Yerel seçimlerde istediğini alamayan ve aralarında 3 büyükşehirin de olduğu birçok kentte muhalefet karşısında kaybeden AKP hükümeti, yerel yönetim taslağı hazırlayarak harekete geçti. Belediyeleri AKP'li başkanlardan devralan CHP'li başkanlar özellikle belediye iştiraklerinde yaşanan yolsuzlukları ifşa etmişti. AKP yeni hazırladığı taslakla belediye başkanlarının belediye iştirakleri üzerindeki yetkisini kısıtlamanın peşine düştü. 

AKP’nin hazırladığı yeni taslakta, belediye başkanlarının birden fazla belediye şirketinin yönetimlerinde olması ve bu şirketlerin her birinden maaş alması da yer alıyor. Görünürde iyi bir adım gibi görünen düzenleme belediye başkanlarının denetim yetkisinin kısıtlanması anlamına geliyor. 

MUHALEFETLE GÖRÜŞÜLECEK

Türkiye gazetesinden Damla Peker’in haberine göre yerel yönetimler yasası kapsamında etik başlığı dışında diğer başlıklarda da değişiklik yapılması öngörülüyor. AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, daha önceki açıklamalarında MHP ve CHP’nin de bu konuya ilişkin taslak çalışmaları olduğunu belirtmiş, muhalefetin de çalışmaları bittikten sonra bir araya geleceklerini söylemişti.

NE OLMUŞTU?

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybeden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, pek çok kentte seçimi kazanan muhalefet için Ekrem İmamoğlu üzerinden “Çoğunluğu bizde. Öyle de olsa, bunlar neye dönmüş biliyor musun, bunlar topal ördek” demişti. Gündeme yansıyan haberlerde, AKP’nin, belediye başkanlığını kaybettiği ama belediye meclisinde çoğunlık olduğu yerlerde muhalefeti “çalıştırmama” yönünde bir tavır sergilediği ortaya çıkmıştı.

Nitekim bazı kentlerde muhalefetin sunduğu öğrenci indirimi gibi tekliflerin AKP’li meclis üyelerinin reddettiği gündeme yansımıştı.