CHP'den 5 maddelik taşeron açıklaması

CHP’li Ağbaba, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM’de ortak asın toplantısı düzenledi.

07 Aralık 2017 Perşembe 13:35
CHP'den 5 maddelik taşeron açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, taşeron işçilerin kadroya geçirilmesine ilişkin düzenlemede beş unsurun altını çizerek, “Hazırlanan taslak en kısa sürede kamuoyu ve sendikalarla paylaşılmalıdır. Taşeron işçilerin hakları 2019 seçimlerine yönelik bir siyasi rant aracı olarak kullanılmamalıdır” dedi.

CHP’li Ağbaba, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM’de ortak asın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin açıklamalarını değerlendiren CHP’li Ağbaba, “AKP, yeni bir çıkış yapmıştır. Bu değişimin arkasında birkaç neden var, birincisi Türkiye’nin içinde bulunduğu yoğun gündem AKP’yi buna zorlamıştır. Dün madalya takmak için önüne geçip plaket verdikleri bugün itirafçı olan Rıza Sarraf meselesi, Kılıçdaroğlu’nun Man Adası ile ilgili milyonlarla dolarlık para transferleri bir başka sebeptir. Bir diğer etken ise geçtiğimiz ay CHP Emek Büroları tarafından düzenlediğimizi TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK’in kadro talebinde ortaklaştığı taşeron işçilik çalıştayımız olmuştur” dedi.

“TAŞERON İŞÇİLERİN ENDİŞE VE SORUNLARI ÇOĞALMAKTADIR”

Taşeron işçilik gelişmesini olumlu bulduğunu ifade eden Ağbaba, taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili yasa taslağının halen kamuoyu, sendikalar ve taşeron işçileriyle paylaşılmadığına dikkat çekerek, “Büyük bir belirsizlik yaşanmakta, taşeron işçilerin endişe ve sorunları çoğalmaktadır. Hala yazılı bir belge elimizde bulunmamaktadır bunun mutlaka kısa sürede hem siyasi partilerle hem konunun taraflarıyla mutlaka ne düzenlendiği bu kanunun ne içerdiği mutlaka belirtilmeli ve paylaşılmalıdır” dedi.

“HÜKÜMET BU KONUDA SABIKALIDIR”

Taşeron düzenlemesine ilişkin CHP olarak beş maddenin altını çizdiklerini vurgulayan Ağbaba, düzenlemenin kamudaki tüm taşeron işçileri kapması gerektiğinin altını çizdi. Mevsimlik işçiler ile 4C’li personelin de söz konusu düzenlemenin kapsamına alınması gerektiğine dikkat çeken Ağbaba, “Yapılacak düzenleme KİT’lerde çalışan taşeron işçiler başta olmak üzere ihale türüne bakılmaksızın kamudaki tüm taşeron işçileri kapsamalı, söz verildiği üzere tek bir işçi bile dışarıda kalmamalıdır” dedi.

Taşeron işçilerin kamuya alınmasında çeşitli koşulların uygulanacağının açıklandığına dikkat çeken Ağbaba taşeron işçilerin tümüne kayıtsız şartsız kadro verilmesi gerektiğini belirtti. Taşeron işçiler kamuya alınırken güvenlik soruşturması ve sınavdan geçirileceği, emeklilik durumuna bakılacağına yönelik açıklamalar bulunduğunu anımsatan Ağbaba, “Hükümet bu konuda sabıkalıdır, güvenlik soruşturması maalesef bazen mezhebe, siyasi görüşlere ve sübjektif kriterlere göre yapılmakta. Mülakat sisteminde gördüğümüz gibi bugün birçok insan hak ettiği halde mağdur edilmekte, memur olamamaktadır. Hem sınav hem güvenlik soruşturması derhal ortadan kaldırılmalı çünkü kamuda çalışan taşeron işçilerin bir güvenlik soruşturması geçirmeden kamuda çalışması mümkün değildir” diye konuştu.

HAK VE ÜCRETLER BELİRSİZ

Yerel yönetimlerde çalışan işçilere farklı bir modelin öngörüldüğünü ifade eden CHP’li Ağbaba, yerel yönetimlerdeki taşeron işçilerin de kadroya geçirilmesini istedi.

