Yangın ilerlemeyi sürdürüyor: Çıkış noktasında cam içki şişesi!

Belli bölgelerde kısmen kontrol altına alınan yangın, Tahtalı Baraj Gölü havzası çevresi ile Gümüldür Mahallesi'nin bulunduğu ilçenin Güney, Batı ve Kuzeybatı istikametinde ilerlemeyi sürdürüyor.

02 Temmuz 2017 Pazar 16:36
Yangın ilerlemeyi sürdürüyor: Çıkış noktasında cam içki şişesi!

İzmir'in Menderes ilçesinde dün makilikte başladıktan sonra rüzgarın etkisiyle ormanlık alana yayılarak geniş bir çevrede etkili olan yangına Orman Genel Müdürlüğüne bağlı 2 bin personel ile 9 helikopter, 4 uçak, 128 arazöz ve 11 dozerle müdahale ediliyor.

Şaşal Mahallesi yakınlarında dün 12.55'de makilik arazide başlayan ve çevredeki ormana sıçradıktan sonra geniş bir alanda etkili olan yangını söndürme çalışmaları havadan ve karadan sürüyor.

Yangın söndürme çalışmalarına, Orman Genel Müdürlüğüne bağlı çevre il ve ilçelerdeki ekiplerden 2 bin personel, 9 helikopter, 4 uçak, 128 arazöz ve 11 dozerle katılıyor.

YANGIN İLERLEMEYİ SÜRDÜRÜYOR!

Belli bölgelerde kısmen kontrol altına alınan yangın, Tahtalı Baraj Gölü havzası çevresi ile Gümüldür Mahallesi'nin bulunduğu ilçenin Güney, Batı ve Kuzeybatı istikametinde ilerlemeyi sürdürüyor.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez'in de katıldığı söndürme çalışmasında tüm ekipler, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nün Menderes-Gümüldür yolu üzerinde oluşturduğu kriz merkezinden yönlendiriliyor.

Ekiplerin yangını söndürmek için yoğun çaba harcamasına karşın, ormanlık alanda yer yer büyük alevlenmeler görülüyor. 

Yangın nedeniyle gökyüzünü is bulutu kaplarken, dumandan etkilenmelerin önüne geçilmesi için Menderes-Gümüldür yolu da çift taraflı olarak trafiğe kapatıldı. Jandarma ekiplerinin önlem alarak kontrol noktası oluşturduğu yolda sadece görevli kişilerin araçlarının geçişine izin veriliyor.

YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

Bu arada Menderes İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipleri de yangının ilk çıkış noktası olarak belirlenen Deliömerli köyü yolunun üst kesimindeki makilik alanda inceleme yaptı.

ALEVLERİN BAŞLANGIÇ NOKTASINDA CAM İÇKİ ŞİŞESİ BULUNDU!

Jandarma ekipleri, sabotaj amaçlı kullanılmış olabileceği değerlendirilen benzin ve tiner kokusuna duyarlı dedektör köpeğin yardımıyla bölgede çalışma başlattı. Ekiplerin yaptığı incelemede alevlerin başlangıç noktasında cam içki şişesi bulunduğu öğrenildi.

MUHTAR ÇAĞRI YAPTI ORTALIK KARIŞTI!

Menderes ilçesinde söndürme çalışmaları hala süren yangın için Menderes Gölcükler Köyü Muhtarı Hüseyin Ercan'ın sosyal medya hesabı üzerinden '18-55 yaş arası vatandaşları yardıma çağırıyoruz' mesajı kaosa yol açtı. Paylaşımı gören vatandaşlar kazma ve küreklerle yangın bölgesine hareket ederken yetkililer vatandaşların bölgeye girmesine izin vermedi. Belediye ve Kaymakamlık görevlileri ise böyle bir ihtiyacın olmadığını açıkladı.

SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

İzmir'in Menderes ilçesinde başlayan ve hızla yayılan orman yangınına havadan ve karadan müdahale devam ediyor. Yangın söndürme uçak ve helikopterleri sürekli Tahtalı Barajı'ndan aldıkları suyu alevlerin üzerine boşaltıyor.

Peş peşe göle alçalan helikopterler 'Bambi' adı verilen su tanklarını doldurarak yeniden havalanıyor. Dumanların gökyüzünü kapladığı, alevlerin yükseldiği noktalara ilerleyen helikopterler suları yanan ağaçların üzerine boşaltıyor. Helikopterlerin ardı ardına bıraktığı sularla bu sefer gök yüzüne su buharı yükseliyor.

Karadan mücadele de çevre illerden de gelen arazözlerin katılımıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın barajdan yol kenarına kadar çektiği yaklaşık 20 cm çaplı 3 kilometre uzunluğundaki hortumdan su alan arazözler yangının devam ettiği noktalara ilerliyor.

