Baykal: Mustafa Kemal'in kemikleri sızlar

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal Çorlu'da konuştu.

08 Nisan 2017 Cumartesi 17:59
Baykal: Mustafa Kemal'in kemikleri sızlar

Baykal, "Allah razı olsun yaptığın her hizmet için. Tereddüt etmeden yaptığın bütün hizmetleri yolları, köprüleri, tünelleri alkışlıyorum. Helal olsun diyorum. Ama kardeşim onu yaptın diye milletin egemenliğini almaya nasıl kalkarsın? Nasıl izin veririm? Yaptığın hizmetleri millet sana görev verdiği için yaptın. Şimdi millete saygılı ol. Siyasi hayatta bir yere gelmek çok büyük başarıdır halkın oyu ile gelmek, seçilmek. Ama esas başarı belli bir süre hizmet ettikten sonra halkın oyu ile iktidardan düşüp saygınlığını, şerefini, onurunu ayakta tutarak milletin arasında sade bir vatandaş gibi yaşamayı başarabilmek" diye konuştu.

"ŞİMDİ MİLLET DÜZENİNDEN TEK ADAM DÜZENİNE DOĞRU BİR ARAYIŞA GİRDİK" 
Baykal, "Bu anayasa millet anayasası değil. Padişahlık düzeninden, millet düzenine geçtik. Şimdi millet düzeninden tek adam düzenine doğru bir arayışa girdik. Bu anayasa tek adam anayasası. Milleti geri çekmeye yönelik bir anayasa. Bu anayasa tek adam anayasası. Dünyada yok böyle bir tek adam anayasası. Anayasa dediğin tek adamı sınırlamaya yönelik düzenlemedir. Bu anayasa, yargıyı siyasallaştıran bir anayasa. Meclis'in denetim yetkilerini ortadan kaldıran bir anayasa. Denetlenemez, sorgulanamaz fikir ve düşünce paylaşılamaz konuma tek adamı getiren bir anayasadır" ifadelerini kullandı.

"MİLLETİN BÖYLE BİR ANAYASA TALEBİ YOKTUR. TALEP BİRİLERİNİN TALEBİDİR. YUKARIDAN AŞAĞIYA DOĞRUDUR"

Baykal, "Milletin böyle bir anayasa talebi yoktur. Talep birilerinin talebidir. Yukarıdan aşağıya doğrudur. Yukarıda birilerinin talebi var. Bunun milletle ilgisi yok. Anayasada millet yok. Bu anayasanın hizmet ettiği de millet olmayacaktır. Başka yerlere hizmet öngörülmüştür" dedi.

"VATANSEVERLİĞİN GEREĞİ 'HAYIR' DEMEKTİR"

Baykal, "Particilikle söylemiyorum. Kendi çıkarım için değil. Vatanseverliğin gereği 'hayır' demektir diye düşünüyorum" dedi.

"BU AÇILIMI BERABER YAPALIM' DİYE BANA MEKTUP YAZDI O ZAMANKİ BAŞBAKAN"

Baykal, "Çözüm sürecinin içine girdik. Talimat verildi sakın karışmayın. Patlayıcılar yerleştirildi. Teslim edildi. Türkiye bölgesel iç savaş yaşamak durumunda kaldı. 300 bin vatandaşımız göç etmek zorunda kaldı. Aylarca sokağa çıkma yasağı. Ekonomi perişan. İktidarın göz yumması ile teslim edilen Nusaybin'i geri almak için 74 evladımızı şehit verdik. Bana mektup yazdı o zamanki başbakan 'bu açılımı beraber yapalım' diye. Kesinlikle böyle bir açılımın içinde sizinle beraber olmama mümkün değildir dedim. Siz de sakın ha böyle bir işe kalkışmayın. Türkiye'nin başına büyük felaket açarsınız diye kendi imzamla uyarı yaptım ona" açıklamasında bulundu.

"2010'DAKİ REFERANDUMDA 'EVET' ÇIKMASAYDI 15 TEMMUZ OLABİLİR MİYDİ?"

