" />

SYKP Kurucusu Mustafa Kahya Yıldızlara Uğurlandı

Geçirdiği beyin kanaması sonucu çarşamba günü hayatını kaybeden Kurtuluş Hareketinin önemli isimlerinden SYKP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kahya, yüzlerce seveninin katıldığı törenle sonsuzluğa uğurlandı. Kahya, SYKP Genel Merkezi önünde yapılın törenin ardından Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

22 Eylül 2014 Pazartesi 07:53
SYKP Kurucusu Mustafa Kahya Yıldızlara Uğurlandı

Geçirdiği beyin kanaması sonucu çarşamba günü hayatını kaybeden Kurtuluş Hareketinin önemli isimlerinden SYKP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kahya, yüzlerce seveninin katıldığı törenle sonsuzluğa uğurlandı.

Geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren SYKP kurucularından ve Kurtuluş Hareketi önder kadrolarından Mustafa Kahya'nın cenaze töreni SYKP Genel Merkezi önünde yapıldı. Yüzlerce yurttaşın katılımıyla gerçekleşen törene, Kahya'nın eşi Latife Kahya, kızı Roza Kahya, HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, HDP'li ve CHP'li milletvekilleri katıldı. "Enternasyonalist Komünist Mustafa Kahya kavgamızda yaşayacak", "Söz veriyoruz yoldaş, kurtuluşa kadar savaşacağız" yazılı dev posterlerin asıldığı törende, sık sık "Yaşasın devrimci dayanışma", "Kavga'mızın rehberi Kahya yoldaş ölmedi", "Yaşasın devrimci dayanışma" sloganları atıldı.

Kahya'nın arkadaşlarının duygularını anlattığı törende ilk olarak SYKP Eş Genel Başkanı Nejla Kurul söz aldı. Mustafa Kahya'nın işçi sınıfını talepleri ve tüm ulusal sorunlara yaklaşımı ile Kurtuluş Hareketi'ne önemli etkiler yaptığını belirten Kurul, "Kurtuluş Hareketi'nin, sosyalist ve demokrasi görüşünü geliştiren bir devrimciydi. Mustafa Kayha Türkiye sosyalist hareketinde önemli görevlerde yer aldı" dedi.


Cenaze töreninde, “Mahir, Hüseyin, Ulaş; kurtuluşa kadar savaş”, “Aynur, Necdet, Zeki; kurtuluş için ileri”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Kavgamızın rehberi Kahya Yoldaş ölmedi” sloganları atıldı. Mustafa Kahya’nın naaşı kızıl bayraklar ve kızıl-yeşil-mor yıldızlı SYKP bayraklarıyla omuzlarda taşındı.

Cenaze töreninde; Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanları Necla Kurul ve Tuncay Yılmaz, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, HDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, Şemdinli Belediye Başkanı Seferi Yılmaz, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, HTKP Genel Başkanı Umut Kuruç, YSGP Eş Genel Başkanı Naci Sönmez, SODAP sözcüsü Sevtap Akdağ, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, Türkiye Gerçeği temsilcisi Mehmet Güneş, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eşgenel Başkanı Şaziye Köse, Dev. Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, Sanatçı Suavi, Sevim Belli, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Eski Milletvekili Akın Birdal ve TTB meclis üyesi Ali Çerkezoğlu, Fikret Başkaya, Kıvılcımlı Enstitüsü Sözcüsü Ahmet Kale de hazır bulundu.
Kahya’nın arkadaşlarının duygularını anlattığı törende ilk olarak SYKP Eş Genel Başkanı Nejla Kurul söz aldı. Mustafa Kahya’nın işçi sınıfını talepleri ve tüm ulusal sorunlara yaklaşımı ile Kurtuluş Hareketi’ne önemli etkiler yaptığını belirten Kurul, onun Türkiye sosyalist hareketinin çok önemli kadrolarından olduğunu söyledi. Nejla Kurul sözlerini şöyle sürdürdü: “2013 yılında kuruluşunu Gezi İsyanı içinde gerçekleştiren partimiz SYKP’nin kurucusu oldu ve MYK üyeliğini üstlendi. SYKP’nin örgütlenmesinde çok emeği olan Kahya sosyalist yeniden kuruluş fikrinin ve pratiğinin en önemli kurucu ve taşıyıcılarındandı. Bu yüzden bu alanda binleri aşan sosyalist yeniden kuruluşçu ‘atom karınca’yı, ‘devrimin hamalı’nı, ‘küçük dev adamı’ Mustafa Kahya’yı uğurlamaya gelmiş bulunuyor.”
             Kurul’un ardından kısa bir konuşma yapan HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, Mustafa Kahya’nın ölümünün derin bir boşluk yarattığını dile getirerek, “Büyük bir üzüntü içerisindeyim. Kürdistan’da devrim yükseldiğinde bunun meşruiyetini haykıranlardan bir tanesi de Mustafa Kahya’dır. Ailesine ve tüm yoldaşlarıma başsağlığı diliyorum” diye konuştu.
.