500 HEKTARDAN FAZLA ALAN ZARAR GÖRDÜ

Yangında 500 hektarın üzerinde bir alan zarar gördü. Açıklama Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez'den geldi. Üzmez yangın ve söndürme çalışmalarına ilişkin gazetecilere şu açıklamaları yaptı:

"Ciddi bir rüzgar var bu nedenle kontrol altına alamadık. Yangın için Türkiye'nin bütün gücünü buraya aktardık. Ne kadar uçağımız, helikopterimiz varsa buraya gönderdik. 9 helikopter ve 4 uçakla yangına müdahale ediyoruz. Yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Ama rüzgarın yön değiştirmesi çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor. Böyle çetin hava hallerinde bu işin sonuçlandırılması zor. Balıkesir'den gelen helikopterimiz Tahtalı barajına düştü. Suya yakın olduğu için 5 kişi yüzekre kıyıya çıkmışlardır. Can kaybına sebep olacak bir yaralanma yok. Yangında son durum; şu anda iyiye doğru gidiyor. Yaklaşık 500 hektarın üzerinde bir alan zarar gördü. 

Bu yangınların yüzde 97'si insan kaynaklı. İnsan kaynaklı olunca insanlarımıza mesaj vermemiz gerekiyor. Yaz geldi mangal keyfimiz var, sigaranın söndürülmeden atılması, avcı ateşi, çöplük ateşleri, bağ bahçe temizliğinden çıkan atıkların yakılması... 150-200 yaşındaki ağaçlar 20-30 saniyede yok oluyor. Vatandaşlarımızdan ateşle uğraşmamalarını ve ateşsiz piknik yapmalarını rica ediyoruz."

YANGIN KONTROL ALTINA ALINAMIYOR

Tüm Türkiye’nin yangını söndürmek için seferber olduğunu söyleyen Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, yangının kontrol altına alınamadığını söyledi.

Söndürme çalışmaları 24 saattir devam eden yangın ile ilgili özel bir TV kanalında açıklamalarda bulunan Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, yangının kontrol altına alınamadığını söyledi. Üzmez, tüm Türkiye’nin seferber olmasına rağmen rüzgârdan dolayı kontrol altına alma işleminde zorlanıldığını, her şeye rağmen ekiplerin müdahale ettiğini açıkladı. Üzmez, şöyle konuştu; “ “Türkiye’nin bütün güçlerini buraya sevk ettik ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. 500 hektar üzerinde bir alan zarar gördü. Kaybımız büyük. Müdahalemiz devam ediyor. Yangından 10 dakika sonra gelinmesine rağmen büyük bir alanımızı kaybettik. 8 helikopter, 4 uçak, 128 arazöz, 11 dozer ve 2 bin kişi ekip halinde çalışıyoruz. Söndürme çalışmalarının sürdüğü alanlar var. Çalışmalar esnasında sabaha kadar çalıştık. Hava araçlarımız sabah saat 05.30’da kaldırdık. 06.09’da helikopterimizin birisi su alırken tahtalı barajına düştü. Personelimizin hepsi kurtuldu. Can kaybına sebep olacak yaralanma yok. Çalışmalar son hız ile devam ediyor.  Niyetimiz yangını gün batımından önce kontrol altına almak. Alan büyük olduğu için ters bir rüzgâr esip tekrar kıvılcımlar artabilir diye kesin kontrol altına aldık diyemiyoruz.  Edirne Keşan’dan tutun Adana’ya kadar bütün helikopterle müdahale ediyoruz. En fazla zorlandığınız durum rüzgar… Yangının söndürülememe sebebi de rüzgârın şiddetli olduğu alanlarda yangın hızla ilerliyor olması.”

SU KESİNTİSİ YAŞANAN YERLER

İzmir'in Menderes ilçesindeki orman yangını nedeniyle ilçenin bazı mahallelerine su verilemiyor.

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (İZSU) internet sitesinde, Menderes'teki yangın nedeniyle ilçenin bazı mahallerinde TEDAŞ'a bağlı elektrik kablolarının zarar görmesinden dolayı pompaların bulunduğu bölgelerde elektrik kesintisi olduğu ve bu yüzden su kesintisine gidildiği belirtildi.

Öte yandan Kiraz'ın Tekbıçaklar, Çayağazı ve Sırımlı mahallelerini besleyen dalgıç pompanın su miktarının azalmasından dolayı 27 Haziran Salı, Ödemiş'in Emirli Mahallesi'nde 30 Haziran Cuma  ve Beydağ ilçesinin Eğridere Mahallesi'nde dün başlayan su kesintilerinin devam ettiği bildirildi.

