Başkan'dan Çöp Tesisi Tepkisi

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin çöp sorununu çözecek modern katı atık bertaraf tesislerinin yapması planlanan Karşıyaka ve Menderes'te bulunan yerlerle ilgili itiraz eden Ak Partililere tepki gösterdi. Kocaoğlu “Beğenmediysen yer göster yapalım. Bu dönem de bu tesisleri yaptırmazlarsa İzmirliler onları affetmeyecek" dedi.

25 Aralık 2014 Perşembe 13:16
Başkan'dan Çöp Tesisi Tepkisi
Başkan Kocaoğlu İZKA destekli İzmir Büyükşehir Belediyesi projesi olan Kent Koleji protokolü imza töreni sonrası basın mensuplarının soruları üzerine çöp bertaraf tesisleri ve Konak tramvayındaki güzergah değişikliğiyle ilgili itiraz ve tepkileri değerlendirdi. Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi başından beri farklı bir şey söylemiyor. Kentin günlük 4 bin ton evsel atığı var. Bunlar artık çöp değil. Sanayi ürünü gibi hammaddedir. Bizim yapmak istediğimiz evsel atıktan yararlanmak, ayrıştırmak, enerji elde etmektir. Zararlı hiçbir şey bırakmamak üzere modern projemiz var. Yıllardır çalışıyoruz ama tesisin yapılacağı yer problem oluyor" dedi.

ÇEVRE KONUSUNDA BÜYÜKŞEHİR'E SÖZ HAKKANİYETLİ DEĞİL

Harmandalı'nın üst kısmında Yamanlar eteklerinde buldukları yerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Kocaoğlu, “Menderes'te da arama, inceleme çalışmalarımız devam ediyor. Biz, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak çevre konusunda Türkiye'nin bir numarasıyız. Arıtmalarda öncüyüz. Körfez gibi dünyanın en büyük çevre yatırımına imza atmak üzere 9 senedir çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi'ne bu konuda bir şey söylemek pek hakkaniyetli olmuyor. Biz başından beri söylüyoruz. Bergama'da 300-500 ton civarında günlük ayrıştırma yapacak modern bir tesis planlıyoruz. Ayrıca yine Kuzey'de Karşıyaka, Menemen ve Çiğli'yi içine alacak bölgede de çalışmamız var. Kentin güneyinde bir yer bulup, izinlerimizi alıp, koşullar uygun olduğunda da bir an önce yapmak istiyoruz" dedi.

SON TEKNOLOJİ KULLANACAĞIZ; KİRLİLİK OLMAYACAK

Önündeki dört senelik başkanlık döneminde İzmir'in evsel atık problemini çözmek isteğini belirten Kocaoğlu, buna fırsat verilmesini istedi. Kocaoğlu “Bize bu fırsatı, yeri verin. Ondan sonra kirleniyor mu, kirlenmiyor mu bakarız. Biz nereyi kirletmişiz ki çöp tesisinde kirleteceğiz? Bunu da oturup konuşuruz. Öncelikle yeri engellenmesin benim bütün siyasilerden, herkesten, Cumhurbaşkanı'ndan, bütün yetkililerimize varıncaya kadar isteğim şudur. Bizim evsel atıklar için yapacağımız tesis nedeniyle yaptığımız yer talebini değerlendirin. Yeri parayla alacağız. Son teknoloji kullanacağız. Yer problemini halledelim" dedi.