Daha sonra söz alan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, Mustafa Kahya’nın kıymetli bir devrimci olduğunu belirterek, “Onun mücadelesine bağlı kalmak sözüyle burada bulunuyoruz” dedi. Kahya’nın her zaman Kürt özgürlük mücadelesinin yanında olduğunu ifade eden Demirtaş, “Şimdi inanıyorum, yıldızlardan bizleri izliyor ama en çok da Rojava’yı izliyor, Kobanê’deki direnişi izliyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kahya’nın eşi Latife Kahya söz alarak duygularını paylaştı. 23 yıl boyunca Kahya’nın kendisine bir hayat arkadaşı olmaktan çok devrimci bir yoldaş olduğunu söyleyen Latife Kahya, devrimci bir yol arkadaşı olarak, arkadaşları gibi bende onu çok özleyeceğim. Bugün burada devrimci bir yoldaşı uğurluyoruz” diyerek duygularını dile getirdi.
Mustafa Kaçaroğlu, Sevim Belli, Sibel Uzun, Rıdvan Turan, Oya Ersoy, Alper Taş, Selma Gürkan, Naci Sönmez, Umut Kuruç, İlhami Aras, sanatçı Yılmaz Demiral birer konuşma yaptılar. Yurt dışında kaçak yaşayan Mahir Sayın’ın ve SYKP İsviçre Koordinasyonu’nun, ayrıca Sosyal Demokrat Hınçak Partisi’nin de birer mesajları okundu.
Olgunlar Sokak'taki anmanın ardından KURTULUŞ ve SYKP bayrağına sarılı naaşı Karşıyaka Mezarlığına getirilen Mustafa Kahya, yine yoldaşlarının omzunda taşınarak toprağa verildi. Kabri başında Şair Ahmet Telli yoldaşı Kahya için yazdığı şiiri seslendirerek duygulu anlar yaşattı. Herkesi gözyaşlarına boğdu.


Son olarak SYKP eş genel başkanı Tuncay Yılmaz uzunca bir konuşma yaparak Kahya'yı anlattı ve "Sana söz veriyoruz KURTULUŞ’a kadar savaşacağız, " sözleriyle bitirdi.
Uğurlama esnasında Avusturya İşçi Marşı ve enternasyonal marşı hep bir ağızdan söylendi. Yoldaşları Mustafa Kahya’yı “Sana söz devrim olacak” sloganı ve Arkadaş Zekai Özger’in “Şimdi senin uzanıp yattığın otlarda, yarın yeni bir yeşillik büyüyecek” mısralarıyla uğurladılar.
 
