Buca’da hesaplar sil baştan!

BÜNYAMİN DOBRUCALI / ‘Siyasetin dilini‘ değiştirmemiz lazım. ‘Siyaset kültürümüzü’ değiştirmemiz lazım. İYİ Parti Buca İlçe Başkanı Fikret Aktaş’la sohbetimiz iki temel ama aslında tek bir bir hedefe odaklanmış bu iki söylemle başlıyor. Benzerlerinden farklı...

22 Ocak 2018 Pazartesi 19:10
Buca’da hesaplar sil baştan!

BÜNYAMİN DOBRUCALI /
‘Siyasetin dilini‘ değiştirmemiz lazım. ‘Siyaset kültürümüzü’ değiştirmemiz lazım. İYİ Parti Buca İlçe Başkanı Fikret Aktaş’la sohbetimiz iki temel ama aslında tek bir bir hedefe odaklanmış bu iki söylemle başlıyor. Benzerlerinden farklı bir siyaset adamı var karşımda. Bu farkı göstermek için özel bir çaba sarf etmeyen ancak sohbet ilerledikçe bunu hissettiren bir siyasetçi Fikret Aktaş. Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu bir siyasetçi olarak, alıştığımız ‘slogan siyasetçilerinden’ farklı bir söylemi var. ‘Ben’ kelimesini, ‘Biz’ kelimesyle değiştiren, iddiasını sandık sonuçlarına değil, siyasetin eylem ve söylemini değiştirmeye odaklanmış bir siyasetçi. ANAP’ta Buca ve Büyükşehir Meclis üyeliği görevlerinde bulunan, AK Parti’de bir dönem Buca Belediye Başkan aday adayı olarak yarışa katılan Fikret Aktaş bugün İYİ Parti Buca İlçe Başkanı olarak yoğun bir faaliyet içinde. 55 kişilik kurucu ilçe yönetimiyle yola çıkan Fikret Aktaş Buca kongresinin tarihinin bu hafta içinde netleşeceğini belirtiyor. 500 bin nüfusu geçen ilçelerde 42+1 olarak görev yapacak olan İYİ Parti’de beklenti 2017 rakamlarıyla Buca’nın 500 bin barajını geçtiği yönünde. Buca’da ezberleri bozmayı hedefleyen Fikrst Aktaş’ın İYİ Parti’yle yollarının kesişmesinden yeni döneme dair hedeflerini konuştuğumuz sohbet bir anlamda yerelde iktidar CHP ve genelde iktidar AK Parti örgütlerine mesajları da içinde taşıyor.
‘Dikkat edin, yeni dönemde İYİ Parti Buca’daki siyasi hesapları değiştirebilir’ uyarısını bir kenara yazıp not etmekte fayda var…
İşte Fikret Aktaş’ın mesajları…..

YILDIRIM ULUPINAR TEKLİF ETTİ
Temel felsefe insanları ötekeleştirmemek. Başkasının eksikliği üzerinden kendini tanımladığında birilerini ötekeleştiriyor, daha yola çıkarken sadece kendisine oy veren insanların ülkesini yönetecekmiş gibi davranıyor. Oysa bir parti sadece kendisine oy verenlere hizmet etmez. Böyle bir partiye ihtiyaç olduğu düşüncesiyle siyaseti takip ediyordum. Yıldırım Ulupınar’a hayırlı olsun ziyaretine gittim orada uzun süre konuştuk. Yıldırım Bey bana ilde görev yapar mısın dedi? Ben de ona siyasi bir pozisyon almak içi,n gelmedim, bu sürece katkı koymak için düşüncelerimi paylaşmak istedim. Beni daha sonra aradı, Buca İlçe Başkanlığı görevini teklif etti.

