Dünya Kenti Hedefine Adım Adım

UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi”ne alınan FoçaKent Duvarları, 5 bin yıllık tarihiyle yeniden buluşuyor.

14 Ekim 2014 Salı 12:46
Dünya Kenti Hedefine Adım Adım
 İzmir’in turizm cenneti Foça’da, Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmalarında önemli mesafe alındı. İlçenin 5 bin yıllık tarihiyle yeniden kucaklaşmasını sağlayacak, Kent Duvarları Restorasyonu I. Etabı tamamlandı. Restorasyon çalışmalarıyla Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan Phokaia Antik Kenti’nin surları ayağa kaldırıldı.Çalışmaların ardından Foça Kalesi ihtişamlı görüntüsüne yeniden kavuştu.

Foça’nın turizm potansiyeli açısından ve tarihe sahip çıkmak adına büyük önem taşıyan çalışmanın tamamlanması nedeniyle, kazı alanında bir tören düzenlendi. Foçalıların büyük ilgi gösterdiği törende konuşan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, ilçenin tarihsel zenginliğine vurgu yaptı. Başkan Demirağ, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun çizdiği yerelde kalkınma modelinin bir boyutunun da turizm ve tarihte kalkınma olduğunu ifade etti. Demirağ, bu çalışmalarda İzmir Büyük Şehir Belediyesinin desteği ve sahip çıkmasıyla ciddi yol aldıklarını da söyledi.
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ konuşmasına şöyle devam etti; “Heredot’un değimiyle ‘En güzel iklim ve en güzel gökyüzünde kurulmuş olan Phokaia’ya hoş geldiniz. Ben bu tip açılışları serüvene bağlamak isterim. Birçok medeniyetin Phokaia’da yaşamış olması ve bundan sonraki süreçlerde burada birçok medeniyet yaşayacak olması, özellikle Phokaia kimliğini birçok anlamda aynı noktada buluşturmak hedefindeyiz. Bu anlamda ,paydaşlar ortak noktada böyle bir yaşam şeklini kendileri belirliyor ve Phokaia nın ne kadar önemli olduğunu hep beraber görüyoruz.” Restorasyon işlerinin maliyetli işler olduğunu vurgulayan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Bu restorasyon işleri özellikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’nun uyguladığı yerelde kalkınmanın farklı bir boyutu. Buna tarihsel ve turizm boyutu ile bakmak gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda çok önemli işler yaptığımızı düşünüyorum. Bu tip işler maddiyatla oluyor. Bu anlamda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza farklı bir yer ayırmak gerek. Tarihler, medeniyetler bu şekilde ortaya çıkıyor” dedi. Burada çok büyük emek olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Demirağ, “Hedefimiz olan Phokaia’yı tarihsel ve dünya kenti yapma yoluna bir kez daha yaklaştığımız inancındayız. Bunların meyvalarını yavaş yavaş toplamaya başladık. UNESCO geçici miras listesine girmemiz gerçekten önemli. Çok kısa bir süreçte asıl listeye girmek için çalışacağız. Katkılarından dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu olmak üzere emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım” dedi. 
Phokaia Kazı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit, Foça kent duvarlarının 1. etap restorasyonlarının tamamlandığını belirterek, “Şimdi kale daha çok ilgi görmeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışmalarımızda ana sponsor oldu ve bize çok büyük destek verdi. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz, yapılacak olan daha büyük restorasyonlarla Foça’nın şehircilik açısından UNESCO dünya mirası listesine hazır bir duruma geleceğini belirterek, “Foça Türkiye’nin dünya mirası listesinde hak ettiği yeri alacaktır” şeklinde konuştu.

Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge ise Foça’nın ülke turizminde göz bebeği olacak bir konuma geleceğine inandığını belirterek yapılan çalışmaların önemine dikkat çekti ve destek olan kuruluşlara teşekkür etti.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Var demeden, yok demeden, gerekçe sunmadan; Foça’nın, İzmir’in ve Ege’nin değerlerinin ortaya çıkması için elimizden gelen maddi, manevi desteği veriyoruz ve vereceğiz. Bunları yaparsak yerelde kalkınma hedefimize ulaşabileceğimizi biliyoruz” dedi.

