Isparta Cemevi’nin açılışından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet’i eleştirdiği konuşmasına AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen müdahale etti.

PİRHA‘nın haberine göre Kaplan, konuşmasında şunları söyledi:

“Açılışını gerçekleştirdiğimiz cemevinin yasalarda kabul görmediğini biliyoruz. Alevilerin ibadethanelerin yasal statüsünü kabul etmeden bizlere hizmet vermenin bir anlamı yok. Aleviler açısından bu zulümdür. Cemevleri kırmızı çizgidir diyen Diyanet de bizler için kırmızı çizgidir. Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez.”

Kaplan’ın bu sözleri üzerine konuşması devam ederken Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak Kaplan’a doğru yürüdü ve Diyanet’i eleştiren sözlerinden dolayı tepki gösterdi.

Kaplan’ın siyaset yapamayacağını iddia edip “bölücü”lükle itham eden Başdeğirmen, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevilerin de Sünnilerin de yanında olduğunu söyleyip “Bu cemevini ben yaptım, biz yaptık. Betonunu da ben döktüm, elektriğini de ben verdim, pencerelerini ben yaptım. Burayı hep biz yaptık” dedi.

Sakin olması yönündeki telkinlere karşın tepkisini sürdüren Başdeğirmen, Kaplan’ın kürsüden indirilmeden programa devam edilmeyeceğini söyledi.

SAHNEYE ÇIKMAMA KARARI ALDILAR

Yaşanan olay üzerine Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ve Başdeğirmen’e tepki olarak söz almadı ve durumu protesto etti.

Belediye Başkanı Başdeğirmen’n birlik beraberlik vurgusu yaptığı konuşmasında ise şehir dışından gelen bazı Alevi kurum temsilcilerinin alanı terk ettiği belirtildi.

Etkinlik kapsamında akşam konser verecek olan Alevi sanatçılar Tolga Sağ ve Muharrem Temiz yaşananların ardından tepki olarak sahneye çıkmama kararı aldı.