SYKP Eşbaşkanı Tuncay Yılmaz konuşurken;
 
Ayrıca, Mustafa Kahya'nın "KURTULUŞ" bayrağına sarılı tabutunun üzerine 2008 de Antalya'da bir trafik kazası sonucu kaybettiği yoldaşı Erdem Keçer'in mezarından getirilen
toprak atıldı.ENTERNASYONALİST KOMİNİST MUSTAFA KAHYA :

Mustafa KAHYA 1955 yılında Antalya’nın İbradı ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğretim sonrası Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan ilk öğretmen okuluna gitti. 68’in devrimci eyleminden etkilenerek sol görüşe sempati duymaya başladı. Öğretmen okulunun son yıllarında siyasi eylem ve düşünceleri nedeniyle Samsun Perşembe’de bulunan ilk öğretmen okuluna sürgün edildi. 75-76 döneminde ilk öğretmen okulundan mezun oldu ve Diyarbakır, Bismil ilçesi Boyacık köyünde öğretmenliğe başladı.

71 silahlı direnişinin 12 Mart askeri darbe girişimi ile ezilmesi sonrası yeniden kabaran toplumsal muhalefet ile birlikte, 76 yılında kendisini THKP-C’nin kimi tezlerinin eleştirisiyle birlikte devamı olarak kuran Kurtuluş Hareketi’yle yolunu birleştirdi. Bismil’de tanıştığı Mahsun Korkmaz’ın “senin savunduğuna yakın fikirler Kurtuluş isimli bir dergide yazıyor” uyarısının Kurtuluşla ilişki kurmasına vesile olduğu söylenir. Kurtuluş’un işçi sınıfı devrimciliği ve Kürt ulusal sorunu konusundaki yaklaşımları M. Kahya’nın harekete katılmasını sağlayan önemli tezlerdendi. 77 yılının başlarında Kurtuluş’un Antalya’daki örgütlenmesinde görev aldı ve bir sömestr yaptığı öğretmenlik mesleğini, tüm zamanını devrimci mücadeleye ayırmak için bıraktı. Kurtuluş’un kitlesel olarak geliştiği Antalya’da il komite üyeliğini 12 Eylül 1980 yılındaki Askeri Diktatörlüğü’ne kadar sürdürdü. O günün aktüel siyasi görevleri arasında başat olan anti-faşist mücadelenin sürdürülmesinde ve işçi sınıfı mücadelesinde önemli yer tutan ant-birlik ve pil fabrikası grevlerinin örgütlenmesinde görev üstlendi. 79 yılında gerçekleşen kısmi senato seçimlerinde Kurtuluş’un senatör adayı gösterdiği üç ilden biri de Antalya’ydı.

Darbe sonrası Kurtuluş’un “sanayi merkezlerine ve işçi sınıfı içine geri çekilme kararı” doğrultusunda İstanbul’a geldi. 81 yılının sonunda İstanbul’da Anadolu yakasındaki bir operasyonda gözaltına alındı ve tutuklandı. Gözaltında yoğun işkence gördü. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürlerinden olan Mehmet Ağar tarafından sorgulandı. İstanbul Emniyeti’ndeki işkenceli sorgudan sonra Antalya’ya götürüldü ve sorgusu burada devam etti. Tutuklanma ve mahkeme süreci sonrasında idam cezasına çarptırıldı. Müebbede düşürülen cezasını, 91 yılında çıkarılan İnfaz yasasıyla Aydın özel tip cezaevinde tamamlayarak tahliye edildi. İzmir Buca ve Eskişehir hücre tipi cezaevlerinde sayısız direnişe katıldı. Eskişehir cezaevinde kalırken kazılan tünelin örgütleyicilerindendi.