Taşeron işçilerin hangi hak ve ücretlerle kamuya geçirileceğinin belirsizliğini koruduğunu vurgulayan Ağbaba, “Kamuya geçişte ücret ve hak asaleti sağlanmalı, taşeron işçilerin birikmiş ve kazanılmış hakları korunmalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanı taşeron işçilerin mevcut ücret düzeyleri ile birlikte kamuya alınacağı yönünde bir açıklama yapmıştır. Oysa bugün aynı işi yapan taşeron işçi ile kadrolu işçi arasında ciddi fark bulunmakta ve hak farkları mevcuttur. Kamuya geçiş sırasında taşeron işçilerin ücret ve hakları, kıdem süreleri yaptıkları işe göre kadrolu işçilerin seviyesine yükseltilmelidir” dedi.

Taşeron işçilerin kamuya alınma sürecinin sürüncemede bırakılmaması ve siyasi rant aracı haline getirilmemesi gerektiğini belirten Ağbaba, “Taşeron işçileri ile ilgili yasal düzenlemenin Meclis’te yasalaştırılacağı ve ardından üç aylık süre bir içinde geçişlerin yapılacağı açıklanmıştır. Hazırlanan taslak en kısa sürede kamuoyu ve sendikalarla paylaşılmalıdır. Taşeron işçilerin hakları 2019 seçimlerine yönelik bir siyasi rant aracı olarak kullanılmamalıdır” diye konuştu.

“HÜKÜMET BUNU BİR POLİTİKA OLARAK UYGULUYOR”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan CHP’li Ağbaba, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun duyurduğu Sarraf hakkında düzenlenen MİT raporuna ilişkin sorulan soruya, “Hükümet medyası çevresi CHP her belge açıkladığında aynı şeyi kullanarak yalanlamakta, sahte demekte, kafa karışıklığına yol açmaktadır. Man belgesinde, Malta belgesinde, MİT belgesinde aynı şeyler söyleniyor. Hükümet bunu bir politika olarak uyguluyor, itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Bu MİT belgesini kimin yazdığı hükümetin problemidir. MİT’teki o dönemdeki personel FETÖ’cü mü, şucu mu, bucu mu biz bilemeyiz, onu oraya yerleştiren hükümettir” yanıtını verdi.

“BİZİM KÖKÜMÜZ MÜDAFA-İ HUKUK CEMİYETLERİNDE”

Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştirerek, “Soy ismi Soylu olan insanlar, maalesef bir insana yakışmayacak şekilde soysuzca açıklamalarda bulunmakta. Bir siyasi partinin genel başkanına söylenmeyecek sözler söylenmektedir. Onun geçmişini biliyoruz. Bu lafları eden bir siyasi partinin genel başkanını farklı varlığa benzetmek soysuzluktur. Ayrıca ana muhalefet partisinin genel başkanı davalarla, cezaevleriyle tehdit edilmekte. Bir siyasi partinin nerede ne kadar muhalefet yapacağına karar verilmeye çalışılmaktadır. Bunda belki yavru muhalefette başarılı olmuş olabilir ama ana muhalefet partisi konusunda başarılı olmayacaktır. CHP öyle cezaevleriyle tehdit edilerek ayar verilmeyecek bir partidir. Birilerinin kökü dışarıda olabilir, bizim kökümüz Müdafa-i Hukuk Cemiyetlerinde, Kurtuluş Savaşı’ndadır o kökümüze sahip çıkarak demokrasi mücadelesine devam edeceğimizi söylemek istiyoruz” dedi.

“ALLAH METİN KÜLÜNK’E AKIL FİKİR VERSİN”

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün Deniz Baykal’a bir sağlık operasyonu yapıldığı yönündeki iddiasına yanıt veren CHP’li Ağbaba, “Gülüp geçiyoruz. FETÖ’yü geçti bunlar. Aynı yatakta yattıkları için birbirlerinden çok ders almış durumdalar bunlar. Bunu FETÖ bile düşünemezdi, bunlar düşünmüş. Böyle bir şeye cevap vermeye bile değmez. Deniz Baykal bizim, CHP’nin saygın isimlerindendir. Ona sağlık diliyoruz. Buna gülüp geçiyoruz. Allah Metin Külünk’e akıl fikir versin. Herhalde o da yukarıdan talimat aldı” dedi.

“BU KARAR GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Ağaba, Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararına ilişkin soruya, “Böyle bir talep yokken Trump’ın böyle bir karar alması kabul edilecek bir durum değildir. Bu tamamen Ortadoğu’yu karıştırmaya yönelik bir tutumdur. Burada herkesin çok dikkatli olması gerekiyor Türkiye olarak bu konuda sonuna kadar Amerika’nın kararının karşısında olduğumuzu bilinmesini söylüyoruz. Koşulsuz amasız fakatsız bu karar geri çekilmelidir” şeklinde yanıt verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.