'Gezi'yi mumla arayacaksınız!'

TİP Milletvekili Barış Atay'dan AKP sıralarına: 'Gezi'yi mumla arayacaksınız!' TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, Meclis'te emekçiler açısından Türkiye'nin ekonomik ve güncel durumu hakkında yaptığı konuşmada AKP sıralarına dönerek, "Gezi'yi mumla arayacaksınız!" dedi

15 Kasım 2019 Cuma 07:23
'Gezi'yi mumla arayacaksınız!'

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, Meclis Genel Kurulu'nda emekçiler açısından Türkiye'nin ekonomik ve güncel durumu hakkında yaptığı konuşmada AKP sıralarına dönerek, "Bir halkın varlık sebebi nedir? Holdinglerinizi her geçen gün biraz daha zengin etmek mi? Her gün biraz daha yoksullaşan, her dediğinize "Tamam, ağam." deyip kendinize yeni uçaklar, araba konvoyları ya da yeni saraylar yaptırmanızı izlemek zorunda kalmak mı? Yaratılan korku devleti yüzünden bir kenarda başına gelecekleri beklemek zorunda kalmak mı?" diye sordu.

TİP Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, Meclis Genel Kurulu'nun 18. Birleşimi'nde gündem dışı söz alarak Türkiye'de emekçilerin yaşadığı ekonomik zorluklara, bir süredir devam eden toplu intiharlara ve Rabia Naz'ın ailesi ile olayı araştıran gazetecilere yönelik baskılara değindi.

'EMEKÇİLER AÇISINDAN HER ŞEY AKP'NİN ANLATTIĞI GİBİ Mİ?'

"İktidar partisi on sekiz yıldır ülkeyi yönetiyor. İktidara gelmelerinin en büyük sebeplerinden biri de 2001 krizi ve o günlerde sembolleşen 'Sayın Başbakanım, al, ben esnafım' diye yazarkasa atan esnaf. Yıllar boyunca, Türkiye şöyle ilerliyor, böyle büyüyor hamasetinin altında biz örneği sıkça duyduk iktidar partisinden" diyen Atay, "Peki, acaba emekçiler açısından her şey AKP'nin anlattığı gibi miydi?" diye sorarak şu ifadeleri kullandı:

"Geldikleri günden bugüne anlattıkları bu toz pembe tablonun içinde bir nebze büyüme, refah varsa söyledikleri gibi emekçiler için değil milyonlarca lira vergilerini her sene bir daha, bir daha sildikleri, her ihaleyi bir şekilde verdikleri Cengiz, Limak, Kolin, Sancak, Sabancı, Koç ve birçok yandaş holding içindir emekçinin sırtına basarak, alın terini sömürerek, üstlerine basa basa refah içinde yaşıyorlardır, doğrudur partinin dediği."

Atay'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

'İŞ BULAMADIĞI İÇİN İNTİHARA YELTENENLER SÖZ ETTİĞİNİZ REFAHIN NERESİNDE DURUYOR?'

"Peki, henüz iktidarının 5'inci yılında, geçinemediğini dönemin başbakanına söyleyen çiftçinin durumu nedir? 'Ananı da al git, artistlik yapma' cevabıdır. Kanser ilacını alamadığını bakana ulaşarak söyleyebilen Dilek'in durumu nedir? Cebine sıkıştırılan 3 kuruş paradır ve karşılığında verdiği 'Siz çaresizliği hiç tatmamışsınız' lafıdır. Peki, ya, ısınabilsinler diye çocuklarına saç kurutma makinasını açıp öbür odada intihar etmek zorunda kalan anne ya da pantolon alamadığı için canına kıymak zorunda kalan baba için durum nedir? Meclisin, belediyelerin önünde kendini ateşe verenlerin, Meclis çatısına çıkıp, iş bulamadıkları için intihara yeltenenlerin durumu nedir? Şu an onlarca fabrika, atölye, belediyeler önünde eylem yapan, halkları için şehirden şehre yürüyen ve zorbalıkla karşılaşan işçiler ya da hakları gasp edilen EYT'liler için durum nedir? Bütün bunlar sizin söz ettiğiniz refahın, büyümenin neresinde duruyorlar?"

'BİR HALKIN VARLIK SEBEBİ HOLDİNGLERİNİ HER GEÇEN GÜN BİRAZ DAHA ZENGİN ETMEK MİDİR?'

"Bir halkın varlık sebebi nedir? Holdinglerinizi her geçen gün biraz daha zengin etmek mi? Her gün biraz daha yoksullaşan, her dediğinize "Tamam, ağam." deyip kendinize yeni uçaklar, araba konvoyları ya da yeni saraylar yaptırmanızı izlemek zorunda kalmak mı? Yaratılan korku devleti yüzünden bir kenarda başına gelecekleri beklemek zorunda kalmak mı?"

