İzmir 16
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

Bornova'da sit alanındaki özel okul inşaatına usülsüz ruhsat

CHP'li Bornova Belediyesinin, AKP'li iş adamının Çiçekliköy'deki sit alanında yaptığı özel okula bakanlık onayı gelmeden ruhsat verdiği ortaya çıktı.

09 Ocak 2018 Salı 21:45
Bornova'da sit alanındaki özel okul inşaatına usülsüz ruhsat

AKP'nin kurucuları arasında yer alan ve eski il yöneticisi Rahmi Taştan’ın, İzmir'in Bornova ilçesinde bulunan Çiçekliköy'deki mesire alanının hemen yanındaki arsasında başlattığı özel okul inşaatı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Eski adıyla '3. derece sit' yeni adıyla 'Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları' statüsündeki arsadaki inşaatla ilgili şimdiye kadar kamuoyundan saklanan bir bilgi açığa çıktı.

CHP'li Bornova Belediyesi'nin, AKP'li iş adamı Rahmi Taştan'ın Çiçekliköydeki sit alanında inşa ettiği özel okul için bakanlık onayı gelmeden usulsüz bir şekilde ruhsat verdiği ortaya çıktı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, bunun hukuka uygun olduğunu iddia etti.

RUHSAT, ONAYDAN ÖNCE VERİLMİŞ

Bornova Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Hamza Yavuz, sit alanında yapılan inşaatla ilgili bilgi almak için Bornova Kaymakamlığı'na dilekçe yazdı. Kaymakamlık da belediye ile yaptığı yazışmanın ardından Yavuz'a belediyenin cevabını yolladı. Belediye Başkanı Olgun Atilla'nın imzası ile gelen cevapta, Bornova Karaçam Mahallesi 102 ada 123 parsel için İzmir 1 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun 11.08.2017 tarihinde "Geçiş Dönemi Koruma Esasları ve Kullanım Şartları" çerçevesinde yapılaşma izni verildiği ve bunun Bakanlık tarafından 25.10.2017 tarihinde onayladığı bilgisi veriliyor. Ayrıca ruhsatın da 24.08.2017 tarihinde onaylandığı da aktarılıyor.

ATİLLA, YASAYA AYKIRI OLMADIĞINI İDDİA ETTİ

Belediye Başkanı Olgun Atilla, cevabında yasalara aykırı bir durumun olmadığını belirtse de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aksini söylüyor. Bakanlığın internet sitesinde verilen bilgilere göre doğal sit alanlarındaki geçiş dönemi yapılaşma koşullarının Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu uygun görüşünün ardından bakanlık oluru ile onaylandığı ifade ediliyor. Bu düzenleme, verilen ruhsatın yasalara aykırı şekilde düzenlendiğini ortaya koyuyor. Sit alanındaki inşaat çalışması ise bakanlığın onayından önce başladı.

MÜHÜRLENMELİ VE İNŞAAT DURDURULMALI

Sit alanındaki inşaatın bir an önce durdurularak mühürlenmesi ve ruhsatın iptal edilmesi gerekiyor. Ayrıca onay gelmeden ruhsat verilmesinden dolayı da 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve yürürlükte diğer ilgili imar mevzuatları hem Bornova Belediyesi yetkilileri hem de Rahmi Taştan hakkında adli ve idari yaptırım sürecinin başlatılmasını öngörüyor.

BELEDİYE DOĞRUDAN CEVAP VERMEDİ

Bağımsız Meclis Üyesi Hamza Yavuz'un Bornova Belediyesine bilgi almak için yazdığı dilekçeye ise yasal süreleri dolmuş olmasına rağmen cevap verilmedi. Belediye şimdiye kadar kendi meclis üyesi Yavuz'a cevap vermekten kaçınsa da kaymakamlığın yazısına cevap vermek zorunda kaldı. Yavuz'un istediği belgeler ise sunulmadı. Yavuz, önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulunacak.

TAŞTAN'IN OĞLU BORNOVA'DA MECLİS ÜYESİ

Öte yandan AKP'nin kurucuları arasında yer alan Rahmi Taştan'ın oğlu Fatih Taştan ise yine AKP içerisinde aktif politika yürütüyor. Taştan, hem İzmir Büyükşehir Belediyesinde hem de Bornova Belediyesinde meclis üyesi olarak görev yapıyor.  

'YA BAKANLIK ONAYLAMAMIŞ OLSA İDİ'

Usulsüz bir şekilde verilen ruhsatı Evrensel'e değerlendiren Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi 2. Başkanı Uğur Bayrak, "Ruhsatın hangi ibareye göre düzenlendiği belli değil. Cevapta meri imar planları olduğu belirtiliyor ancak yürürlükte bir meri imar planı da bulunmuyor. Geçiş dönemi yapılaşma koşulları belli olmadan ruhsat düzenleniyor. Yasaya uygun bir durum yok. Ya bakanlık bu 1 Nolu kurulun kararını onaylamasaydı ya değişiklik yapsaydı. O zaman ne olacaktı? Yetkililerin bu parsel için bir an önce soruşturma açması gerekiyor. Ruhsatın iptal edilip yeniden düzenlenmesi gerekiyor ama bu işlemi yapanların cezasız kalmaması gerekiyor" dedi.

BAYRAK, TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

İnşaatla ilgili yürütmenin iptali davası açtıklarını ve suç duyurusunda bulunduklarını da hatırlatan Bayrak, oda olarak sürecin takipçisi olacaklarını da belirtti. Bayrak, bu alandaki yapılaşmanın bölgedeki bütün sit alanlarını tehdit ettiğinin altını çizdi.


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.