisini CHP olarak masaya yatırmadık. Kim yatırdı derseniz Adalet ve Kalkınma Partisi yatırdı mı? Diğer partiler yatırdı mı? Yatırmadı. Ama biz 90 yıllık dev bir çınarsak bizim değişen koşullarda ülkenin ekonomisini sektör sektör, il il, bölge bölge havza havza masaya yatırıp üretimi arttıracağız. Sanayide, tarımda, turizmde, finansta, borçlanmada ne yapacağız? Bunları açık, net herkesin anlayacağı kaynaklarıyla beraber anlatmamız lazım” diye konuştu.

ATATÜRKÇÜLÜK DONMUŞ BİR KAVRAM DEĞİL!

Kocaoğlu, “Dış politikamız çöktü. Şu an Türkiye’nin dış politikası ypok. İçeride soğan ekmek yavan ekmek yer bu millet, sabırlıdır. Vatanına milletine devletine bağlıdır götürür. Niye ben aç kaldım demez. Dış politika öyle bir açmaza geldi ki dış politikasının Mustafa Kemal Atatürk’ün politikalarını bugünün koşullarına uydurup çıkıp tek tek kapı kapı insana anlatmamız gerekiyor. Atatürkçülük donmuş bir kavram değil” dedi.

2019’DA ‘HAYIR’IN İŞİ ‘EVET’TEN DAHA KOLAY OLACAKTIR!

İlerleyen dönem için konuşan Kocaoğlu 2019 seçimleri hakkında, “CHP’nin tek başına yapacağı bir iş değil. CHP ülkenin tekrara demokrasiye dönmesi için hayır cephesini birlikte belirlemesi gerekiyor. Ortak mutabakatla herkesin sahiplenmesini sağlamak gerekiyor.  Yarından tezi yok bu yürüyüşe başlamamız gerekiyor. 2 yıl uzun gibi görünebilir ama çok kısadır. Hele hele hayır cephesinin daha çok zamana gezmeye ihtiyacı var. Bugünden başlayarak o birliği koruyarak ve sürekli üreterek teknolojiyi kullanarak çok hızlı ve doğru hareket etmemiz gerekiyor.  Eğer toplum ülkeyi tehlikede görürse birleşebiliyor. Anadolu insanının yüz yıllardır iktidar olmasının en önemli özelliklerinden birisi budur. Bu toplum zoru gördüğü zaman kenetlenebiliyor. Krizden hem kendisinin hem vatanını kurtarabiliyor. Bu referandum bunun uzun süre sonra denenmesidir. Bu denemeden Türk Milleti başarılı çıkmıştır. Bana göre hayır cephesi hata yapmaz aklı ve bilimi rehber alırsa her türlü konuyu masada konuşursa ittifak yaptıklarına saygı duyarsa doğruları kavga ederek değil anlatarak hareket ederse birleştirici bir ‘hayır’ın işi 2019’da ‘evet’ten daha kolay olacaktır” diye konuştu.

HAYAT DEVAM EDİYOR!

YSK’nın kararından dolayı 16 Nisan referandumunun meşruiyet tartışmalarına ilişkin konuşan Kocaoğlu, “Burada bir fiili durum var. Burada yapılanı kabul etmemek demek yasal zeminde bütün mücadeleyi vermek demektir. Ama hayat devam ediyor. Önümüzde yerel, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri var. Buna hazırlanmak ve hayır cephesini güçlendirmek zorundasınız. Türkiye uzun süredir algı yönetimiyle yönetiliyor. Algı o kadar ayağa düştü ki herkes şüpheci olmaya başladı. Bu da toplumda ciddi sıkıntılar yaratmaya başladı” dedi.  