GÜVENDİĞİM İNSANLARA DANIŞTIM
Güvendiğim, kamuda önemli görevlerde bulunmuş, kanaat önderi konumunda olan dostlarıma danışarak yola koyulduk. Kongre takvimi sıkışık olduğu için hızlı hareket etmek zorunda kaldık. Şükür, çok güzel bir yönetim kurulu oluşturduk. Partiye hemen hemen bütün siyasi görüşlerden insanlar geliyor. Dışardan bakıldığında şöyle düşünen olabilir. Burası tüm siyasi görüşlerden kaçan insanların geldiği bir yer! Hiç bununla alakası yok. İnsanlar mevcut siyaset kültürünün Türkiye’yi bir yara taşıyamayacağını ister teorik düzeyde anlatsın isterse sezgisel olarak anlasın bize geliyor. Biz Türkiye’nin siyasi kültürünü, siyaset kültürünü değiştirmediğimiz sürece hangi parti olursa olsun hiç sonuç değişmez. Bu mevcut siyaset kültürüyle asla ve asla hangi parti kültürü kurulursa kurulsun mevcut partiler hiç bir yere varamazlar. Bu parti (İYİ Parti) Türkiye’de siyasetin kültürünü, yapılış biçimini değiştiremezse bu da muaffak olmaz. Bu partinin yapacağı şey siyasetin kültürünü değiştirmek.


BAYRAKLA VE ATATÜRK’LE DERDİ OLMADIKTAN SONRA
CHP’den, AKP’den, MHP’den gelen arkadaşlarımız var. Söze başladıklarında aslında ne kadar çok ortak noktamız olduğunu, ayrılıkların suni olduğunu görüyorum. Türk bayrağını şerefi, onuru, namusu gören, bunun için gözünü kırpmadan ölümü göze alan, Atatürk’e iğnenin ucu kadar şaşı bakmadan, cumhuriyetin büyük lideri, kurucusu ve Türk milletinin tarihin en büyük milletlerinden biri olduğunun en güzel kanıtı, çünkü bir millet böyle evlat çıkardığına göre demek ki büyük bir millettir. Bu ikisiyle problemi olmayanla asla problemimiz olmaz. Değerler siyaseti yapmıyoruz. Boy, soy, mezhep, meşrebi siyasetin dışına taşıyıp, yeni siyaset kültüründe bunları dışarda bırakmamız lazım.

DEMOKRASİ VE HUKUK ÖZGÜRLÜKTÜR
Ben burda bir kamu görevi görmeye talibim İleride genelde ya da yerelde halkımız izin verirse bu kamu görevine dönüşecek. Halkımız izin verse de emrindeyiz, vermese de emrindeyiz. Ama veirirse ben burda oy vermeyen insanların da hayatını yöneteceğim.
Demokrasiyi, hukuku yönetime ait kavramlarmış gibi düşünüyoruz. Oysaki demokrasi ve hukuk bizim özgürlüğümüzdür. Onurumuzdur. Ekmeğimizdir. Çağdaş toplum olmanın başka bir şartı yoktur.

DERİN ARAP KÜLTÜRÜ
Kadınlar bizim partimizin öznesidir. Cumhuriyetin öznesi de kadın. Bizim partimizin liderinin kadın olmasından kaynaklanan bir durum değil. Bu olayı fazla basite indirgemek olur. İşin esası şu. Derin Arap kültüründen gelen, kadına ayrı hayat, erkeğe ayrı hayat, ayrı departmanlarda hayat inşaasının bizi bir yere vardırmayacağını cumhurşyet görmüş, onun için de kadın ve erkeği bir sürü Avrupa ülkesinden evvel kadına haklarını vererek çağdaş bir toplum kadın ve erkeğin birlikte oluşturduğu toplumsal hayat, toplumsal düzenle olabilir demiştir. Derin kültürden gelen şey direncini düşünüyor. Buna teorik olarak karşılık verilemez. Buna ancak pratik olarak, kadını önceleyerek karşılık verebiliriz. Bizim partimizde kadın komisyonu yok. Soruyorlar niye yok? Diyorum ki, ‘erkek komisyonunu sormuyorsun da neden kadın komisyonunu soruyorsun?’. Özel olarak kadın komisyonu neden? Çünkü o derin kültür kadını oraya koymuş. Bütün samimiyetimle söylüyorum, kadınlarımıza sorumluluk verildiğinde bizlerden bir kaç adım önde olduklarını sayısız defa gördüm.