MORDOĞAN DA YANGIN

İzmir'de ikinci yangın şoku yaşanıyor. Mordoğan'daki bozuk orman arazisinde yangın çıktı. Yangına ilk etapta 4 arazöz ve 3 helikopter ile müdahale edildi.

Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yaptığı açıklamada yangının Mordoğan Karaburun yoluna yakın bölümde çıktığını, ekiplerin öncelikle yerleşim alanları çevresinde tedbir aldığını ifade etti.

10 YIL ÖNCE DE AYNI YER YANMIŞTI
Yapılan çalışma sayesinde yangının bölgedeki yazlıklar için tehdit oluşturmadığını anlatan Çakır, şöyle konuştu:

"Havadan müdahale etkili oluyor. Kısa zamanda kontrol altına alınacağını düşünüyorum. Menderes'te de orman yangını var. İçimiz yanıyor. Buradaki en büyük üzüntümüz, yaklaşık 10 yıl önce yanması nedeniyle ağaçlandırdığımız bölgenin tekrar yanması" .

YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİ DÜŞTÜ!

İzmir Gümüldür'deki orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışan ve 5 personeli bulunduğu bildirilen yangın söndürme helikopteri, "Bambi" olarak adlandırılan tankının su içindeki bir cisme takılması sonucu suya düştü.

İzmir Gümüldür'deki orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışan ve 5 personeli bulunduğu bildirilen yangın söndürme helikopteri, "bambi" olarak adlandırılan tankının su içindeki bir cisme takılması nedeniyle baraj gölüne düştü. Biri hafif yaralı olan helikopter personeli barajdaki görevliler tarafından kurtarıldı.

Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınlarında dün öğleden sonra makilikte başlayıp rüzgarın etkisiyle 100 hektarlık ormanlık alana yayılan yangını söndürme çalışmalarına katılan helikopter, sabah saat 06.20 sıralarındaTahtalı Barajı'ndan su almaya çalışırken bambisinin sudaki bir cisme takılması sonucu düştü.

Diğer söndürme helikopterindekilerin durumu bildirmesi üzerine yerdeki görevliler kurtarma çalışmalarına başladı. Tahtalı Barajı görevlileri botla helikoptere ulaşırken bir başka yangın söndürme helikopterinden baraj gölüne can simidi atıldı. 

Biri hafif yaralı 5 personel bota alınarak kurtarıldı. Karaya çıkarılan helikopter personeli ambulansla İzmir'e sevk edildi. 

"ÇOK ŞÜKÜR HEPSİ KURTARILDI"

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Albay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düşen helikopterdeki personelin kurtarıldığını belirterek, "Çok şükür kaygılanacak bir durumları yok. Hepsi kurtarıldı." dedi. 

Aybal, helikopterin, Menderes ilçesindeki orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalıştığını kaydederek "Su almaya çalışırken bambisi su içindeki bir cisme takılmış. Bunun sonucu helikopter su düştü. Olayı gören diğer helikopter personeli durumu yerdeki görevlilere haber verdikten sonra baraj görevlileri botla olay yerine gitti. Bu sırada söndürme helikopterimizden baraj gölüne can simidi atıldı. Helikopterdeki 5 personel de bota alınarak kurtarıldı. Çok şükür sağ salim şekilde kurtarıldı. Tehlikeli bir durumları yok, bir personel hafif şekilde yaralı. Ambulanslarla İzmir'e gönderildi." diye konuştu.

PİLOTLARIN DURUMU İYİ

Helikopterdeki 5 personelden Muhterem Gürtekin (49) hafif yaralandı. Gürtekin, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. 

Gürtekin'in hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

ORMAN GENEL MÜDÜRÜ ÜZMEZ'DEN YARALI PERSONELE ZİYARET 

İzmir Gümüldür'deki orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışan yangın söndürme helikopteri Tahtalı Barajı'na düşmüş içindeki 5 personel yaralanmıştı. Orman Genel Müdür'ü İsmail Üzmez de kaza sonucu yaralanan personeli hastanede ziyaret etti.

KUZENİ CAN SİMİDİ ATTI!

Gümüldür'deki orman yangınına müdahale etmek amacıyla Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalıştığı sırada düşen helikopterin personeline can simidi atarak kurtulmalarını sağlayan ekipteki kişilerden birinin, pilot Alperen Aydın'ın kuzeni Yılmaz Önal olduğu ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde Tahtalı Barajı'ndan su aldığı sırada, bambisi sudaki bir cisme takılan ve havalanırken motor arazı nedeniyle suya düşen helikopterin, ikisi Türk 3'ü Rus personeline can simidi atarak kurtarma ekibi gelinceye kadar su üstünde kalmalarını sağlayan kişinin, AA'nın "Orman yangınlarına havadan ailece müdahale" şeklinde hikayesini haberleştirdiği pilot Yılmaz Önal olduğu belirlendi.

