Her 3 kişiden 1’i Mağdur

Her üç kişiden birinin cinsel istismara maruz kaldığına dikkat çeken İzmirli kadınların temsilcileri İzmirli kadın temsilcileri farkındalık oluşturmak için sokağa çıktı. İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nevin Öğütcen, “ Hiçbir cinsel suça hükmün açıklanmasının geri bırakılması, ertelenmesi ve takdiri indirimi uygulanamamalıdır”dedi.

03 Mart 2021 Çarşamba 14:09
Her 3 kişiden 1’i Mağdur

3 KİŞİDEN 1’İ MAĞDUR

Her üç kişiden birinin cinsel istismara maruz kaldığına dikkat çeken İzmirli kadınların temsilcileri İzmirli kadın temsilcileri farkındalık oluşturmak için sokağa çıktı. İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nevin Öğütcen, “ Hiçbir cinsel suça hükmün açıklanmasının geri bırakılması, ertelenmesi ve takdiri indirimi uygulanamamalıdır”dedi.

İzmir Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık ile birlikte önemli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı etkinlikte “Cinsel zorbalık istismar suçudur, İstismarcıyı koruma aklama yargıla, Cinsel istismara sesiz kalma, Cinsel dokunulmazlık devlet güvencesidir” yazılı pankartlar açıldı. Yapılan basın açıklaması işitme engelliler için işaret diline çevrildi.

BU SALDIRILAR YAYGIN

Dünya Cinsel İstismar ile Savaşma Günü kapsamında İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi temsilcileri sokağa çıktı. Konseyin Kadın Meclisi Başkanı Nevin Öğütcen, Konak’ta bir basın açıklaması gerçekeştirdi. Cinsel istismarın, çoğu zaman kadına yönelik diğer şiddet biçimleriyle birlikte, kadını baskı altında tutmaya yönelik, evrensel bir olgu olduğuna dikkat çeken Başkan Öğütçen, “Cinsel istismarın mağdurları tüm dünyada ve Türkiye’de çoğunlukla kadınlar, engelliler , lgbt ve çocuklardır. Yaşına, medeni durumuna, fiziksel görünüşlerine, engelli olup olmamalarına, eğitim durumlarına, cinsel yönelimlerine , yaptıkları işlere bakmaksızın tüm kadınlar ve kız çocukları bu saldırılara yaygın biçimde maruz kalmaktadırlar”dedi.

CİNSEL SÖMÜRÜ TİCARETİ

Gelişmiş ve gelişmekte olan çok sayıda ülkenin cinsel istismarla mücadele ettiğine vurgu yapan Başkan Öğütçen, “Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) her yıl yaklaşık bir milyon kişinin cinsel sömürü amaçlı ticaretinin yapıldığını tahmin ediyor. 2001'de yayınlanan bir rapor, Amerika Birleşik Devletleri'nde 300.000 çocuğun, ticari olarak kabul edilebilecek cinsel sömürü riskiyle karşı karşıya olduğunu yazmaktadır. Göçler,gelir dağılımı adaletsizlikleri v.b nedenlerle bugün bu sayı çok daha fazladır. Her üç kişiden biri yaşamı boyunca en az bir defa cinsel istismara uğramıştır”şeklinde konuştu.

ERGENLİKTE CİNSEL ZORBALIK

Son dönemde istismarların katlanarak attığına dikkat çeken Kadın Meclisi Başkanı Nevin Öğütçen, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 verilerine göre Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı, son 10 yılda yaklaşık 3 kat artmış, son 10 yılda 250 bin çocuk istismara uğramıştır. Cinsel istismara uğrayan kişilerin, utanç, korku ve suçluluk duygusu nedeniyle istismarı saklamakta ve istismara maruz kalmaya devam etmektedir. Özellikle ergenlik döneminde karşılaşılan cinsel zorbalık ve sanal zorbalık da önemli bir istismar alanıdır”dedi.

GÖREVLİLER DE SUÇ İŞLEMEKTEDİR

Kanunların ivedilikle uygulanması gerektiğine vurgu yapan Başkan Öğütçen, “5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 6. Bölümünde “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar” düzenlenmiştir. Buna göre; 102. Maddede “Cinsel saldırı”, 103. Maddede “Çocukların Cinsel İstismarı”, 104. Maddede “Reşit Olmayanla Cinsel İlişki”, 104. Maddede ise “Cinsel Taciz” suçları yer almaktadır. Mağdurun şikâyetine rağmen gereğini yapmayan,faili bulmak yerine mağduru ikna etmeye çalışan, mağdurun mağduriyetini artıran görevliler de suç işlemektedir”şeklinde konuştu.

ERTELEME VE İNDİRİM UYGULANMASIN

Erteleme ve takdir indirimlerinin yapılmaması gereğine işaret eden Kadın Meclisi Başkanı Nevin Öğütçen, “İster bir yetişkine isterse çocuğa karşı işlenmiş olsun, hiçbir cinsel suça hükmün açıklanmasının geri bırakılması, ertelenmesi ve takdiri indirimi uygulanamamalıdır. Tanık da yoksa fotoğraf, video kaydı ve ses kaydı gibi başka tür deliller aranır. Onlar da yoksa sadece mağdurun beyanı, adli tıp raporu ve alınacak uzman raporu delil olarak kullanılmalıdır. Değerli basınımız sizlere de bu konuda önemli görevler düşmektedir. Sizleri de cinsel istismarla mücadelemize katkıya davet ediyoruz”dedi.

--

Son Güncelleme: 03.03.2021 14:16
Anahtar Kelimeler:
İzmir Kent Konseyi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.