TEFECİDEN BORÇ ALIP TORUNLARIMIZA YAZIYORUZ
Ecnebi tefeciden borç alıp, torunlarımıza borç yazıyoruz. Borcu birbirimizden alsak amenna. Bu insanların payına derin bir ah çekip, utanma duygusuyla kafalarını önlerine eğmek düşer. Ama, herkes konuşuyor. Böyle bir ülkede kim, ne konuşuyor? Kim kendini nereye koyuyor?

HEDEF 15-20 BİN ÜYE
Şu ana kadar 394 üyem var. Kongreyi yaptıktan sonra önümüzdeki iki ay içinde 15-20 bin üyeye çıkarım diye düşünüyorum.


BİZİ HESABA KATMAYAN YANILIR
Fikret Aktaş olarak özelde hiç bir hedefim yok. İYİ Parti Buca olarak yerelde bizi hesaba katmayan hata yapar. Yerelde siyaset bizim üzerimizden okunacak, biz bunun zeminini oluşturacağız. Hiç bir siyasi partinin kurumsal kimliğini eleştirmiyoruz. Onların yaptıkları siyasetin sonuçları üzerinden bir eleştirimiz elbette olacaktır ama kurumsal kimliklerine saygımız devam eder. Buca’da önümüzdeki dönem İYİ Parti’nin çok güçlü bir sesi olacak. Bu kesin. Bu söz daha bugünden söyleniyor. Bizim için önemli olan Buca’da siyasetin kültürünü, yapılış biçimini, bugüne kadar ezberler üzerinden söylemlerle bir yere varamayacağımızı, yeni şeyler söyleyip, amam saöylediklerimizin de toplumsal bir karşılığı olacak, hangi alanla ilgili söylüyorsak o alanla ilgili bir gerçeklik noktası olacak. Asla hayalin siyasetini yapmayacağız. Sözün siyasetini yapmayacağız. Sözün büyüsüne de katılmayacağız. Bizim sözümüz şair sözü değil. Bizim sözümüz şair değil siyasetçi sözü. Siyasetçinin sözü de hayal değil gerçekliği ifade etmeli. O gerçekliğe de önce sorunu tespit edip sonra da o sorunu çözücü bir dil olmalı.

SÖZÜMÜZ BİTTİYSE BİZ BİTTİK DEMEKTİR
Buca’da siyaset yapacak insanlara saygısızlık değil bu söylediklerim. Ama siyasetin dilini değiştimek istiyoruz. Bu koyduğumuz hedef kendimize. Kimseyle yarışmıyoruz. Kendimizle sürekli yarışacağız. Çünkü bu yapılan işi ciddiye alıyoruz. Kendi hayatını değil kamunun haytını yönetmeyi hedefliyorsan artık sen kendinle ilgili bir enerji harcıyorsan bin enerji harcayacaksın demktir. Yok mu enerjin, çıkacaksın o zaman. Siyaset ciddi bir iş. Eski alışkanlıklara yaslanarak şahıs siyaseti yapmak olmayacak. Bu çıtayı önce kendimize koyuyoruz. Eğer sözümüz bittiyse o zaman biz bittik demektir. Bu kadar çok sorunu olan toplumda söyleyecek sözü olmayan insanlar sadece önemli insan hastalığına tutulmuştur. Onları siyasette motive eden şey ‘önemli adam olma’ hastalığıdır. Böyle yapan hiç kimseyi de ben bugüne kadar önemli ve değerli görmedim.

EGEKULİS

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.