İzmir 16
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

CHP: AN-KARA'NIN ANA KARA KUTUSU PLANINI TAKİBE ALDI.

Nihat Yeşil: Ankara'nın Kayıp Ulaşım Ana Planı 2038 'i Sordu.!

29 Ocak 2018 Pazartesi 17:45
CHP:  AN-KARA'NIN  ANA KARA KUTUSU PLANINI TAKİBE ALDI.

Ankara kent bütünü yeni çevre düzenı planı 2038 planının onaylanması ile bereber yürürlüğe giren ulaşım planı hakkında meslek odalarının sessizliğı manidar karşılanırken, AUAP 2038 adında matruşka bir plan belediyede  4 senedir bekletiliyor. 116 sayılı meclis kararı ile Kenti, içşehir ve dışsehir olarak ikiye bölen,  yarım 2038 yeni Ana planının uygulanması ise; eski plan 2023 nazım plan üzerinden  plan değişikleri  yolu ile  yamalı götürülüyor.


CHP Başkentin ulaşım planınının üzerine gidiyor.Başta,  ODTÜ yollari ve AOÇ yeni yolları ise bu gizemlı planın bir parçaşı olarak kamuoyunun gündemine gelmişti.


CHP Ankara Milletvekili Ana plan oyunlarını Meclis gündemine taşıdı.


Işte o onerge: 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA , Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını bilgilerinize arz ederim.


Ankara ulaşım ana planı 2038 çalışması; 2013 şubat ayında Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ve Ankara Büyükşehir belediyesi arasında yapılan bir hizmet alım protokolü ile yapımına başlanmış ve aradan geçen dört sene içinde akıbeti belirsiz bir çalışmadır.


Bu bağlamda; 


1.  2017  Ocak tarihli  116 sayılı Meclis kararında, 100.000 ölçekli Kent Ana planın, 'kent içi ve kent dışı alanlarda yürütülen yeni veya mevcut nazım plan ve alt ölçekli planlar için uygulamaları farklı olur'  hükmü,  planlamanın  bütünlüğü, şehircilik ilkeleri  ve imar hukuku açısından geçerli bir karar mıdır?  


2.  AUAP 2038 Ulaşım Ana Planı, anılan üniversiteye  hangi şartlarla sipariş edilmiştir? Yapılan protokolun bir örneği tarafımıza ulaştırılabilir mi?


3.  Bu iş için şimdiye kadar üniversiteye ne kadar ödeme yapılmıştır? Anılan plan çalışmasını yapan üniversitenin, şehir planlama bölüm kurulunu sahiplenmediği düşünülürse, planın bilimsel bir çalışmanın ürünü olduğu söylenebilmekte midir? Ankara'nın imar anayasası olacak bir ana planın,  alt ölçek planlar ile bağlayıcılığını sadece kent dışı alanlar için geçerli kılmak bir kent ve kentli ayırımcılığı suçu değil midir?


4.  Bu Belediye Meclis kararı, bu haliyle bir anayasa suçu değil midir? Bütün şehir yasasına da aykırı olarak;  Kenti adeta ikiye bölen ve kural getiren,  anılan Belediye Meclisi kararının  bizzatihi kendisine açılan bir dava bulunmakta mıdır? 


5.  Yeni Ulaşım Ana Planında yer alan, 11 yeni metro hattı güzergahlarına üzerine  kurulu;  Paralel anayollar ağının  fizibilitesi ve ulaşım etüdüne dayalı kapasite kullanımı hesabı  tek elden mi yapılmış mıdır? Yapılmadıysa  bu metro ağı önerisi, uzun dönemde samimiyetsiz ve sezgisel  bir öneri değil midir?"


6.  100.000 ölçekli  Ankara Çevre Düzeni Planı 2038 planının onaylanması ; 50.000 ölçekli AUAP 2038  planının onaylandığını anlamını da gelmez mi?


7.  Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığının ilgili dairesi tarafından, Belediye Başkanlığına gönderilen anılan Ankara  Ulaşım Ana Planı 2038  ile ilgili Belediye meclisinde alınan şu ana kadar  alınan bir karar var mıdır?


8. Ankara kent bütünü imar uygulamaları;  halen daha eski  25.000  ölçekli  çevre düzeni planı 2023 planı üzerinden mi yapılmaktadır?  25.000 ölçekli Nazım planlar, 2038 Ana planına göre, planlama kademelerinin birlikteliği ilkesine uyumlu olarak  yeniden hazırlanmış ve onaylanmış mıdır?


25.01.2018                                                                                                                                                CHP Ankara Milletvekili

                                                                                                                                                                    Nihat Yeşil

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.