'KINIZI KAYBEDEN BİR BABA VE GAZETECİLER GÖZALTINA ALINDI'

"Rabia Naz'ın ölümünün aydınlatılması için babası Şaban Vatan aylardır, yıllardır bir çaba içerisinde ve tam sesi duyuldu, 'Komisyon kuruldu, araştırılacak' denirken Komisyonun Giresun'dan gelmesinden bir hafta sonra bugün gözaltına alındı, dün Kazım Kızıl ve Canan Coşkun arkadaşlarımızla beraber. Daha önce de akıl hastanesine kapatmaya çalışmıştınız kızını kaybeden bir babayı. Yoksulluktan intihar eden Fatih'teki 4 kardeşe akıl hastası yaftası yapıştırmaya çalıştığınız gibi."

'TOPLUMUN PSİKOLOJİSİYLE OYNADINIZ, ÜLKENİN SOSYOLOJİSİNİ BOZDUNUZ'

"Ne kadar maaş aldıkları tartışıldı. Hatta bir tanesinin 800 lira geçim desteği aldığı tartışıldı, 800 lira arkadaşlar, 800 lira alan bir kişi, haşa, nasıl intihara yeltenebilir mi ya, böyle bir şey mümkün mü Türkiye'de (!) Cumhurbaşkanı Yardımcısı aynı gün çıktı, "Yoksulluktan ölmediler" dediler, bütün aileyi araştırmış, bitirmiş. Aynı hafta Antalya'da bir aile ailecek intihar etti, Boğaziçi Köprüsü'nden bir yurttaş kendisini attı. Toplumun bütün psikolojisiyle oynadınız, ülkenin sosyolojisini bozdunuz ve bütün bunları defalarca duymanıza rağmen, yine karşımızda 'Ne diyor ya bu?' der gibi gülümsüyorsunuz; sizi de anlıyorum."

'BURASI ÇOKOMELLİ: MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR ARTIK'

"Abdülhamit döneminden bu yana, belki daha kötü bir istibdat dönemi yaşatıyorsunuz ülkeye" diyen Barış Atay, "O zaman 'yıldız' demek, 'burun' demek yasaktı Abdülhamit'i anımsatıyor diye; şimdi savaşa giriyorsunuz, 'savaş' demek yasak; başkasını zoruyla ateşkes yapıyorsunuz, 'ateşkes' demek yasak; 'kayyum atandı' demek yasak; hatta, ekonomik krize 'kriz' demek yasak. Ekonomi kötü algısı yaratmak terör örgütlerinin yaptıklarıyla eş değermiş, böyle buyurmuş damat bey. Bakınız, burası çokomelli: Mızrak çuvala sığmıyor artık" şeklinde konuştu.

'SİZ ÜLKEYİ KURBANLIK KOYUN YERİNE KOYANSINIZ AMA BİZ DE O İPİ SÖKECEĞİZ'

Lütfü Akad'ın "Gelin" filminin hikayesini paylaşan Atay şunları söyledi:

"Orta Anadolulu bir aile büyükşehre yerleşir, bir bakkal dükkânı açar. İşler nispeten tıkırındadır, bakkal büyümeye başlar ama her gün bulgur yerler fakat ailenin parası vardır, bir kenara para atar. Gelinin çocuğu rahatsızlanır, ateşler içinde, para gerekir hastaneye gitmek için ama o parayla Kurban Bayramı'nda kurbanlık koyun alınır ve o gelin, bütün o feodal yapıya rağmen, cesaret edip o kurbanlık koyunun ipini söker. Bakın, burada birçok Meryem var, bu ülkede birçok Meryem'iz; siz de kayınbiraderisiniz, kayınpederisiniz, o çocuğu tedavi ettirmek yerine gidip kurbanlık koyun alansınız, ülkeyi kurbanlık koyun yerine koyansınız ama biz de o ipi sökeceğiz, haberiniz olsun. Siz sanıyor musunuz ki böyle sonsuza dek sürecek ya da baskıyla, cezaevi tehditleriyle, polis zoruyla sonsuza dek susturabileceksiniz?"

'BİZİ VURMANIN KURTULUŞ OLDUĞUNU SANIYORSANIZ YANILIYORSUNUZ'

"Hasan Hüseyin bir şiirinde vermiş cevabınızı yıllar öncesinden" diyerek, "Ekmeği bol eyledik / Acıyı bal eyledik / Sıratı yol eyledik / Geldik bugüne / Ekilir, ekin geliriz / Ezilir, un geliriz / Bir gider, bin geliriz / Beni vurmak kurtuluş mu?" şiirini okuyan Barış Atay, "Bizi vurmanın kurtuluş olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bakın, emekçi halkımız yaşadığı birçok zorluğa rağmen çaresiz değildir; çaresiz olmadığını her gün, her an, her saniye yanlarında olarak sonuna kadar savunacağız ve dirayetle dile getireceğiz" dedi.

'GEZİ'Yİ MUMLA ARAYACAKSINIZ'

Birçok ülkedeki hükümet karşıtı eylemlere de değinen Atay, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"Bugün Şili'de, Ekvador'da, Lübnan'da, Azerbaycan'da "Kesinlikle sokağa çıkmaz." denilen insanların kendi iradelerini nasıl ortaya koyduğunu, nasıl karşı çıktıklarını görün, bakın, hiç aklınızdan çıkmayan Gezi'yi düşünün. Bu halk sizi iktidardan indirecek ama o gün emin olun, Gezi'yi mumla arayacaksınız."

Son Güncelleme: 15.11.2019 07:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.