TMMOB: İzmir Gazi Bulvarı'ndaki cumhuriyetin simgesi çınar ağaçları korunmalı

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Gazi Bulvarı’nda devam eden tramvay çalışması sırasında ağaçların köklerinin zarar görmesine ilişkin 9 Haziran 2017 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

12 Haziran 2017 Pazartesi 21:26
TMMOB: İzmir Gazi Bulvarı'ndaki cumhuriyetin simgesi çınar ağaçları korunmalı

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, Gazi Bulvarı’nda devam eden tramvay çalışması sırasında ağaçların köklerinin zarar görmesi üzerine bir basın açıklaması yapıldı.

"GAZİ BULVARINDAKİ CUMHURİYETİN SİMGESİ ÇINAR AĞAÇLARI KORUNMALI"

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Melih Yalçın şunları söyledi: 

Genç Cumhuriyetin modern kent yaratma çabaları içinde 1940'lı yıllara kadar, İzmir'e çağdaş bir görünüm vermek için yapılan temel uygulamalar; düzenli yollar ve bulvarlar açmak, meydanlar ve geniş yeşil alanlar oluşturmak, kentin aydınlatılmasını sağlamak ve düzenli bir ulaşım sistemini geliştirmek çalışmaları olmuştur. Bu ağı kentsel yeşil alanlar ile desteklemek modern kent imgesi oluşturmanın yanında kolektif yaşamı da güçlendirmiştir. İzmir Gazi Bulvarı yeni kent modeli düşünceleri ve tasarılarının hayat geçirildiği, meydan ve kıyı ile bağlantı kuran önemli bir arterdir. Bunun yanında, 1920’lerde yapılan ilk imar planında İzmir Kültürpark’ı çevreleyen bulvarlar ile kıyı arasında sağladığı iletişim bağlamında bakıldığında büyük önem taşımaktadır.

Bu sebepler ile çınar ağaçlarının tescillenmesi için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yapılan başvuru değerlendirmeye alınmış ve tescil çalışması başlatılmışken bu sürecin tamamlanması beklenmeden tramvay inşaatı bu bölgede başlatılmıştır. Bu inşaat çalışması çınar ağaçlarına geri dönülmez zararlar verme riskini taşımaktadır. Dün başlatılan çalışmada, alanda mevcut bir çınar ağacının köklerine verilen zarardan bu kaygımızla ilgili neyi kastettiğimiz anlaşılmaktadır.  

Gazi Bulvarı tramvay hattı ile ilgili projeyi öğrendiğimizde, ilgili odalarımız büyükşehir belediyesine yazılı olarak alanda bulunan Çınar ağaçlarının kök yapılarının tespit edilmesi için bir kök taraması çalışması yaptırılması ve sonrasında çıkacak rapora göre bu alandan tramvay geçirilip geçirilmeyeceğine yönelik karar verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ancak bu talebe gelen yanıtta, Ege Üniversitesine bu talebin iletildiği ve üniversitenin imkânları dâhilinde bir çalışma yapılamayacağının öğrenildiği cevap olarak verilmiştir. Oysa bu çalışmanın bilimsel olarak yapılması mümkün ve gereklidir. Bahsedilen alandaki dolgu çalışmaları ilgili odalarımızın kurullarında değerlendirilmiş ve dolgu ile tramvayın oluşturacağı ray ve vagon yükleri de göz önüne alındığında yüzeysel olduğunu tahmin ettiğimiz kök yapısı nedeniyle ağaçların kısa ve orta vadede zarar göreceği görüşüne varılmıştır. 

Taşıt yolu yerine kentin yeşil alanlarının içerisinden geçirilen ya da yeşil alan akslarını bozan tramvayın, Gazi Bulvarı üzerinde yer alan 81 yıllık ağaçlara zarar vermesi kurulumuzca kabul edilemez bulunmaktadır. Bu nedenle ağaçların zarar görmesine, kısa ve orta vadede kurumasına yol açacak imalatlar derhal durdurulmalıdır.

2013 yılının sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme getirilerek, başından beri demokratik, katılımcı ve bilimsel yaklaşımdan uzak, inşaat aşamasında yapılan güzergâh değişiklikleri ile ilerletilen tramvay projesi 'yeşil proje anlayışından' çıkmakta, kentin doğasına, tarihine ve yeşil altyapısına zarar veren bir hale bürünmektedir."  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.