UYGUN DEĞİL DİYEN YER GÖSTERSİN

Kocaoğlu, yerle ilgili onayın Büyükşehir Belediyesi'nin uhdesinde olsaydı zaten şimdiye kadar bertaraf tesisinin çoktan kurmuş olacaklarının söyledi. Kocaoğlu “Şimdiye kadar halletmiştik. Orası, burası uygun değilse uygun olan yer söylensin. Tam 7-8 senedir yer aramak için çırpınıyorum. Çıkıp 'orası uygun değil' diyen milletvekili, yönetici, belediye başkanı ya da kimse uygun olan yeri söyleyecek. Biz de bunu yapacağız. Yeter ki engel olmasınlar. Evsel atık tesisleri ÇED kapsamı dışında sayılabiliyordu. Şimdi bir yönetmelik değişikliği ile bunu ÇED kapsamına aldılar. Bu nedenle Karşıyaka Yamanlar'da yapacağımız tesisi bir buçuk yıl kadar süre olarak uzamasına neden oldu. Bizim yapacağımız proje bellidir. Bunu konuşalım. Geriye ne kalıyor ona bakalım. Öyle 'oraya yaptırmam, buraya sattırmam' denilmez. Bu ülkeyi yönetmek, kenti yönetmek, siyaset yapmak değildir. Bu farklı bir şeydir. Bu engel olmak, engel çıkartmaktır" dedi.

ŞENGÜL'E TEPKİ


Başkan Kocaoğlu, Yamanlar hem de Menderes'de buldukları yer için eleştirilerde bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül'e de tepki gösterdi. Kocaoğlu, “Burayı beğenmedin. O zaman yer göster ! Karşı çıkan arkadaşımız İzmir'i en iyi bilen şehir plancısı olarak geçiniyor. O zaman buyursun da çıkıp 'şurada yapılabilir' desin. Biz de inceleyelim ve bakanlıklardan görüş alalım. Ardından da yapalım. Önerisiz eleştiri, pozitif olmayan söylemlerin, çözüm üretmeyen eleştirilerin kimseye faydası yok" dedi.

İZMİRLİLER AFFETMEYECEK

Kocaoğlu, Haziran 2015 'de yapılacak Genel Seçim sürecine girdiklerini ancak geçeceğini belirterek, "Ama bu engellemelerle İzmir'in evsel atık problemine yönelik projeyi bizim şu dönemimizde de yaptırmazlarsa İzmir onları affetmeyecektir. İzmirliler onları affetmeyecektir. Yer göstersinler yok. Gel, git yok. Böyle şey olur mu? Kent, ülke yönetilir mi? Hiçbir şey istemiyoruz. Gelin birlikte çözelim. Biz yeri de kamulaştıracağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi fuar ihtiyacını karşılamak için önemli çalışma yaptı. Kendi öz kaynakları ile Türkiye'nin en büyük fuarını yaptı. Çünkü orada yukarıdan izin alma zorunluluğu yoktu. Orada da yukarıdan izin almak gibi bir durum olsaydı biz evsel atıkta olduğu gibi bunu da yapamazdık" dedi. Başkan Kocaoğlu, katı atık bertaraf tesisleri için gerekli olan izni alacaklarını düşündüklerini söyledi. Kocaoğlu “Almamız gerekiyor. Kötü bir şey yapmıyoruz. Kimseye menfaat sağlamıyoruz. Belediyeye de menfaat sağlamıyoruz. Tam tersine kentin çevre problemi olan evsel atığı kökten çözmek istiyoruz. Bunları da ham madde, sanayi girdisi olarak kullanmak istiyoruz. Bunun kötü bir tarafı varsa çıkılır kötü tarafı söylenir" dedi.

TRAMVAYDAKİ DEĞİŞİKLİKTE MESLEK ODALARININ PAYI OLDU

Aziz Kocaoğlu, TMMOB'un tramvay projesinde özellikle güzergahta katılımcı anlayış gösterilmediği yönündeki eleştirilere de yanıt verdi. Kocaoğlu, 11 yıldır hata yapmamak için dikkat ettiklerini, ancak yaptıkları hatalardan da dönecek kadar erdem sahibi olduklarını söyledi. Konak tramvayının da Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yerine Mithatpaşa Caddesi'nden geçmesi düşüncesinde olduklarını belirten Kocaoğlu “Bu değişlik düşüncesinde meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin payı oldu. Akla ve bilime saygılıyız. Her kişiden kenti yönetmek için yararlanma düşüncesindeyiz. Katılımcı sürece önem verdiğimiz proje oldu" dedi.