Foça kent duvarları restorasyonunun ardından sıranın Kordon yolu ve Athena tapınağına geleceğini kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Yeldeğirmenlerinin altında bir tiyatro var. İlk kazısı yapıldı. Onun da gün ışığına çıkarılmasını istiyoruz. Bunları yaparak hep birlikte UNESCO’nun kalıcı miras listesine ,Bergama’dan sonra Efes ve Foça’nın da dahil olması için çalışacağız, dedi.”

Deniz surlarla buluşacak

İlçede Ege Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmaları İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin maddi desteğiyle devam ederken, Phokaia Kazı Ekibi 2009-2010 yıllarında kent duvarlarındaki kazılara başladı. Yine kazı ekibi ve kazının mimarları tarafından ortaya çıkarılan surların rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri yapıldı. Projeler 2011 yılının Haziran ayında Koruma Kurulu tarafından onaylandı. 2012 yılı Nisan ayının ortasında ise restorasyon çalışmalarına start verildi. Duvarların restorasyonu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda ve Ege Üniversitesi bilimsel kazı heyetinin kontrolünde gerçekleştirildi. Kültür Ve Turizm Bakanlığı ile İş-Kur’un maddi destekleri de çalışmalara katkı sağladı. Foça Belediyesi ise lojistik destek verdi. Yarımadayı çevreleyen ancak yüzlerce yıldır harap bir halde duran Foça kent duvarlarının yeniden ayağa kaldırılmasıyla ilçedeki turizm potansiyeline büyük katkı sunuldu. Foça Kalesi’nin Kent Duvarları Restorasyonu, Foça Kordon Yolu Projesi’nin uygulanmasıyla tamamlanacak. Bu projede, 16 köprüyle deniz eski zamanlarda olduğu gibi surlara kadar gelecek.

Kent duvarlarının tarihçesi

Kentin en eski yerleşimcilerinden Phokaia’lılar Athena Tapınağı’nın da bulunduğu yarımadayı yaklaşık 8 km. uzunluğunda surlarla çevirdiler. Kent duvarlarında yapılan dönem analizi çalışmaları sonunda Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait unsurlar da ortaya çıktı. Az korunan Bizans dönemi surlarının 12. ve 14. yüzyıla ait olduğu anlaşıldı. Foça, 1275 yılında Cenevizli Zaccaria ailesinin yönetimine girdi. Ceneviz idaresi, Foça’yı Türklerin 1455 yılında alışına kadar sürdü. Yapılan restorasyonlarda günümüze gelen tüm duvar yüzeyleri korundu ve onarılarak tamamlandı. Derzler arası derin bırakılarak ışık-gölge oyunları yaratıldı. Böylelikle duvar yüzeyindeki taşların kabartma biçimde görünmeleri sağlandı. Kazılardan çıkan eski taşlar bu restorasyonda kullanıldı. Onarımı yapılan bütün kent duvarlarının yüzeylerinde eskitme yapıldı. Kent duvarlarında görülen bütün dönemlere ilişkin özgün harçlar, analiz edildi ve restorasyonlarda özgün harca yakın, fakat daha güçlü harçlar kullanıldı. Bizans dönemi duvarları için toprak harç, Ceneviz dönemi için Horasan harç kullanıldı. Osmanlı dönemi kent duvarları restorasyonunda ise dönemine göre toprak ve kireç harçtan yararlanıldı. Özgün yükseklikleri bilinmediği için duvarların ve kulelerin üst bölümleri, bitirilmemiş biçimde bırakıldı. Duvarların bir bütün olarak görünmesi için yapılan tamamlanmalarda stil birliğine gidildi. Yeni yapılan bölümler, özgün bölümlerden kırmızı çizgiyle ayrıldı. Bunun için araya 6 cm. kalınlığında kırmızı andezit taşları yerleştirildi. Dönemler ise siyah çizgilerle birbirinden ayrıldı. Bunun için yine 6 cm. kalınlığındaki bazalt taşlardan yararlanıldı.Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit tarihi akışı ve uygulanan sistemi aktararak sözlerine son verdi.Foça böylece önemli bir gelişmeye daha adım attı.

Son Güncelleme: 14.10.2014 14:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.