Kılıçdaroğlu'ndan Meclis Başkanı'na yanıt

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın mektuplu içtüzük davetine, mektupla yanıt verdi.

08 Haziran 2017 Perşembe 18:32
Kılıçdaroğlu'ndan Meclis Başkanı'na yanıt

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a gönderdiği mektupta, İçtüzük toplantısına ilişkin davete katılamayacağını belirterek, “Yaptığınız çağrının özü itibarıyla bir liderler toplantısı niteliğinde olduğu açıktır. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı hariç diğer grup başkanlarının tümü partilerinin lideridir. Adalet ve Kalkınma Partisinin grup başkanı ise partisinin lideri değildir. Toplantı şekli her ne kadar mevzuata uygun olsa da siyasi etiğe uygun düşmemektedir. Liderler toplantısı, liderler arasında olur. Doğru olan usul, eşit durumda olanların bir araya gelmesidir. Dolayısıyla sizin başkanlığınızda ya liderler ya da grup başkanvekilleri toplanmalıdır” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı’na gönderdiği mektupta, “TBMM’de grubu bulunan siyasi parti grup başkanlarıyla yapılacak toplantı davetinize içtenlikle teşekkür ederim” dedi.

TBMM’nin etkin ve güçlü kılınması, TBMM İçtüzüğünün milletvekilleri ve siyasi parti gruplarının söz ve ifade hakkını en geniş şekilde güvence altına alınmasının demokrasinin gereği olduğunu belirten CHP lideri, şöyle dedi:

“Mühürsüz seçimle gayri meşru biçimde yürürlüğe giren anayasa değişiklikleri TBMM’nin yetkilerini yok eden, fiilen etkisiz bir Meclis oluşturmayı hedefleyen düzenlemelerdir. Bu nedenle ‘Anayasa değişikliğine uyum sağlama’ gerekçesiyle çıkılan yoldan, demokrasiyi ve milletvekillerini güçlendirecek Meclis'in etkin olmasını sağlayacak bir İçtüzük çıkmaz.

“ÖNCELİKLİ SORUN İÇTÜZÜK DEĞİL, OHAL’İN KALDIRILMA VE MECLİS’İN İTİBARININ İADESİDİR”

Bilgilerinize sunmak isterim ki olağanüstü hal uygulamaları on buçuk aydan bu yana TBMM’yi devre dışı bırakmıştır. Meclis’in yetkilerine tecavüz edilerek ülke adeta Meclis olmadan yönetilmektedir. OHAL kapsamı dışında kalan, kanunla düzenlenmesi gerekli konuların dahi OHAL kararnameleri ile düzenlendiği, KHK’ların Meclis gündemine alınıp görüşülmediği, Meclis’in açıkça yok sayıldığı bu ortamda öncelikli sorun İçtüzük değil, OHAL’in kaldırılma ve Meclis’in itibarının iadesidir. Bir liderler toplantısı yapılacaksa öncelikle bu konu için yapılmalıdır.

“ADALET VE KALKINMA PARTİSİNİN GRUP BAŞKANI İSE PARTİSİNİN LİDERİ DEĞİLDİR”

Öte yandan yaptığınız çağrının özü itibarıyla bir liderler toplantısı niteliğinde olduğu açıktır. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı hariç diğer grup başkanlarının tümü partilerinin lideridir. Adalet ve Kalkınma Partisinin grup başkanı ise partisinin lideri değildir. Toplantı şekli her ne kadar mevzuata uygun olsa da siyasi etiğe uygun düşmemektedir. Liderler toplantısı liderler arasında olur. Doğru olan usul, eşit durumda olanların bir araya gelmesidir. Dolayısıyla sizin başkanlığınızda ya liderler ya da grup başkanvekilleri toplanmalıdır.

TBMM’yi etkin ve güçlü kılacak  milletvekilleri ve siyasi parti gruplarının söz ve ifade hakkını en geniş şekilde güvence altına alacak bir tüzük değişikliği düşünülüyorsa Başkanlığınızda grup başkanvekillerinin bir araya gelip eski çalışmaları da ele alarak görüşmeleri mümkündür.

“DAVETİNİZE KATILAMAYACAĞIMI BİLDİRİR”

Bu nedenle davetinize katılamayacağımı bildirir, sağlık ve başarılı çalışmalar dilerim.” 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.