Kocaoğlu, TMMOB'un “Bize sorulmadı" yakınmasıyla basın açıklaması yaptığını belirterek “Katılımcı bir anlayışla bu kenti yönetiyoruz. Zaten biz de bıçağın sırtındaydık, Mithatpaşa'ya mı yapsak, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan mı geçirsek diye. Her iki tarafın da çeşitli dar boğazları var. Eğilim Mithatpaşa'ya olunca oraya aldık. Herkese soruyoruz, sormak zorundayız. Bütün düşünceleri, eleştirileri bir potada eritip en doğrusunu yapmak zorundayız. Büyükşehir'in erdemli bir davranışla yaptığı değişikliği suç aracı olarak kullanarak basın bültenlerinde boy göstermenin kimseye faydası olmaz" dedi. Kocaoğlu, ayrıca güzergah değişikliğinin süre uzatımı gerektirmediğini ve maliyet artışının olup olmayacağını değerlendireceklerini söyledi.

KARŞIYAKA'DA AĞAÇ KESİLMEYECEK

Tramvayın Karşıyaka bölümünde ağaç kesilip kesilmeyeceğinin sorulması üzerine Kocaoğlu, “Ağaçlar kesilmeyecek. Taşınacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çevreye, doğaya, ağaca yaptığı yatırımlar belli. Eğer

konu ağaçsa memlekette, ağaç konuşulacaksa ayrı bir ortamda hep beraber konuşmamız gerekiyor. Orada kesilen ağaç yok, taşınacaklar var. Karabiber ağacı, Kıbrıs Akasyası gibi ağaçlar da var. Biz

İzmirdeniz projesiyle birlikte çok şey yaptık. Biz ağaç dikiyoruz. Büyükşehir ağaca sahip çıkmıyor diye düşünebilmek için farklı mantıkla düşünmek gerekiyor. Milletvekili seçimleri arifesinde, vekil olan ya da yeniden seçilmek isteyen arkadaşlar, Büyükşehir'e eleştiri bombardımanı yaparak yukarılarda bir yerlere mesaj vermeye çalışıyorlar. Bu giderek yoğunlaşacaktır. Ama Büyükşehir, işe hizmete projeye endeksli çalışıyoruz. Bu dönem de geçecek. 30 belediye başkanımıza ayrım yapmadan yerelde kalkınma için her alanda çalışıyoruz" dedi.

KENT KOLEJİ PROTOKOLÜ

İzmir Kent Koleji protokolün imzasını ise İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Nazım Sözer attı. Türkiye'de istihdama yönelik eğitim sisteminin eksikliği nedeniyle Kent Koleji projesinin hayata geçtiğini belirten Aziz Kocaoğlu, ortaokul ve lise mezunu gençlere meslek edindirme amacında olduklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “İşsizlik çok fazla. Bu arkadaşlara 'hadi gelin sizinle beraber park bahçede çalışalım' dersen çalışamaz. Masa sandalye veremezsin. Konusunda uzman üniversitelerden iyi gelişmiş gençlerimiz var. İzmir'de eğitim seviyesi yüksek. Biz çok sayıdaki ortaokul ya da lise mezunu gençlerimizi ne yapacağız dedik. Nasıl kentin ve ülkenin kalkınmasına onların istihdamına hayata tutunmaların nasıl katkıda bulunacağız dedik. Kent koleji buna çare arıyor" dedi. İzmir Valisi Mustafa Toprak ise İzmir'de işsizliğin önemli bir sorun olduğunu, projenin bu anlamda çok önemli olduğunu belirtti. Toprak İZKA'nın İzmir Kent Koleji projesinin 3 milyon 105 bin TL'lik maliyetinin yüzde 75'ni İZKA'nın karşılayacağını belirtti.

Utku BOLULU İZMİR (DHA)
 
Son Güncelleme: 25.12.2014 13:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.