ÜLKE İÇİN SİYASET YAPACAKLARIN KENDİSİNE EN YAKIN PARTİYE GİRMESİ LAZIM

Siyaset üzerine yaptığı konuşmada ise önemli mesajlar veren Kocaoğlu, “Biz niye siyaset yapıyoruz? Ülkem için mi partim için mi kendim için mi? Bu üçlemeden hangisi için siyaset yapıyorum? Ülkesi için siyaset yapar. Esas olan devlet millettir siyasi parti araçtır. Hele biz faniyiz. Bu görev bize verilir ikinci gün verilmez yine ülkemiz için çalışmaya devam ederiz. Ben bakıyorum ki en çok üzen konu budur. Siyasetçi bugün kendisi için siyaset yapıyor. İstisnalar mutlaka var. Ama büyük çoğunluk kendisi için koltuk kendi ikbali için yapıyor. Bu maddi olur manevi olur hiç önemli değil. Ülke için siyaset yapın. Ülke için siyaset yapacakların da kendisine en yakın partiye girmesi lazım. Siyasetçinin niteliği artarsa siyasetin kalitesi artacak ülke elit ellerden tarafından yönetilecek. Ülkeyi bilgili, sağlıklı insanlar yönetsin” açıklamasını yaptı.

İSTANBUL VE ANKARA’YI ALMADAN İKTİDAR OLMANIZ ÇOK ZOR!

Referandum sonucu üzerinden yerelin önemine vurgu yapan Kocaoğlu, “Bugün birçok konu konuşuldu. 50’den fazla belediye başkanı arkadaşımız konuştu. Ben konuşmadım. Burada konuştuğumuz konuları arkadaşlarımız dile getirdi. CHP’nin olduğu yerlerde açık ara hayır önde çıktı. Belediye başkanlarının özelliği ne? İnsana dokunuyor. İnsanın problemini çözmeye çalışıyor. Yaşam biçimiyle eşiyle örnek oluyor ve toplumu etkiliyor. Genel iktidar yerel iktidardan geçer. Yerelde iktidarsanız… İzmir uzunca bir süredir CHP’de… İstanbul ve Ankara’yı almadan iktidar olmanız çok zor. İktidar olsanız orada durmanız çok zor. Yerel yönetimlerde ne kadar güçlüyseniz… Dünyada da gelişmiş ülkelerde siyaset yerelde yapılıyor. Kalkınma yerelden başlıyor. İzmir’in nasıl kalkınacağını ilçeleriyle beraber en iyi biz biliyoruz. Hükümetle uyumlu projeleri tartışabilsek ülkenin kaynağı da israf olmayacak” dedi.

İZMİR’DEKİ OYUMUZ YÜZDE 50…

Kocaoğlu kentte hayır blokunun aldığı yüzde 68.8’lik oy için, “CHP’nin İzmir’deki oyu yüzde 50... Geriye kalan yüzde 18.8… MHP’den, HDP ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nden hayır vermek isteyen arkadaşlar vardı. Vatan ve diğer partiler de vardı.  Minimum taban oyumuz yüzde 50. Buna 68.8 dersen olmaz” dedi.

CHP’DE ‘SEN ADAY OLMA’ DİYE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL

Kocaoğlu ayrıca parti içindeki kurultay tartışmalarına ilişkin, “Son derece yanlış. Olağanüstü kurultayın hiçbir anlamı yoktur. Kurultay süreci zaten başladı. 2018’in başında kurultay yapılacak. Bu arada aday olmak isteyen arkadaşlar daha iyi hazırlanır, ilçelerde kongrelere katılır kendini anlatma fırsatı bulur, kucağındakini döker. CHP’de ‘sen aday olma’ diye bir durum söz konusu değil. Bu arada parti çalışır aday olacak arkadaşlar da herkes de katkı koyar bilim insanları hayır cephesindeki ittifaklar da katkı koyar bu ülke bu darboğazdan çıkar. Herkesin elini taşın altına koymasıyla olur. Ahmet efendinin genel başkan olmasından ziyade ülkenin bu dar boğazı aşması önemlidir. Ülke gidiyor hep beraber kalkınalım. Bugün olmazsan yarın ulaşırsınız. Ulaşmadınız diye dünyanın sonu değil. Siyaset yapmak isteyen düz aşamada da yapar. Koltuk sevdasından kesinlikle vazgeçmek gerekiyor” açıklamasını yaptı.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.