İzmir'de Taraftarlardan 'Passolig çöpe, endüstriyel futbola hayır' bildirisi

İzmir’de kurulan Taraftar Hakları Derneği (THD) milletvekili genel seçimlerine kısa bir süre kala, bir bildiri yayınlayarak, adaylardan 9 maddeden oluşan bir taahhütname imzalamalarını talep edecek. Dernek bildirisinde, “6222’yi kaldırın, Passolig’i çöpe atın, endüstriyel futbola hayır” dedi.

17 Nisan 2015 Cuma 12:34
İzmir'de Taraftarlardan 'Passolig çöpe, endüstriyel futbola hayır' bildirisi
Seçimlere doğru toplumun farklı kesimlerinden milletvekili adaylarına çeşitli talepler ulaşmaya devam ediyor.

İzmir’de kurulan ve ülkede alanında tek dernek olan Taraftar Hakları Derneği’nden de milletvekili adaylarına önemli bir çağrı geldi. Tribünlerin önümüzdeki dönem parlamentoda görev alacak milletvekillerinden taleplerinden oluşan bir bildiri yayınlayan dernek, adaylara 9 maddelik taahhütnameyi imzalama çağrısı yaptı.

Dernek, taahhütnameyi 15 Mayıs Cuma gününe kadar imzalayarak kendilerini ulaştıran adayların isimlerini de web sitesi ve sosyal ağlardan duyuracaklarını bildirdi.

O BİLDİRİDEN SATIR BAŞLARI

- Futbolun bu kadar popüler olmasının ve büyük kitlelerce takip edilmesinin arkasında onun herkes tarafından anlaşılabilen özellikleri kadar tribünlerdeki görsel ve sözel şovların adeta bir sanat eserini andıran etkisi vardır.

- Son yıllarda, ülkemizdeki taraftarlar olarak artan oranda ‘baskı, yasak ve ceza’ üçlüsü ile kuşatılmış durumdayız.

- Futbolun karar vericilerinin son icadı 6222 sayılı yasa, gerek İl-İlçe Spor Güvenlik Kurulları’na gerekse de spor müsabakalarında görevli kolluk güçlerine ‘keyfi yasaklar imkanı’ sunmaktadır. Sözü geçen iki kesim de, taraftarların takımlarını destekleme haklarını kullanılmasında gerekli tedbirleri almakla yükümlü iken, adeta ‘niyet okuyarak’ görevlerini kötüye kullanmaktadırlar.

- Hatırlatmak isteriz ki son çıkartılan 6222 sayılı yasa dâhil olmak üzere, bu kapsamdaki her yasa ve düzenleme öncekinden daha ağır cezai yaptırımlar içermesine rağmen sporda şiddet azalmamakta, aksine gün geçtikçe dozu artarak yaygınlaşmaktadır.

- Bir zamanlar maçlarda rakip takım taraftarları yan yana otururken, -ki hâlâ birçok ülkede bu uygulama devam etmektedir- önce tribünleri böldüler. Olmadı, deplasman taraftarına kontenjan uygulaması getirdiler. O da olmadı, deplasman yasağı koydular… Peki bunların sonuçları ne oldu?

- Bunlara ilaveten, yeni yapılan statlara futbolun karar vericileri tarafından ‘ARENA’ uzantılı isimler verilirken, yazılı ve görsel medya tiraj/reyting uğruna, kulüp yöneticileri de daha fazla kâr için fanatizmi körüklerken ve tüm bunlar rekabetin düşmanlığa dönüşmesine hizmet ederken tribünlerdeki şiddeti ‘lanetleyerek’, taraftarları ‘ötekileştirerek’ meselenin halledilemeyeceği artık görülmelidir.

- Sporun, oyun olmaktan çıkıp bir işe dönüştüğü günümüzde her şey ‘kazanmak’ üzerine inşa edilmiş durumdadır. Devasa paraların döndüğü bir sektöre dönüşen, bahis şirketlerinin ve menajerlerin cirit attığı spor hadiselerinde ‘kazanmak’ için her yol mubah sayılmakta ve kartlar tek bir amaç için karılmakta ve dağıtılmaktadır. Bu nedenledir ki, insan sağlığı ve yaşamı bile rahatlıkla ikinci plana atılabilmektedir. Performans arttırıcı ilaçlar, sakat sakat oynamaya zorlanmalar adeta sporun yeni kuralları olmuştur. Bütün bu zorlamaların yanı sıra ‘herkesin bildiği bir sır’ olan teşvik primleri adı altında yapılan şike anlaşmaları ise işleri iyice çığırından çıkarmaktadır.

