Kürkçü “kentin yönetimine talibiz, rantın yönetimine değil”

HDP İzmir Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayları Osman Özçelik ve Pınar Türk HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçünün katılımıyla basına tanıtıldı. Büyükşehir adayları kuracakları yerel sistemi anlattı.

07 Şubat 2014 Cuma 13:02
 Kürkçü “kentin yönetimine talibiz, rantın yönetimine değil”

Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Başkanlığı YSGP İl Binasında organize ettiği etkinlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Osman Özçelik ve Pınar Türk’ü tanıttı.

Tanıtım etkinliğine HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü’de destek verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Pınar Türk, yerel yönetimlerde kadının temsiliyetinin önemini vurgularken diğer Eş Başkan Adayı Osman Özçelik ise kuracakları yerel yönetim sistemi hakkında bilgi verdi. Özçelik Kadının merkezinde olduğu ve Mahalle ve kent meclislerinden oluşan bir sistem kurmak için çalışmalara start verdiklerini söyledi.

“EŞİT TEMSİLİYET NOKTASINDA HDP ADAYLARININ YARISI KADINLARDIR”

Kadın politikaları konusunda oldukça dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden HDP İzmir Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Pınar Türk “Kadınlar cephesinden politikalarımızı iyi anlatmamız gerekiyor. HDP sürecinin en iyi tarafının kadınlar üzerinden giden Eş başkanlık olduğunu düşünüyorum. Eşit temsiliyet noktasında HDP adaylarının yarısı kadınlardır. Bun gözetmeleri açısından bizim kadınlarımızı daha iyi gözetmemiz açısından onların bizi iyi anlaması açısından HDP iyi bir seçenektir” şeklinde konuştu.

“KATILIMCI DEMOKRASİYİ YERELDEN GELİŞTİRME ÇABASI İÇERİSİNDEYİZ”

Diğer Eş Başkan Adayı yazar çevirmen Osman Özçelik ise “ Biz eski köye yeni adetler getirmek için çalışan bir hareketiz. Köy eski ama bu eski köye yeni adetler getiriyoruz. Kadını politikanın merkezine koyuyoruz. Kadını çamaşırdan, bulaşıktan ve spadan kurtarıp politikaya, hayatın içerisine, sosyal yaşama, kültürel yaşama, yönetmeye ve hak ettikleri yere konusunda çaba sarf ediyoruz. Biz katılımcı demokrasiyi yerelden geliştirme çabası içerisindeyiz. Bir belediye başkanı kendi kaderiyle ilgili bir karar verecek. Kuracağımız Mahalle meclislerimiz, kent meclislerimiz üzerinden halkın demokrasinin bir adım ilerisi olan doğrudan demokrasiyi doğrudan katılımı sağlayan bir organizasyonlar ile kenti yöneteceğiz. Yani kentimizi de kendimizi de biz kendimiz yöneteceğiz” cümlelerini de kullandı.

MAHALLE, İLÇE, KENT MECLİSLERİ KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK

Yerel meclisler, (Mahalle, ilçe, kent) kurma çalışmalarına başladıklarını söyleyen Özçelik “Yerleşim biriminin var olan bütün renklerinin tesliminin sağlandığı halk meclisleri oluşacak. Onları şimdiden oluşturmaya çabalıyoruz. Kadınlar olacak, gençler olacak, kanaat önderleri, çeşitli inanç gruplarından insanların hatta varsa Rum’u, Ermeni’si, Süryani’side sayısal niceliksel özelliğine bakmadan yer aldığı yerel meclisler olacak” dedi.

Doğal çevrenin korunmasının İzmir gibi sanayileşmiş bir kentte önem ve değer verilmesi gereken bir nokta olduğunu kaydeden Özçelik, İzmir’de yaşayan Alevilerin de sorunlarına kayıtsız kalınmayacağını belirterek “Aleviler bu ülkenin en çok yıllardır baskı ile karşı karşıya gelmiş, asimilasyona tabi tutulmuş Alevilerin kendilerini özgürce ifade edilebileceği meclislerde dolayısıyla yerel yönetimlerde kendilerini ifade edebilecekler. Kolektif bir yönetim anlayışıyla biz kendimizi yöneteceğiz.” Dedi

MHP’NİN ESKİ SİLAH SÖRLERİYLE, OKYANUS ÖTESİNDEN AKIL VERENLERLE”

Türkiye’nin her ilinde iki Eş başkanla seçimlere gireceklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, “Bu gün yerel seçimlere girerken aslında bir tür referandum ve genel seçim iklimindeyiz. Bu yerel seçimlerde karşı karşıya kaldığımız mesele yalnızca iktidar partisinin yerine bir ana muhalefet partisinin geçip geçmeyeceği meselesidir. Bunların ötesinde bir seçenek olup olmadığını konuştuk’ dedi.

