Başkan Pekdaş 3 yılını anlattı. Referandum için oran verdi

05 Nisan 2017 Çarşamba 11:31
Başkan Pekdaş 3 yılını anlattı. Referandum için oran verdi“İNSAN İNSANA İYİ GELİR”

Yerel seçimlerin ardından 3 Nisan 2014’te mazbata alarak göreve başlayan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın, geride bırakılan üç yılı değerlendirdiği basın toplantısında ilk olarak hizmetlerin anlatıldığı kısa film gösterimi yapıldı. Daha sonra Başkan Pekdaş, söz alarak yapılanları anlattı. “İnsan insana iyi gelir” sözünden yola çıkarak üç yılda 64 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Pekdaş, bu yatırımlar sonucu üretilen hizmetle çocuklara, gençlere, kadınlarla ve ileri yaşlardaki vatandaşlara ulaştıklarını söyledi. Onların kendilerini mutlu hissetmelerini, kente ve kendilerine iyi geldiklerini göstermek istediklerini dile getiren Pekdaş, “Yeni semt merkezleri açtık. Kentte ileri yaş merkezleri açmanın da büyük bir önemi olduğunu farkettik. Bir taraftan da spor yapılabilecek alanların sayısını artırdık, var olanları da elden geçirdik. Kente dokunmak açısından da spor merkezlerinin sayısını artırmak adına Gültepe'de Milli Emlak'tan tahsisini aldığımız eski eklmek fabrikasını aldık ve gelecek ay temelini atacağız" dedi.

ÖNCELİK KALİTELİ HİZMET

Konak Belediyesi’nin 150 yıllık belediyecilik geçmişine sahip bir yerel yönetim olduğunu vurgulayan Başkan Pekdaş, göreve başlar başlamaz iyi bir yönetim planlaması yaptıklarını ve buna göre kaynakların daha verimli kullanılmasını, nitelikli hizmetin verilmesini ve insana daha çok yatırım yapmayı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Yapılan yatırımları, hizmetleri ve gelecek hedeflemelerini anlatan Pekdaş, tüm çalışmaları insan odaklı planladıklarını söyledi.

BU SİSTEM BİZE UYGUN DEĞİL

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Pekdaş, referandum çalışmaları ve 16 Nisan'da çıkacak sonuçla ilgili bir soruya da yanıt verdi. Pekdaş, referandumu önemsediğini belirterek, “Bu ülkede kadınların özgürce yaşayabilmeleri, özgürce okuyabilmeleri, özgürce çalışabilmeleri açısından parlamenter demokrasinin önemli olduğunu biliyorum. Ben bir avukatım, Baro Başkanlığı yaptım; Anayasaların nasıl olması gerektiği konusunda eğitim de aldım, çalıştım da. Kadın yurttaş olarak ve avukat olarak önerilen sistemin demokrasiden uzak bir sistem olduğunu, Türkiye’nin Cumhuriyetle birlikte bir aydınlanma projesi olarak hayata geçirdiği; laiklik, demokrasi, çağdaş uygarlık düzeyinde varolma prensiplerini yok edeceğine inanıyorum. Bu nedenle parlamenter demokrasinin iyileştirilmesine olan inancım nedeniyle de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adıyla tanımlanan bir sistemin bize uygun olmadığını düşünüyorum" dedi.

İZMİR YÜZDE 70 TÜRKİYE YÜZDE 58

Devlet yönetiminin sadece hükümet sistemi olmadığını dile getiren Pekdaş, "Yasaması, yürütmesi, yargısıyla birlikte tüm özgürlükleri, tüm insan haklarını bir anayasada düzenlersiniz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bile ne kadar defolu bir anayasa taslağı olduğunu gösteriyor. Partili Cumhurbaşkanı olsun diyorsanız eğer bunun da tutarlılığı olmak zorunda. Yemin metni değiştirilen metinler arasında yok. Anayasanın 97 maddesine dokunan bir paket içinde yemin maddesine dokunulmuyor. Cumhurbaşkanı tarafsızlık üzerine yemin edecek ama partili bir Cumhurbaşkanı. Partili Cumhurbaşkanı parti üyelik formundaki üyelik yeminine mi bağlı kalacak, yoksa cumhurbaşkanlığı yeminindeki gibi tarafsızlığa mı bağlı kalacak. Bu kadar tutarsızlık, ikiyüzlülük bir yasa metni olarak

düzenlenemez. Ahlaka uygun bir Anayasa olmadığı için de geçmemesi gerektiğine, Türkiye’nin itibarı açısından da geçmemesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. Referandum sonuçlarıyla ilgili tahminde de bulunan Pekdaş, 16 Nisan'da sandıktan Hayır çıkacağı konusunda umudunun yüksek olduğunu söyledi. Pekdaş, İzmir’de yüzde 70’in üzerinde, Türkiye genelinde ise yüzde 58 oranında Hayır çıkacağına inandığını belirtti.

KEMERALTI CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Toplantıda Başkan Pekdaş, kentte cazibe merkezi yaratmak amacıyla yapılan hizmetleri de anlattı. Bu amaçla parkları yenilediklerini ve yeni nesil parklar olarak planladıklarını söyleyen Pekdaş, ayrıca Kemeraltı Bölgesi’nin yeniden ayağa kaldırılması gerektiğini de vurguladı. Bu nedenle TARKEM ile çalışma içinde olduklarını dile getiren Pekdaş, TARKEM’e Belediyenin şirketi olan İZBEL şirketiyle de ortak olduklarını kaydederek, altyapı çalışmalarına için destek verdiklerini belirtti. Kemraltı’nda kamulaştırmalar da yaptıklarını ifade eden Başkan Pekdaş, binaların restorasyonuna da başladıklarını söyledi. Emlak vergilerinden toplanan paraların aktarıldığı 'Valilik Fonu'ndan gerekli desteği alamadıklarını beliren Başkan Pekdaş, üç yılda 19 milyon TL pay toplanan fondan sadece 2 milyon 700 bin TL'lik destek aldıklarına dikkat çekti. Konaklıların verdiği verginin karşılığını almak istediklerini belirten Pekdaş, "Valilik fonundan destek almayı bekleyen projelerimiz var. Kuruldan izni alınmış, projesi çizilmiş, ruhsatı bağlanmış, uygulama için Valilik fonundan para bekleyen tesislerimiz var. Destek geldiğinde hemen gerçekleştireceğiz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.