- Bütün bu saydığımız ülke gerçeklikleri ortadayken ülkemiz insanlarının hâlâ futbol terörü kavramıyla manipüle edilmek istenmesinin ve çözüm olarak Passolig’in devreye sokulmasının sebebini de çok iyi bilmekteyiz.

- 14 Nisan 2014 tarihinden itibaren, 6222 sayılı yasanın e-bilet ile ilgili hükümleri gerekçe gösterilerek Türkiye Futbol Federasyonu'na bağlı Süperlig ve 1. Lig müsabakalarında Aktifbank'ın ticari bir ürünü olan Passolig kartı taraftarların stadyumlarda maç izlemesi için zorunlu kılınmıştır. Mevduat bankacılığı izni ve şubesi olmadan, BDDK’nın özel izniyle taraftarların futbol oyununa ve takımlarına olan bağlılıkları kullanılarak 1 milyonun üzerinde banka/kredi kartı satışı yapılmıştır.

- Stadyumlarda siddeti önleyeceği yalanıyla pazarlanan, pazarlanmaktan öte maç izlemek için taraftarlara zorunlu kılınan bu tekelci uygulamanın şiddeti önleme noktasında en ufak bir geçerliliği olmadığı gibi, TBMM'den yöneltilen bir soru önergesine, Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamaya göre; stadyumlarda maç izleyen taraftar sayısının yüzde 50 oranında düşürdüğü kayıtlara geçmiştir.

- Böylece spor aktivitelerinin bir hafta sonu eğlencesi olması fikri zedelenmiş, bir şölen alanı olan tribünlerde taraftarların kolektif belleği yok edilmeye çalışılmış, tribünler şiddet bahanesiyle taraftarlardan arındırılarak, taraftarların örgütlü bütünlükleri/birliktelikleri yok edilmeye çalışılmıştır. Bu bahsi geçen değerlerin yerlerine, belirli gelir düzeyine sahip müşteri nitelikli seyircilerin getirilme operasyonu başlatılmıştır. Yaşamın birçok alanında olduğu gibi tribünlerin kapısı da güvenlik ve modernlik adı altında halktan koparılmak istenmiştir.

- Bu dayatmacı ve tekelci uygulamaya göre Passolig kartı alan 1milyon kişi, taraftar olarak değil Aktifbank'ın bir müşterisi olarak tanımlanmıştır. Aktifbank, Türkiye Futbol Federasyonu ile 10 yıl süreli münhasırlık (tekel olma) şartıyla sözleşme imzalamış, bu alanda rekabet koşulları devre dışı bırakılmış ve ülke futbolunun geleceği yine taraftarların duyguları rehin alınarak ipotek altına alınmıştır.

- Sporda şiddetin çözümü bir banka kartını pazarlamak, o kartı almaya mecbur bırakılan taraftarlara cezalar yağdırmak, tribünlere yönelik yasak ve engellerle baskı kurmak değildir. Denenmiş ve hiçbir olumlu sonuç alınamamış, hatta durumun daha fazla kötüye gitmesine sebep olmuş bu tür uygulama ve yöntemlerden derhal vazgeçilmelidir.

- Sporda şiddetin toplumsal olay ve olgularla bağlantısı kurulmadan, çok yönlü toplumsal bağlantıları olan çözümler geliştirilmeden atılacak her adım, alınacak her karar ve hayata geçirilecek her uygulama önceki durumdan daha olumsuz sonuçlar ortaya çıkartacaktır.

- Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi için, siyasal iktidarın ve futbolun karar vericilerinin köklü bir zihniyet değişikliğine gitmesi gerekmektedir. Baskıcı ve güvenlikçi anlayış terk edilmelidir.

- Çözüm; daha fazla baskı ve yasaklama değil, daha fazla özgürlük ve demokrasidir.

- Taraftar Hakları Derneği olarak, taraftarların maruz kaldığı ve kalacağı her türlü hak ihlali ve kısıtlamaya karşı omuz omuza mücadele içerisinde olduğumuzu bir kere daha belirtir, taleplerimizi sunarız. 

SOL-Ahmet Çınar

Son Güncelleme: 17.04.2015 12:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.