Alman Sol Parti milletvekilleri, hükümete bir çağrı yaparak ülkedeki ABD silahlı kuvvetlerinin varlığına ilişkin anlaşmanın iptal edilmesini istedi.

Alman milletvekilleri, ABD askeri birliklerinin varlığının Moskova ile ilişkilerde gerginlik yaratmak için kullanıldığını dile getirdi.

Alman parlamenterler, ABD birliklerinin, demiryolları ve karayollarında konvoy halinde bir ABD üssünden diğerine nakledilerek Rusya’nın batı sınırlarına yaklaştıklarını belirtti.  

Milletvekilleri yaptıkları açıklamada, “Bu tür yer değiştirmeler, İki Artı Dört Anlaşması’nın ruhuna aykırıdır” ifadelerine yer verdi.


ANLAŞMA NE DİYOR?


1990’da Batı Almanya, Doğu Almanya, Fransa, İngiltere, SSCB ve ABD arasında müzakere edilen anlaşma, eski Doğu Almanya topraklarında yabancı asker ve nükleer silah yerleştirme ve yayma imkanını dışlıyor.

Sputnik'teki habere göre Alman vekiller ayrıca, ABD askerlerinin Polonya ve Baltık ülkelerindeki rotasyonel varlığını eleştirerek, Rusya ile NATO arasında imzalanan ve hala yürürlükte olan Batı ile Rusya’nın nükleer silahları sınırlama konusundaki anlaşmasını tehdit altında bıraktığına vurgu yaptı.