Kahya Kurtuluş Örgütü adına faaliyetlerine tahliye olduğu 1991 yılından sonra Ankara’da devam etti. Kurtuluş’un “sosyalist demokrasi” görüşü ekseninde geliştirdiği “sosyalist hareketin birlik ve yeniden yapılanma” girişimlerinde önemli görevler üstlendi. BSA-BSP ve sonrasında ÖDP, SDP’de MYK görevlerinde bulundu. Yeniden Kuruluşa giden yolda kendisini geçiş partisi olarak tanımlayan Sosyalist Parti’nin kuruculuğunu ve Sevim Belli’den sonra genel başkanlığını yaptı.
Genç yaşta katıldığı ve siyasi yaşamının çok büyük bölümünü geçirdiği Kurtuluş Örgütünün her kademesinde görev yaptı. Merkez Komitesi’nde değişik dönemlerde görev üslendi. Örgüt içindeki tartışmalarda gelenek takipçiliği fikrini değil, dünün kazanımlarını arkalayan ama yeniden yapılanmayı savunan bir fikri ödünsüz savundu. Sosyalist hareketin yeniden yapılanmasını sağlamak için 2011 yılında yapılan son kongresinde örgütün oy birliğiyle feshedilerek bütün enerji ve gücün SYK sürecine akıtılması görüşünü savundu. SYK sürecinin başarıya ulaşmasını sağlayan isimlerden biriydi ve yeniden kuruluş sürecinde Kurtuluş geleneği dışındaki farklı komünistlerle yeni bir hayat başlatma konusunda en istekli olanların arasındaydı. Sosyalist hareketin yeniden yapılanması fikrinin yaygınlaşması ve gerçekleşmesi için sayısız makale ve yazı kaleme aldı. SYKP’ye giden yolda Sosyalist Yeniden Kuruluş Merkezi Kurulu’nda görev yaptı.

İki halkın mücadele birliğini stratejik bir görev olarak gören M. Kahya bütün Emek, Barış, Demokrasi bloklarında merkezi görevlerde bulundu. HDK ve HDP’ye giden süreçte önemli bir kilometre taşı olan DBH’ın (Demokrasi için Birlik Hareketi) kurulması ve yürütülmesine öncülük edenlerdendi. M. Kahya aynı zamanda Kürt savaşının sona erdirilip adil ve onurlu bir barışın da yılmaz savunucusuydu. Bu amaçla kurulan Barış Meclisi’nin önemli bir aktivistiydi.

2013 yılında kuruluşunu Gezi İsyanı içinde gerçekleştiren SYKP’nin kurucusu oldu ve MYK üyeliği görevini üstlendi. Karadeniz’den Çukurova’ya, Antalya’dan Edirne’ye SYKP’nin örgütlenmesinde il il emeği olan M. Kahya Sosyalist Yeniden Kuruluş fikrinin ve pratiğinin en önemli taşıyıcılarındandı.

2014 yılında gerçekleştirilen SYKP kongresinde PM ve MYK üyeliğine seçilen Mustafa Kahya, SYKP süreciyle birlikte Siyaset gazetesi ve Siyasi Haber internet portalında çeşitli konularda makaleler yayınladı. Devrimci yaşamının çeşitli evrelerinde Yeni Öncü, Kurtuluş dergisi, İşçi Dünyası ve sayısız gazete ile dergide yazıları yayımlandı. Bir dönem Özgür Gündem Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yapan Mustafa Kahya’nın ulusal sorunla ilgili çalışmalarını kapsayan “Ulusal Sorun – Sömürgecilik ve Kürt Sorunu” adında bir kitabı da bulunmaktadır. Ermeni soykırımı ve 1915 yılında Beyazıt’ta idam edilen Paramaz ve 19 yoldaşı ile ilgili çalışmaları bulunan Mustafa Kahya, 2009 yılında Ankara’da gerçekleştirilen Ermeni konferansına Ermeni Sorununun çözümünün; soykırımın tanınması, yaratılan maddi manevi zararın tazmin edilmesi, Ermenistan Cumhuriyetiyle ortak bir federasyon kurularak, pozitif ayrımcılık uygulanmasını öneren Sosyalist partinin tezlerini sundu.

Rahatsızlandığında 59 yaşındaydı. Mustafa Kahya bütün devrimci yaşamı boyunca çalışkanlığı, mütevazılığı ve fedakarlığı ile sadece kendi bulunduğu siyasi yapılarda değil, diğer sol-sosyalist örgütlerce de örnek gösterilen enternasyonalist bir komünistti.
Son Güncelleme: 23.09.2014 01:05
Anahtar Kelimeler:
Mustafa KahyaSYKPKurtuluş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.