VELİ KARAKURT YAZDI: BIRAKIN CHP NİN YAKASINI

CHP Her ne kadar sosyal demokrat bir parti olsa da, Deniz Baykal tarafından yönetildiği yıllarda sosyal Demokrasinin evrensel ilkeleri bir kenara konulmuş, ağırlıkla sosyal demokratlardan oluşan Avrupa birliği neredeyse AKP yi CHP den daha demokrat bularak AKP ye destek vermeye başlamıştır. Parti içinde parti içi demokrasi tamamen askıya alınmış, milletvekili listeleri tek adam tarafından belirlenir hale gelmiştir. Yapılan İlçe ve İl kongrelerinde özgürce yarışma ortamı ortadan kaldırılmış, Genel başkanını onay vermediği kişi İl ve İlçe Başkanlıklarına aday bile olamamıştır. Çıkıp cesaretle aday olsa bile baskı ile çok yüksek olan imza sayısına ulaşamamıştır.

07 Mayıs 2017 Pazar 10:43
VELİ KARAKURT YAZDI: BIRAKIN CHP NİN YAKASINI

Disiplin Kurulları en çok çalışan kurul haline gelmiş, partinin omurgası olan insanlar güncel deyimle kapının önüne konmuştur. Bunlardan birisi de Kılıçdaroğlu döneminde partiye geri dönen Mersin Milletvekili Fikri Sağlar dır.
CHP de 2010 Yılı hem Evrensel anlamda, hem de parti içi demokrasinin yeniden tahsis edilmesinin yolunu açan değişimdir.
Kemal Kılıçdaroğlu nun Genel Başkanlığa seçilmesinden hemen sonra yapılan 2011 seçimlerinden sonra ön seçim tüzükte zorunlu hale getirilmiş, İl ve İlçe örgütlerinde zaman zaman eski alışkanlıkları sürdürenler olsa da , örgütler mahallelerde yürüyen seçimlerle başlayan bir süreci izlemektedir.
CHP nin 2011 Yılına kadar %20 yi aşmayan seçim sonuçları ilk kez %25 e ulaşmış, Sağ seçmenin tamamına yakını AKP de toplandığı için iktidar şansı yakalanamamıştır. Sağ seçmenin biraz daha dağınık olduğu 1990 lı yılların ortalarında CHP %10,5 oyla bile iktidar ortağı olma olanağı bulmuştur. Hatta aldığı %25 ile 7 Haziran 2015 Seçimleri sonuçlarına göre fiilen olmasa bile Matematiksel olarak İktidarın Büyük ortağı olma olanağını yakalamıştır.
Hem Kemal Kılıçdaroğlu nun, hem de parti yönetiminin referandum da izlediği politika nın etkisi Türkiye de en geniş kesimlerin Hayır Cephesinde birleşmesine katkı koymuştur. Süreç iyi yönetilmiş, Hayır lar kazandığı halde Devlet egemenliği üzerinden yürütülen manipülasyonlarla Hayır engellenmiştir.
Referandum süreci başarı ile yürütülmüşken, krizden beslenerek CHP de egemen olmak isteyenler, yarattıkları suni krizle partiyi kargaşaya yönlendirip, CHP de ki gelişimi durdurmak istemektedirler.
Türkiye ye tek kişi egemenliğine dayalı, anti demokratik oligarşik bir rejim bağıra bağıra gelirken, Referandumda konsensüs sağlamış ve ileriye umut veren bir siyasal hareket bölünmek, parçalanmak yok edilmek istenmektedir. Bu proje AKP nin Referandum boyunca dile getirdiği bir projedir. Her seçimin sonunda saray a koşarak CHP de kriz yaratanlar yeniden rollerini oynamaya başlamış CHP yi krize sokmayı kısmen başarmışlardır.
Yağma yok;
 Türkiye de Solcu olduğu için, demokrat olduğu için, CHP üyesi olduğu için işlerinden atılan, işe alınmayan, mesleğinde yükselemeyen, serbest ticaret bile yapamayan milyonlarca AKP mağdurunun umutlarını, beklentilerini size çaldırmayacağız.
Bu ülkenin Devrimcileri, Demokratları, Yurtseverleri, Sosyalistleri , ölümü ve işkenceyi gördüler. Yaşadığı toprakları terk edip, acıyı ve sürgünü yaşadılar. Yaşamlarını sürdürmek için umutlarını, özlemlerin ekmeğine katık ederek geldiler bu günlere.
Çocuklarını, torunlarını, geleceğini yaşanası bir ülkede sürdürmek için bağladılar umutlarını halkın iktidarına. Belki de CHP iktidar olsun diye kavgalarını erteleyip, inanançlarını ve umutlarını verdiler CHP ye.
Umutlarını taşıdıkları ve önemli ölçüde Ülkenin yarısından fazlasını aynı cephede buluşturdukları Referandum birlikteliğini hiç kimsenin koltuk hırsına feda ettirmeyeceğiz.
Koltuk kavgası veren, partiyi bölünme ile yüz yüze getirenler, Bu ülkede özgürlüğün, demokrasinin, barışın beklentisinin ve özleminin ne olduğunu biliyor musunuz siz? Sadece düşüncelerini ifade ettikleri için işinden atılan, iş verilmeyen, zindanlara atılan, çocukları açlığa mahkum edilen kaç kişi var biliyormu sunuz bu Ülkede?
Sizin Gaz fişeği ile katledilen, plastik mermilerle gözleri kör edilen, eli, ayağı kopmuş çocuklarınız ve yakınlarınız var mı?
Sizin kapınızı şafak vakti polis çalıp, günlerce soğuk hücrelerde tuttu mı?
Feda edilen bizim geleceğimiz değil önemi yoktur demiyorsanız eğer, bırakın insanların umutlarını çalmayı. Tepeden inme olağanüstü genel kurullar yerine açın parti içi demokrasisinin yolunu, mahallelerden başlayan demokratik seçimlerle halkın yenilemesine izin verin.
 Halk kimi seçerse koyun başınızın üstüne, sizin ikbal ve itiraslarınızı değil halk kendi iktidarını taşısın geleceğe.
 
 

Son Güncelleme: 08.05.2017 08:29
Anahtar Kelimeler:
BIRAKIN CHP NİN YAKASINI
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sadik 2017-05-12 21:51:15

CHP UST YONETIMI VE DELEGE SISTEMI TABAN ILE ILISKIYI KOPARIYOR.