Süleyman Demirel Müzesi açılıyor

İslâmköy’de kurulan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi 26 Ekim 2014 Pazar günü törenle açılıyor. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in adına, Isparta’nın İslâmköy’ünde kurulan Demokrasi ve Kalkınma Müzesi ile Külliyesi, 26 Ekim 2014 Pazar günü düzenlenecek törenle kapılarını ziyaretçilerine açacak. Selçuklu ve Osmanlı mimarisi tarzında kubbeli olarak inşa edilen Müze, 1500 m2’lik bir alanı kaplıyor.

24 Ekim 2014 Cuma 15:49
Süleyman Demirel Müzesi açılıyor
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in adına, Isparta’nın İslâmköy’ünde kurulan Demokrasi ve Kalkınma Müzesi ile Külliyesi, 26 Ekim 2014 Pazar günü düzenlenecek törenle kapılarını ziyaretçilerine açacak.
Selçuklu ve Osmanlı mimarisi tarzında kubbeli olarak inşa edilen Müze, 1500 m2’lik bir alanı kaplıyor.
Süleyman Demirel Külliyesi’nin içinde yer alan Müze’de, özellikle Cumhuriyet tarihimizin son 50 yıllık dönemine ait demokrasi ve kalkınma dönüşümünün belge, bilgi ve fotoğrafları sergileniyor.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kendi adını taşıyan Müze konusunda şu değerlendirmeyi yapıyor:
“Bu Müze; bir şahsın, hayatı boyunca kullandığı, bu arada kendisine hediye edilen objelerin toplanarak, teşhir edildiği bir müze değildir.

Bu Müze, Türk demokrasisi ile birlikte büyüyen ve gelişen bir çocuğun, Cumhuriyetin imkân ve faziletinden faydalanarak, ülkenin kalkınması için sarf ettiği çabanın sergilendiği bir müzedir. Müze’de; kerpiç bir köy evinden, devletin en onurlu görevi olan Cumhurbaşkanlığı makamına çıkan çocuğun hayatı sergileniyor.”

İslâmköy’de, 16 bin m2’lik bir alanı kaplayan Süleyman Demirel Külliyesi’nde, Müze’nin yanı sıra, 9. Cumhurbaşkanı’nın doğup büyüdüğü, 1920 yapımı, ahşap ve kerpiçten inşa edilmiş, baba Hacı Yahya Demirel’in adını taşıyan ev de yer alıyor.

Külliye’nin diğer bölümleri ise, şu yapılardan oluşuyor:
Demirel Ailesi’nin nineleri Şehriban Hatun adına yapılmış cami, Süleyman Demirel Özel Arşivi, Süleyman Demirel Kütüphanesi, Süleyman Demirel Üniversitesi Liderlik Araştırma ve Uygulama Merkezi, Köy Çeşmesi, İslâmköy’ün hemen yanı başındaki Çalcatepe’de oluşturulan orman alanı, helikopter pisti ve otopark...

Süleyman Demirel Külliyesi’nin bulunduğu geniş alanda yer alan Müze binası, 8 kubbeden oluşmakta. Bu kubbelerden en büyüğü, Demirel’in Cumhurbaşkanlığının simgesi. Biraz daha küçük olan 7 kubbe ise, Süleyman Demirel’in 7 defa başbakanlık yapmış olmasının mimarî yorumu...

Müze’de sergilenen yaklaşık 90 yıllık belge, bilgi, eşya ve giysileri günümüze taşıyan objeler şunlar:
- 126 bin fotoğraf;
- 46 bin kitap;
- Diploma, berat, nişan, plâket, maket, heykel ve halıdan oluşan binlerce obje;
- 10 bin klasör içinde korunan 6 milyon doküman;
- Özenle biriktirilmiş, 32 bin nüsha yerli ve yabancı gazete-dergi koleksiyonu;
- 6 bin kasetlik ses ve görüntü materyali;
- 5 kıtadan 500 parça giysi.
Şevket Demirel: “Müze’de, dünün fakir Anadolu’su ile
bugünün kalkınan Türkiye’sinin mukayesesi var”
Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin 25 yılda kuruluşunu gerçekleştiren Şevket Demirel, “Bu müzeyi niçin İstanbul veya Ankara’da kurmayı düşünmediniz?” sorusuna şu cevabı veriyor:
“Ağabeyim Süleyman Demirel’in hizmet alanı, dünün fakir Anadolu’sudur. Bu köy müzesinde, dünle bugünün mukayesesini yaptırıp, demokrasinin kıymetini anlatmak istedik. Çünkü, bu büyük dönüşüm, ülkede Cumhuriyet ve Demokrasi sayesinde oldu. Kısacası, bu Müze’de, dünün fakir Anadolu’su ile bugünün kalkınan Türkiye’sinin mukayesesi var.” 

Son Güncelleme: 24.10.2014 15:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.