Baykal, "En son sayın Cumhurbaşkanının kanaati nedir? Aldandı mı aldanmadı mı? İyi düşünerek söylesin de onun üzerinden yürüyelim. 'PKK, başkaları bizi aldattı' dedi. Niye bizi değil de seni aldattı. Aldanmak senin işine geliyordu siyaseten o zaman Türkiye'ye bedelini ödettin. Bunlar yanlış pazarlıklar. 2010'daki referandumda 'evet' çıkmasaydı. Yargı, adalet onlara teslim edilmeseydi. 15 Temmuz olabilir miydi?" diye sordu.

"BU KADAR YETKİ KİMSEYE VERİLMEZ. BU KADAR YETKİ HARAM, HARAM"

Baykal, "PKK,FETÖ herkese seni aldattı. Şimdi yine bana ver diyorsun. Niye vereyim? Hiç aldanmamış olsan da verilmez. Biz aldanmadık bize de verme. Bu kadar yetki kimseye verilmez. Bu kadar yetki haram, haram" ifadelerini kullandı.

"EVLADİYELİK, ASIRLIK BİR KARAR"

Baykal, "Evet çıkarsa bundan en çok şikayet edenler belki de 'evet' diyenler olacaktır. Hani seçimlerde bazen denir ya 'keşke oy vermeseydim elim kolum kırılsaydı' diyenler bu öyle bir karar ki sadece kalan ömürleri için değil çocuklarının hatta torunlarının ömrü için de bir karar alıyor. Evladiyelik, asırlık bir karar" diye konuştu.

SENİN KULLANDIĞIN ARABANIN FRENİ YOK HER AN KAZA YAPABİLİR"

Baykal, "Senin kullandığın arabanın freni yok her an kaza yapabilir. Türkiye büyük kargaşa yaşar. 7 bin 200 mevzuat değişikliği kaçınılmaz olacaktır. Kanunlar, yönetmelikler, tüzükler pek çok değişiklik yapılacak. 'Bu nerden çıktı' diyeceksin. Kimse 'evet' çıkarsa durumu aynı kalmayacak. Her şey her an değişebilir" dedi.

"SAĞINA, SOLUNA DİKKAT ET ORADAN BURADAN TEKMEYİ, YUMRUĞU YİYEBİLİRSİN"

Baykal, "Yeni bir düzen gelecek. Sağına, soluna dikkat et oradan buradan tekmeyi, yumruğu yiyebilirsin. Güvence yok. Hukuk kişiselleşiyor. Meclis kalkıp tek kişi geliyor" dedi.

"MİLLETE ŞİRK KOŞMAYA ÇALIŞAN BİR ANAYASA BU. GİZLİ GİZLİ MİLLETE ŞİRK KOŞUYOR"

Baykal, "Millete şirk koşmaya çalışan bir anayasa bu. Gizli gizli millete şirk koşuyor. Sen bugün varsın yarın yoksun. Millet devam eder. Çocuklarımın hakkını sana veremem" dedi.

'HAYIR' ÇIKARSA, KİMSE KİMSEYİ ÜTMÜŞ OLMAYACAK"

Baykal, "'Hayır' çıkarsa, kimse kimseyi ütmüş olmayacak. Antalya'da kullandığımız laftır ütmek. 'Hayır' çıkarsa herkesin cebindeki cebinde. Kimse kimseye kazık atmayacak, üzmeyecek olduğu gibi var olmaya devam edecek. 'Evet' olursa ne olacağı belli değil. Nereden ne gelir bilemezsiniz" diye konuştu.

"MUSTAFA KEMAL'İN DE ŞEHİTLERİMİZİN DE KEMİKLERİ SIZLAR"

Baykal, "Bu vatandaşlık tapusu. Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu. 16 Nisan'da verilmeyecek, vermeyeceksiniz, veremezsiniz. Mustafa Kemal'in de şehitlerimizin de kemikleri sızlar" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.