AKP’nin yokuştan aşağı inmekte olduğunu söyleyen Kürkçü, “Eski iktidarın yarısında soft ırkçıların, eski ulusalcılarla birlikte bir araya gelerek böyle bir iktidar seçeneği mi oluşturulmaktadır. Bu soruyu da İzmir’de herkes kendine sormalıdır. MHP’nin eski silah sörleriyle AKP ile geçtiğimiz tüm on yıl boyunca halka karşı girişilmiş tüm saldırıların, zorbalıkların, yargı terörizmin temsilcisi olan, özel harekâtın imha savaşlarının yöneticisi olanlar ve tüm bunlara okyanus ötesinden akıl verenlerle birlikte hakikaten AKP’nin hem yerel yönetimler hem de memleket yönetimine bir seçenek oluşturulabilir mi?” şeklinde konuştu.

KENTİN YÖNETİMİNE TALİBİZ, RANTIN YÖNETİMİNE TALİP DEĞİLİZ

Kürkçü, “AKP’yi iktidardan uzaklaştırmak için onun vurucu çekirdeğini onun yanına almak demek onun yaptığını yapmaya devam etmektir demektir. O nedenle HDP bunun ötesine bu iki kutbun ötesine karşı var olduğunu biliyor. Yerel yönetimlerde de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Kentin yönetimine talibiz, rantın yönetimine talip değiliz. Bu kentlerde ve öteki tüm kentlerde oluşacak olan rantların halkın ihtiyaçları doğrultusunda üretilmesi temel prensibimiz olacak. Kent merkezinin yeniden değerlendirerek kentsel dönüşüm adı verilen rantın paylaştırılması işini yerine kent halkının çalışma ve yaşam alanlarının yeniden sahiplenip merkeze alacağız. Global bir kent ihtiyacını geri çeviriyoruz. Çünkü global kentler demek, uluslar arası kapitalist pazarda emlak pazarında satılan kentler demektir. İzmir Böyle bir kent olmayı hiçbir zaman hak etmiyor. İzmir Türkiye’nin batı ucunda Ege’nin kıyılarında muhafaza edecek ve sistemin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYEDE YÖNETİM ÇÖKMÜŞ DURUMDADIR”

Kürkçü, 17 Aralık’ta yaptıkları basın açıklamasını hatırlatarak Türkiye’nin erken seçimlere gitmesinin gerekliliğine vurgu yaparak, “Tayyip Erdoğan’ın moraline bağlı olarak Türkiye hayatını sürdüremez. Onunda moralini tamamen bozarak, iktidardan indirecek bir erken seçim için biz hazırız. Çıkışın bir erken seçim olduğunu söylüyoruz. Halk bilmelidir ki Türkiye’yi yönetmeye hazır bir parti vardır. HDP İktidara taliptir. Hem İzmir’de taliptir hem de Türkiye’de taliptir. Türkiye’de barışı kurmak sömürü ve barışı sona erdirmek yolsuzluklarla ve soygunlarla etkili bir şekilde mücadele etmek, bütün paralel denilen derin denilen mevcut devletin illegal kolları olan yapıları tavsiye etmek, yargıdaki adaletsizliği yönetimdeki yolsuzluğu tasfiye etmek için biz göreve hazırız” dedi.

TÜRKİYE’NİN İMZALAMIŞ OLDUĞU SÖZLEŞMELERE AYKIRIDIR

İnternet sansürü konusuna da değinen Ertuğrul Kürkçü, “İnternet ile ilgili ayrı bir yasa olması saçma ve kötüydü. Telekomünasyon işleri başkanlığı gibi bir amir merci olması saçma ve kötüydü. Bugün bunlar iki katına çıktı. Tayip Erdoğan ve partisi kendileriyle ilgili yolsuzluk iddialarının ve diğer suçlamalarının ışık hızıyla yayılabileceği ortamlara erişimin yolunun hem bu ülkelere ifade edebilecek hem de bunlardan yararlanabilecek kesimler bakımından sınırlamaya yok etmeye çalışacaktır. Onlarda çok iyi biliyorlar, geçen mecliste de anlattım. Bu yasa nereden bakarsanız bakın, Türkiye’nin imzalamış olduğu Avrupa birliği ve uluslararası sözleşmelere Avrupa konseyi ilkelerine aykırıdır. Ancak onlar şöyle düşünüyorlar. Bir ay, iki ay, cumhur başkanına gidecek, Anayasa mahkemesine gidecekişte bir yıl sürece kben bu anayasayla bir yıl idare edebileyim. Bu despotluğu bir fırsat haline getiren 12 Eylül Anayasasının anayasa mahkemesinin yetkilerini kısıtlayan beyan mevzuatından güç alarak despotça hukuk dışı bir kanun çıkartmış olmanın iktidarını yaşamakla ilgili eninde sonunda son bulacak bir yasadır” şeklinde konuştu. 

Son Güncelleme: 07.02.2014 13:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.