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde konuşlanan yangın söndürme helikopterinde 6 kişilik Ukraynalı ekiple görev yapan pilot Önal, diğer ekipler ile Gümüldür'deki orman yangınına, dün, gece karanlığı çökünceye kadar müdahale etti.

Günün ışımasıyla tekrar yangın söndürme çalışmalarına başlayan, 2'si Türk 3'ü Rus personelin bulunduğu helikopterin Tahtalı Barajı'ndan su alırken düştüğü bilgisi üzerine, diğer yangın helikopterleri bölgeye gitti.

Düşen helikopterdeki Türk pilot Alperen Aydın'ın kuzeni Önal'ın da bulunduğu ekip de bölgeye giderek kurtarma faaliyetine katıldı.

Önal, kendisi gibi pilot olan kuzeni Alperen Aydın ile Rus pilotlar Dimitri Kazov, Aleksei Votintcev, helikopter görevlisi Muhterem Gürtekin ve Aleksandr Kamornikov'a can simidi attı. 

İmkanları ile helikopterden çıkmayı başaran personel, can simitleri sayesinde su yüzeyinde kaldı.

Bu sırada olay yerine ulaşan Tahtalı Barajı görevlileri, helikopter personelini bota alarak kıyıya getirdi.

- "Orman yangınlarına havadan ailece müdahale"

Kuzeninin de aralarında olduğu söndürme helikopteri personeline can simidi atarak kurtarılmalarında kritik rol oynayan Önal, geçen haziran ayında AA muhabirine açıklamalarda bulunmuştu. 

Önal, İstanbul bölgesinde görev yapan helikopterin pilotu babası Yalçın Önal'ın yanı sıra Balıkesir yangın söndürme helikopterinin pilotu kuzeni Alperen Aydın ile yangınlara müdahale ettiklerini dile getirmişti. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olan pilot babasını örnek alarak bu mesleği seçtiğini anlatan 29 yaşındaki Önal, ailesinden 3 pilotun yangın söndürme helikopterlerinde görevli olmasından dolayı insanların şaşırdığını söylemişti.

Yakıt ikmalleri sırasında babası ve kuzeni ile karşılaştıklarını anlatan Önal, "Babam ve kuzenim ile havada zamana karşı yarışıyoruz. Yangın söndürürken yaptığımız telsiz konuşmaları ile birbirimizi yönlendiriyoruz. Yakıt ikmali için yere indiğimizde karşılaşıyorum. İzin günlerinde bir araya gelince yangınlara yaptığımız müdahaleleri ve anılarımızı konuşuyoruz." diye konuşmuştu. 

HELİKOPTER PERSONELİ BÖYLE KURTARILDI

İzmir'in Menderes ilçesi Gümüldür Bölgesi'nde devam eden ve 500 hektarlık alanda etkili olan orman yangınında sabotaj ve kundaklama olasılığına karşı İl Jandarma Komutanlığı araştırma başlattı. Komutanlık bünyesinde gaz ve tiner gibi sabotajlarda kullanılan yanıcı madde tespiti için eğitilen köpek de araştırmaya dahil edildi.Eğitimli köpekle, yangının ilk çıktığı alan olan Deliömerli bölgesindeki iki dönümlük arazide yapılan araştırmada yanıcı herhangi bir madde kullanıldığı bulgusuna rastlanmadı. Jandarma, yangının ilk çıktığı noktada çok sayıda cam şişe kırıklarının bulunduğu, bu kırıkların da yüksek sıcaklıkta mercek etkisi yaparak yangına sebebiyet vermiş olabileceği olasılığını daha yüksek gördü.

Günün ilk ışıklarıyla havalanarak yangın söndürme çalışmalarına devam eden dokuz helikopterden biri saat 06.09'da Tahtalı Barajı'ndan su alırken 'Bambi' olarak adlandırılan tankının su içindeki bir cisme takılması nedeniyle baraj gölüne düşmüştü. Batan helikopterden yüzerek çıkan 5 personelin kurtarılma anı kameralarca tespit edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemilim 2017-07-02 22:01:50

Ayaklar baş olursa durumda bu olur.

Avatar
Şule 2017-07-02 22:44:03

http://odatv.com/atadigi-isim-hakkinda-cok-konusulacak-aciklama-3108161200_m.html

Avatar
Babayigit 2017-07-03 00:08:16

Hakimlerde de suç var.Eğer baskı yapıyorlarsa istifa et gorevinden.

Avatar
Selim 2017-07-03 09:07:37

Yökte dervisin źihniyeti degişmezse fikride baki kalır.